Напевно, кожна людина хоч раз у житті була в історичному музеї, старовинному храмі, картинній галереї. Усі бачили в цих місцях предмети старовини - ікони, картини, церковне начиння і, звичайно ж, дивувалися тому, як добре збереглися древні артефакти. У тому-то й річ, що не так добре збереглися! Час владний над усім, навіть над золотом. Те, що ми бачимо стародавні предмети в хорошому стані - часто заслуга реставраторів. У цьому переконався автор, побувавши в реставраційних майстернях Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Майстерні знаходяться на території Верхньої Лаври у кількох старих одноповерхових будівлях. Навколо - майже сільський пейзаж - фруктові дерева, кущі троянд і тиша. Вхід стороннім у робоче приміщення майстерень категорично заборонений, але ForUm'у вдалося туди «проникнути». Нашим кореспондентам допомогла в цьому завідувачка реставраційної майстерні творів мистецтва Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Світлана Гага.

Прямуємо в майстерню реставрації поліхромної скульптури. У майстерні творчий безлад, як і личить художникам. На столах - дерев'яна скульптура Розп'яття, зрозуміло, старого виду, щіточки, пензлики та різноманітні баночки.

Технологію реставрації дерев'яної скульптури нам пояснює реставратор поліхромної скульптури та різьблення Людмила Проненко.

 
- Найбільш поширеним матеріалом для виготовлення дерев'яної скульптури була липа. Дерево світло-жовтуватого кольору з ледь помітною текстурою і м'яко піддається різцю. Різьблення покривали левкасом (крейда з тваринним клеєм), а потім розфарбовували - так вона ставала поліхромною. Твори, що належать до народного мистецтва, часто розфарбовувалися просто по дереву. У більш професійній різьбі застосовувалося сусальне золото по поліменту. З плином часу відбувається руйнування як основи дерева, так і покриття. Відшарування й осипання барвистого шару, забруднення, неодноразові перефарбовування прямо по втратах авторської поліхромії - все це шкодить пам'ятнику. Наше завдання - вивчити стан речі, скласти програму заходів, провести фотофіксацію. Часто виникає необхідність в обробці дерев'яної основи антисептиком від жука-точильника, грибків і плісняви.

- А як реставратор дізнається, яким був первісний вигляд пам'ятника?

- Унаслідок видалення забруднень і пізніших покриттів на пробних ділянках у різних місцях можна скласти уявлення про колірне рішення авторської поліхромії. Хімічний аналіз покриття скульптури допомагає визначити, де автентичний шар поліхромії, а де пізніші нашарування. Остаточне рішення про подальшу долю пам'ятника приймається колегіально на реставраційній раді. Реставратори, мистецтвознавці приймаючи рішення, орієнтуються на досвід і знання.

- Над чим Ви працюєте зараз?

- Скульптура «Жертвоприношення Авраама» XVIII століття, матеріал - липа, відповідає Людмила.

 
Йдемо далі. У коридорі до стіни притулені кілька ікон, написаних на металевій основі із зображенням Печерських Святих. Лики святих забруднені побілкою і товстим шаром пилу і бруду. Схожі ікони знаходяться в наступній кімнаті, куди ми потрапляємо - майстерня реставрації живопису.

- Це ікони роботи лаврської майстерні з фасаду Трапезної церкви, їм понад сто років і весь цей час вони перебували зовні на стінах церкви, тому такий стан. Ми нещодавно провели наукову раду, щоб визначитися з програмою та методикою реставрації, і продовжуємо подальші дослідження - говорить Світлана Гага.

 
Молодший науковий співробітник реставраційної майстерні, реставратор живопису Ганна Марченко приєднується до розмови.

- До нас на реставрацію, в реставраційну майстерню, надходять пам'ятники різного часу виконання і стану збереження. Живопис і ікони, написані на різних основах: дерево, полотно, або як у даному випадку - метал. Кожен пам'ятник по-своєму унікальний і вимагає особливого підходу. Якихось загальних рецептів немає. У кожному випадку усе вирішується індивідуально: як і чим видаляти поверхневе забруднення, чи буде підводитися грунт і тонуватися втрата живопису, чи ж просто буде проведена тільки консервація авторського живопису.

Якщо говорити про ці ікони, то моя особиста думка, що потрібно обмежитись консервацією, хоча останнє слово за вченою радою.

 
 
Слідуємо в інше приміщення. Тут також реставрують ікони і картини. Рівно половину стіни в майстерні займає портрет Митрополита Петра Могили. Розмір портрета близько 3 х 2 метри, написана картина у середині XIX століття; на верстатах і мольбертах - ікони XVIII століття, писані фарбами на дереві - Собор Сімдесяти Апостолів, Спас-Еммануїл, Богородиця Почаївська. Портрет - як новий, тільки в нижній частині видно втрати барвистого шару.

 
 
Нас зустрічає мистецтвознавець, художник-реставратор живопису Ольга Рижова. Її спеціалізація - реставрація та дослідження живопису на дерев'яній основі і на полотні.

Реставратор показує фотографії портрета Митрополита Петра Могили до реставрації. Живопис на картині поцяткований утратами і покритий каламутною плівкою.

 
- Як бачите, портрет має на фото білястий вид. Це від того, що лак на портреті втратив свої початкові прозорі властивості. Спеціальним складом, який ми підібрали методом проб, лак регенерували. Цей процес зайняв три роки. Зараз йде робота щодо мальовничого відновлення втрат. У цій справі реставратори орієнтуються виключно на художній досвід, знання, частково - інтуїцію. Комп'ютери, цифрові технології тут не помічники, занадто тонка робота. Щоб відновити барвистий шар, до кожної втрати реставратор «повертається» тричі: спочатку створюється підкладка, потім - основний тон, а потім - лесировка. Прозорий шар масляної фарби, підібраний в тон і колір авторського живопису - лесировка - завершує роботу над втратою і створює у глядача ілюзію цілісності живопису, - пояснює Ольга Рижова.

Переходимо до ікон.

- Найчастіше зустрічається пошкодження на іконах, написаних фарбами, на дерев'яній основі - здуття і відшарування фарбового шару разом з ґрунтом від дерев'яної основи. Дошка-основа, матеріал гігроскопічний і має властивість натягувати і потім віддавати вологу. При різких перепадах температури і вологості дошка коробиться, а живопис з ґрунтом здувається і, виходить, свого роду, «бульбашка». Щоб «прикріпити», укласти «на місце» роздуту фарбу, її обробляють теплим розчином осетрового клею (іноді з додаванням меду). Цей склад, приготований, до речі, за стародавнім рецептом, розм'якшує фарбу разом з ґрунтом і дозволяє безболісно приклеїти її до основи.

Потім «хворе місце» заклеюють найтоншим цигарковим папером і акуратно пропрасовують теплою праскою. Цей процес називається «зміцнення барвистого шару» і проводиться він на всій поверхні живопису неодноразово, залежно від ступеня пошкодження ікони. Після того, як барвистий шар по всій поверхні ікони укріплений і немає небезпеки його осипання, цигарковий папір (або як називають у реставраційній практиці - профілактичну заклейку) обережно видаляють ватним тампоном, змоченим у теплій воді - знімають. Втрачені місця ґрунтують (підводять реставраційний левкас) і проводять мальовниче відновлення втрат, таким же способом, як і в картинах», розповідає Ольга.


 
Ознайомившись з роботою художників, вирушаємо до металістів. Так мовою реставраторів називаються фахівці, які працюють з металом. Слід сказати, що в основному це дорогоцінні метали - золото і срібло. Майстерня металістів з відомих причин охороняється дуже ретельно: сигналізація, охорона, товстелезні решітки на вікнах і дверях і величезний сейф. Інтер'єр приміщення теж своєрідний. Це щось середнє між лабораторією зубних техніків, майстерні годинникаря і токарним цехом. У повітрі стоїть запах бури (флюсу для паяння металів). Про те, що тут працюють саме ювеліри-реставратори, свідчать розібрані на дрібні частини предмети церковного начиння.

 

 
Розповідає про ювелірну кухню художник-реставратор виробів з металу Віталій Курлов.
 

- У роботі у реставраторів багато предметів з Успенського собору Києво-Печерської лаври. Коли його поспішно підірвали більшовики під час відступу з Києва восени 1941 р., то навіть не встигли вивезти всі цінності. Багато чого так і залишилося лежати під завалами до 1946 року, коли руїни розбирали. Там і були виявлені царські ворота, а в ризниці багато інших предметів церковного вжитку, лампадки, хрести.

 
 
Реставратор показує фотографію, на ній - безформний предмет, видно тільки, що він має відношення до церковного начиння. Потім демонструє вже відреставровану річ - лампадку.

Цікаво, що реставраційні роботи іноді підносять несподівані знахідки. Так, під каменем в оправі стародавнього Євангелія знайшли герб Варлаама Ясинського, який був правою рукою Івана Мазепи.

- Коли гетьмана піддали анафемі, то, ймовірно, спробували знищити будь-які нагадування про нього», - пояснив Віталій.

У цей момент подумалося, що історія вчить лише тому, що нічому не вчить. І у двадцятому столітті в Росії також намагалися знищити будь-які нагадування про неугодних владі особистостей.

До нас приєднується колега Віталія, художник-реставратор по металу В'ячеслав Ралемський. Він розповідає про реставрацію рукописного Євангелія XYII ст., 1644 р.


 
- Євангеліє перебувало у фондах Києво-Печерського заповідника в дуже поганому стані. Рукописний блок був відірваний від обкладинки. Зверніть увагу, як ремонтували книгу в радянські часи. Оригінальний медальйон на застібці був загублений, а заміну виготовили з пластмаси та алюмінію, прикріпивши її до обкладинки залізними цвяшками!
 
 
Оскільки це функціональна деталь для книги, ми виготовили за аналогом нову деталь з бронзи.

Подивіться на рельєфні зображення євангелістів, все зроблено вручну методом карбування. Ми працюємо над цим Євангелієм уже два роки. До кінця цього року ми плануємо закінчити роботу над книгою. А в цілому роботи у нас дуже багато, нам би ще фінансування побільше», - говорить В'ячеслав.

 
Працюють в майстернях і над відновленням «стародруків»/стародрукованих книг, графіки та документів. Нам показали, як реставрують хромолітографію 1914 року. Хромолітографія - це друковане кольорове зображення, щось на кшталт сучасного принтерного зображення. На літографії - Печерська Лавра. Пам'ятник у поганому стані, є надриви, плями і зовсім вирвані місця.

Художник-реставратор Тетяна Ланько робить суху чистку хромолітографії, прибирає бруд, мушачі засіди.


 
Потім буде проведена хімічна очистка, а згодом втрачені частини паперу будуть заповнені схожим за властивостями, якістю та товщиною папером за допомогою клею. І тільки після цього відсутні деталі зображення будуть тоновані/відновлені фарбами.

Хромолітографія з видом Печерської Лаври, очевидно, висіла на стінці у когось вдома. На неї були наклеєні маленькі паперові іконки, які реставратор відділив від зображення.

- Назад ми їх приклеювати не будемо. Вони будуть повернуті в паспорті реставратора, в спеціальному конвертику. Дивіться, на зворотному боці іконок є написи. Можливо, вони зацікавлять істориків, - каже Тетяна.


Найбільше нас вразила робота реставратора тканин, літургійного одягу.

Усі реставратори в майстерні заповідника мають справу з речами далеко не новими і навіть дуже старими, але те, з чим доводиться працювати реставраторам тканини, часом інакше як тліном не назвеш. І з цього тліну вони воскрешають до життя стародавні артефакти.

Робоче місце реставратора тканин, як і годиться, схоже на невеличку швейну майстерню. Тільки замість сучасних штанів і суконь, кругом - церковне вбрання.

Реставратор тканин Володимир Назар показує нам фрагмент зотлілої тканини, закріпленої на білій підкладці.


 
- Її знайшли під час археологічних розкопок в Успенському соборі перед його відновленням. Це - фрагмент шовкової візантійської тканини з, можливо, княжого поховання в соборі. Оскільки, починаючи з 12 століття, собор служив місцем поховання князів із династій Рюриковичів і Гедеміновичів. Тканина датується приблизно кінцем XII, початком XIII ст.

- Невже з цього шматка зотлілої тканини можна зробити цілісний експонат, - сумніваємося ми.

- Це ви ще не бачили його первісного стану. Усе було зім'яте, пересушене і дуже старе. Зараз тільки початок реставрації. Тканина дезінфікована і пластифікована. Подивіться, вже видно орнамент. Після чищення та обробки спеціальними речовинами він проявиться чіткіше.

 
Володимир показує ще один фрагмент тканини.

- Це китайська тканина «кеси», виготовлена ​​в гобеленовій техніці. Видно геометричний візерунок і залишки колись яскравих фарб. Цьому експонату 800 - 900 років, виявлений він також у саркофазі-похованні в Успенському соборі.

Реставратор розповідає, що в основному має справу з більш пізніми і цілими речами - церковним одягом, покрівцями, воздухами.

Володимир вказує на церковне вбрання. «Ось, дивіться, стихар 1750 року.


Цікаво, що відомий його дарувальник - серпуховський купець Василь Кушкін. Він оплатив виготовлення стихаря і подарував його Лаврі. Про це свідчить напис на тильній стороні експоната.
 

Стихар пошитий з французької тканини, прикрашений річковими перлинами.
 

Стихар на вид майже як новий, але трохи пошарпалася підкладка. Її потрібно відреставрувати.
 
 

Є в майстерні і відновлені речі. Наприклад, воздух (наголос на другий склад) XYII ст. «Положення в труну». Це літургійна тканина, нею накривали святі дари під час літургії.
 

«Бачите, в позаминулому столітті вже розуміли цінність цієї пам'ятки. Ось напис на зворотному боці «Хранить какъ древность», зауважує Володимир.
 

На цьому наша екскурсія в реставраційні майстерні Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника завершилася.
 
Що можна додати з приводу побаченого? Робота реставратора крім знань, досвіду та таланту вимагає величезної посидючості і терпіння. Часом над одним квадратним сантиметром реліквії майстер працює весь день, а над всім експонатом - роками.
 

 
Добре, що в Україні, незважаючи на убоге фінансування культури, ще залишилися ентузіасти своєї справи, які повертають нам нашу історію, без якої ми були б Іванами, що не пам'ятають роду.

Дмитро Хилюк, Фото Віктора Ковальчука,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2560