![Чеській «Тимошенко» загрожує 12 років ув'язнення](https://for-ua.com/static/images/previews/52/521237-2.jpg)
У вівторок чеський парламент зняв депутатську недоторканність з опозиційного політика Давида Рата, заарештованого минулого місяця за підозрою в корупції. Протягом години Давид Рат намагався спростувати аргументи правоохоронців, але переконати колег йому так і не вдалося. Ознайомившись з доказами, навіть члени опозиції голосували за те, щоб залишити його у в'язниці і віддати під суд. Саме там Давиду Рату потрібно буде доводити свою невинність, ризикуючи провести за гратами найближчі 12 років.
До парламенту опозиціонера, який сам порівнює себе з Юлією Тимошенко, привезли хоч і без наручників, але в супроводі озброєних конвоїрів. Як намагалися жартувати деякі депутати, це було зроблено для того, щоб той не втік в Україну і не попросив політичного притулку за прикладом українських корупціонерів, що ховаються від правосуддя в Чехії. Втім, незважаючи на очевидні симпатії деяких колег і палку промову самого депутата з перерахуванням зловживань місцевої «злочинної влади», вердикт парламенту був практично однозначним - Давиду Рату доведеться відповідати за законом.
Нагадаємо, що депутат чеського парламенту від Соціал-Демократичної партії, колишній міністр охорони здоров'я і губернатор Центрально-чеського краю Давид Рат був затриманий ще 14 травня під час отримання хабара. У запечатаній коробці з вином замість міцного напою виявилося 7 мільйонів крон. У вівторок, 15 травня, у заміській віллі Давида Рата поліція виявила ще 30 мільйонів, які були заховані у схованці в підлозі. Таким чином загальна сума необлікованої готівки склала близько мільйона євро. За ці невеликі, за мірками українських корупціонерів, гроші, опозиціонеру тепер загрожує 12 років ув'язнення.
Давид Рат вважався одним з найбільш харизматичних чеських політиків. Він гостро критикував нинішній уряд, а його репліки на адресу конкурентів часто були на грані фолу і дуже подобалися виборцям. Тепер же йому пред'явлені звинувачення в отриманні хабара, махінації з дотаціями Євросоюзу та зловживанні при проведенні держзакупівель. Поліція Чеської республіки має аудіо-і відеозаписи, які підтверджують провину Рата. Проте сам депутат уперто називає себе жертвою поліцейського свавілля. Через свого адвоката він навіть заявив, що відчуває себе політичним ув'язненим, як і колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко.
«Я проводжу паралелі зі справою Тимошенко, вона також у в'язниці, і звинувачена в корупції», - сказав Давид Рат.
Загалом, справа Давида Рата нагадує справу Тимошенко більше, ніж цього хотілося б місцевим політикам. У пресу з в'язниці невідомим чином навіть потрапили фотографії заарештованого, що, як і відео з камери Юлії Володимирівни, стало причиною гучного невдоволення з боку опозиції. Втім, на відміну від Тимошенко української, своїй «Тимошенко» чехи вірять значно менше. У країні переконані, що Давид Рат винен і буде засуджений. Одна з місцевих букмекерських контор навіть приймає ставки на те, скільки років політик проведе у в'язниці. Більшість вважає, що Давид Рат отримає від 5 до 7 років і таким чином зможе вийти приблизно в один час зі своєю українською «колегою по нещастю».
У той же час, місцеві експерти припускають, що небажання Рата співпрацювати зі слідством може призвести до того, що йому відміряють «по повній котушці». У Чехії прийнято визнавати свою провину - це дозволяє сподіватися на поблажливість з боку правосуддя. А ось з тими, хто замикається, чинять по всій строгості закону. До речі, разом з Давидом Ратом у справі про махінації з дотаціями ЄС і корупції проходять ще семеро людей з його оточення. Тому шанси на те, що хтось із підозрюваних обов'язково «розколеться» в обмін на пом'якшення покарання, дуже великі. Не на руку опозиційному політику і те, що його заяви поставили в дуже неприємне становище чеський уряд. Виступаючи за звільнення Юлії Тимошенко, владі тепер доведеться публічно судити «Тимошенко» власну, а це неабияк нервує офіційну Прагу. Втім, на українсько-чеські відносини справа Давида Рата навряд чи зробить якийсь істотний вплив. Позицію Чехії по відношенню до України визначає зовсім не мало популярний в країні кабінет Петра Нечаса, а «старші колеги» з Берліна, чия риторика на захист Тимошенко стає все більш грізною у міру наближення в Німеччині парламентських виборів, запланованих на осінь.
Втім, не тільки чеський, а й німецький виборець останнім часом став все більш досвідчений і канцлеру Ангелі Меркель не вдається відвернути його від внутрішніх проблем простим оголошенням хрестового походу на Україну. Рейтинги влади падають щодня, а на місцевих виборах, що відбулися у травні, партія ХДС, очолювана Меркель, показала найгірший результат за всю історію.
Лана Носачова,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом