
Багато хто із нас користуються метро, але мало хто знає, як виглядає робота підземки зсередини. Адже метрополітен не зупиняється навіть вночі та на вихідні. ForUm побував на Дні відкритих дверей КП «Київський метрополітен» і дізнався, як організована робота його «мозку» – Єдиного диспетчерського центру.
Диспетчерський центр ми назвали «мозком» не випадково. Адже тут, за словами начальника «Київського метрополітену» Володимира Федоренка, здійснюється управління основними технологічними процесами діяльності метро. Єдиний диспетчерський центр розташований в Інженерному корпусі метрополітену, недалеко від станції метро «Площа Льва Толстого». Це п'ятиповерхова будівля, побудована у 1983 році, стоїть на перехресті трьох ліній метрополітену: Святошинсько-Броварської, Куренівсько-Червоноармійської, Сирецько-Печерської.
Наступна наша зупинка – диспетчерська дільниця служби руху. Тут слідкують за тим, щоб рух поїздів здійснювався чітко за графіками, аж до секунд. Кожен із трьох диспетчерів відповідає за одну із гілок підземки.
Журналістам розповіли, чому на різних лініях метро відрізняється температура повітря. Так, на Святошинсько-Броварській середня температура – плюс 21 градус за Цельсієм. Вона на 2-3 градуси вища, ніж на Куренівсько-Червоноармійській. «Найпрохолодніша» ж – Сирецько-Печерська гілка. Пов'язана температура повітря, зокрема, з обшивкою тунелів метро: чим старіша гілка – тим складніше охолоджувати цю обшивку.
Останнім пунктом нашої прогулянки стала диспетчерська дільниця ескалаторної служби. Тут здійснюється управління усіма 122 ескалаторами. Як нам розповіли, у середньому ескалатори працюють по 19 годин на добу. Також варто зазначити, що київський метрополітен працює цілодобово. І хоча вночі потяги не перевозять людей, у цей час є можливість полагодити і перевірити обладнання, оглянути колії на станціях тощо.
У цілому екскурсія залишила приємні враження. Побачивши систему роботи метрополітену зсередини, змінилося загальне сприйняття підземки. Виявилося, її робота – набагато складніша, ніж здається на перший погляд.