Перший матч Євро-2012 Київ уже пережив. Треба визнати, що все пройшло на досить високому рівні і без наслідків як для іноземних фанатів, так і для міста. Завтра до нас прибуває наступна хвиля гостей - на матч Швеція-Англія. І всі вони гулятимуть містом, активно вболіватимуть за свою команду на стадіоні та у фан-зоні. ForUm з'ясував - хто ж забезпечує гостям української столиці безхмарне життя під час свята футболу.
 
Напередодні чемпіонату Європи з футболу всі світові ЗМІ тільки й стверджували про небезпеки, які підстерігають іноземців в Україні. Тут вам і епідемії, і розпусні жінки, й агресивні українці-ксенофоби, які нібито страшніші, ніж будь-які «ультрас» з Євросоюзу, і вкрай жорстокі міліціонери. Про «жахи» України кричала не тільки бульварна преса ЄС, а й авторитетні видання.
 
Так, наприклад, стара добра британська телерадіокомпанія BBC, де принцип об'єктивності вважається найважливішим елементом у роботі журналістів. Проте, за майже тиждень євротурніру українцям вдалося зломити негативне уявлення іноземних уболівальників про нашу країну, що визнав навіть посол Німеччини в Україні Ганс Юрген Гаймзет. Він зазначив, що світові ЗМІ стали набагато рідше згадувати Україну в негативному контексті. На думку дипломата, наші співгромадяни проявили «толерантність і дружність» по відношенню до іноземних гостей. На російських телеканалах, які до старту Євро-2012 також чимало критикували підготовку України, заговорили про інфраструктурний прорив нашої країни.
 
Хвалебні промови прозвучали і з боку керівництва УЄФА на адресу української міліції - за мирну і дружню атмосферу на вулицях приймаючих міст, стадіонах і у фан-зонах. Варто зазначити, що атмосфера ця створюється не в затишних кабінетах державних чиновників, і не купується за кошти інвесторів. Її забезпечують тисячі українців, які відповідальні за безпеку, здоров'я і навіть гарний настрій іноземних фанів - прикордонники, міліціонери, лікарі, волонтери і навіть двірники.
 
Спокій їм тільки сниться

 
По всьому периметру українського кордону сьогодні трудяться 42 тисячі прикордонників. Робота кипить вдень і вночі, адже в деякі дні перед матчами фани буквально «штурмують» пункти пропуску. Іноді за добу українські кордони перетинають близько 300 тисяч осіб. При тому, що на кожну людину прикордонники зобов'язані витрачати не більше 20 секунд - такі вимоги УЄФА.
 
«До Євро-2012 у нас були шестигодинні зміни. Зараз ми працюємо в посиленому режимі - по 12 годин за одну зміну або ж цілу добу. Відсипатися і відпочивати будемо після євротурніру - як бонуси кращим нашим співробітникам надамо додаткові відпустки, вихідні дні», - розповів ForUm'у заступник голови адміністрації Держприкордонслужби України Павло Шишолін.

Будні прикордонника складаються не лише з того, щоб з посмішкою сказати туристам «Welcome to Ukraine», а й у ввічливій формі послати додому тих, хто намагається потрапити в Україну з ксерокопіями паспортів або на орендованих автомобілях, а також числиться у чорному списку футбольних хуліганів. За перший тиждень євротурніру прикордонники не пустили в Україну 15 таких «фанів». «Зате контрабандисти у період матчу, а також нелегальні іммігранти на час євротурніру залягли на дно, розуміючи, що контроль за безпекою на кордонах посилився», - зазначає Павло Шишолін.

Втім, усе могло бути не настільки райдужно - у травні польські митники влаштовували акції протесту на українсько-польському кордоні, виступаючи проти підвищення пенсійного віку в їхній країні. Але щоб не зривати Євро-2012 і не створювати пробки на дорогах, вирішили відкласти свої особисті питання до закінчення євротурніру. Завдяки цьому пропуск іноземних туристів на кордоні між Україною та Польщею відбувається у нормальному режимі.

За порядком на вулицях приймаючих міст України у дні матчів спостерігають понад 20 тисяч правоохоронців. Їм доводиться вирішувати найрізноманітніші проблеми фанів. Найчастіше міліцію просять знайти загублені або вкрадені гаманці, документи, мобільні телефони, як розповів начальник управління масових, охоронних заходів з питань Євро-2012 Департаменту громадської безпеки МВС України Олег Матвєйцов. «З фанами пов'язано багато курйозних ситуацій. Наприклад, телефонує громадянин Швеції і заявляє, що його друг не прийшов ночувати в готель. Кинулися на його пошуки, а потім з'ясувалося, що цей самий друг просто гуляв по київських барах до ранку. Громадянин Франції Жан десь забув свій квиток. Вирішив його відновити, звернувся до нас. Міліція, звісно, ​​це зробити не може, і Жану довелося дивитися матч у фан-зоні», - зазначив він.

Правда, трапляються й серйозніші ситуації, наприклад, у Львові довелося розбороняти українських і російських уболівальників. До бійки справа не дійшла завдяки оперативній реакції правоохоронців. «Покартали і відпустили. А в Києві 13 українських фанатів довелося тимчасово затримати, вони намагалися з'ясувати відносини з іноземцями», - розповів Матвєйцов.

За те, що міліціонери працюють, поки всі відпочивають, додаткових премій їм не передбачається, підкреслив він. Якщо ж міліціонера з іншого населеного пункту направляють попрацювати в місто, що приймає Євро, він отримує лише відрядження і добові.

Ще один важливий атрибут масштабного заходу - карета швидкої допомоги. Усі медпрацівники, які залучені до роботи з єврофанами, пройшли атестацію УЄФА. Багато хто з них до початку євротурніру відвідували спеціальні мовні курси. Медики зізнаються, що було непросто після робочих змін йти на заняття англійської мови, виконувати домашні завдання.

Втім, поки фани не доставляють клопоту українським лікарям. За даними Міністерства охорони здоров'я, іноземні уболівальники в основному скаржаться на опіки, дрібні травми, порізи, алкогольні отруєння і похмілля. Серед найбільш серйозних скарг - травма голови у шведа, який п'яним упав на асфальт, укус бродячого собаки й апендицит.

Пліч-о-пліч з лікарями працюють англомовні волонтери, які залишаються у лікарнях на нічні чергування або працюють добу через дві. До речі, армія волонтерів на Євро-2012 в Україні складає понад 12 тисяч осіб. З них близько трьох тисяч рекрутував УЄФА, решту - власті приймаючих міст. Усі добровольці працюють на благо євротурніру безкоштовно, часто - за рахунок власних відпусток і вихідних. Їхнє головне завдання - надати іноземцеві інформацію, підказати дорогу, виступити в ролі перекладача. Характерна особливість Євро-2012 - волонтери у середньому на 10 років молодші за волонтерів Євро-2008 в Австрії та Швейцарії. Українським добровольцям у середньому - 23-24 роки, найстаршому - 69 років.

Євро-мітли

Продавці пива у фан-зонах не натішаться тим, як активно розкуповують цей пінний напій іноземні уболівальники, зокрема, шведи. У кемпінгу на Трухановому острові запаси пива майже вичерпуються, і поповнювати їх доводиться по кілька разів на день. Кафе біля кемпінгу з самого ранку переповнене шведськими фанами, і пиво там також ллється рікою. У той же час, порожня тара з-під пива - пластикові стакани, жерстяні банки або скляні пляшки - перетворилися на справжній кошмар для міських прибиральників. Після першого матчу в Києві між збірними Швеції та України з території київської фан-зони було вивезено 150 кубометрів сміття. Прибирати київським двірникам доводиться і вдень, і вночі. У червні у відпустку ніхто з них не піде, та й з вихідними сутужно.

Робочий день київських двірників збільшився на кілька годин, зате за понаднормовий робочий час вони отримають половину ставки і додаткові премії. За якістю роботи двірників спостерігають чергові інспектори, розповіли ForUm'у в Головному управлінні з контролю за благоустроєм Києва. Так, у центральній частині столиці ходять троє чергових, які можуть доповісти начальству, якщо двірники погано попрацюють.

Дефіцит робочих мітел у столиці відчувається досі, адже на сайтах з пошуку роботи можна відшукати з десяток оголошень, у яких приватні компанії пропонують по 15-20 грн за годину за роботу у фан-зоні. Зарплата - раз у кілька днів. Потрібні двірники й аеропорту «Бориспіль». Цілодобово працюють двірники і в інших містах, що приймають Євро-2012. Однак, і там сміття не завжди вдається перемогти. Так, у Донецьку вже після першого матчу стало зрозуміло, що сміттєвих контейнерів і урн не вистачає. Тому двірникам доведеться їх очищати не двічі на день, а чотири.

Як зазвичай буває на масштабних заходах, справжні організатори свята залишаються за лаштунками. Як ми бачимо, служителі Євро-2012 не отримають значної матеріальної винагороди за свою працю. Зате результати їхньої роботи - на виду всієї України і навіть світу. Саме завдяки їм Україна постає в очах іноземців гостинною і сучасною державою, а не Диким Полем, у чому намагалися переконати своїх співгромадян деякі західні журналісти.

Аліна Єремєєва,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

663