Зниження інфляції за підсумками п'яти місяців 2012 року до 0,4% означає підвищення купівельної спроможності українських громадян, яке дозволить підтримувати економіку в умовах падіння зовнішнього попиту, вважає керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький.
«Це одна із фундаментальних умов для здешевлення кредитування і пожвавлення інвестицій», - підкреслив він в інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна».
Литвицький, зокрема, вказав на те, що низька інфляція означає відсутність передумов для девальвації.
«Це повинні розуміти і на валютному ринку ті, хто дивиться не на два місяці вперед, а на 22 місяці», - зазначив радник голови НБУ.
Він нагадав, що сальдо інтервенцій Нацбанку у травні було практично рівноважним і резерви, як і раніше, як і на початку року, перебувають в інтервалі між 30-31 млрд доларів, чого цілком достатньо для підтримання курсової стабільності.
«Збереження періоду низької інфляції дозволить зберегти і зміцнити тенденцію девальвації реального ефективного обмінного курсу, що так необхідно для протекції вітчизняного експорту», - сказав експерт.
Коментуючи зафіксовану Держстандартом у травні дефляцію 0,3%, Литвицький зазначив, що ціновий фон, як і економіка, переживає різні фази.
«Сьогодні є деяке уповільнення економіки, серед іншого це сприяє підтримці низького цінового фону. Однак у світі домінують прогнози прискорення економіки у другому півріччі цього року і посилення цінового тиску, у тому числі й в Україні. Зокрема, такі прогнозні оцінки шановного Міжнародного валютного фонду», - пояснив радник голови НБУ.
Він додав, що 0,3% - це неглибока дефляція на рівні статистичної помилки. Експерт нагадав, що у 2010 році дефляція трималася чотири місяці, проте рік був завершений з інфляцією близько 10%.
Литвицький підкреслив, що бюджетні витрати будуть зростати, що створить більш комфортний фон для виробників. На його думку, імовірність інфляції менша урядового прогнозу (7,9%. - Ред.) майже стовідсоткова.
«Офіційна позиція НБУ - інфляція не перевищить 5%. Моя суб'єктивна думка, що у нас є хороші шанси мати інфляцію нижче рівня 2011 року, тобто 4,6%», - підсумував експерт.