Позитивні тенденції, що сформувалися у структурі платіжного балансу України в березні, в квітні набрали силу, що дозволило за підсумками чотирьох місяців 2012 року рекордно близько підійти до точки абсолютної рівноваги, зазначив керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький.
«Я не пам'ятаю, щоб в історії гривні сальдо платіжного балансу за підсумками першої третини року вимірювалося десятками мільйонів доларів, тобто двозначною цифрою. Це означає, що не було тиску ні на посилення гривні, ні на її ослаблення», - підкреслив радник агентству «Інтерфакс-Україна».
Він зазначив, що позитивні тенденції платіжного балансу полягають у тому, що приплив капіталу за фінансовим рахунком за чотири місяці виявився достатнім, щоб майже повністю перекрити відтік капіталу за поточними операціями.
«Тому, починаючи з лютого, ми бачили роботу валютного ринку практично на автопілоті. Різні ситуативні сплески будуть гаситися самим ринком без масштабної участі Національного банку», - сказав Литвицький, особливо зауваживши, що курс гривні залишається керовано плаваючим, але в жодному разі не фіксованим.
Він підкреслив, що валютні резерви збереглися, в основному, на тому рівні, на якому вони були до початку року: сальдо валютних інтервенцій склало всього $147 млн, хоча деякі експерти прогнозували мільярдні втрати резервів.
«Ми продовжуємо пов'язувати з таким розвитком платіжного балансу зміцнення валютної резервної позиції країни: у лютому - на $100 млн, в березні - на $150 млн, у квітні - на $300 млн, з початку травня - більш ніж на $400 млн», - зазначив керівник групи радників глави НБУ.
Він додав, що підсумки січня-квітня дозволяють поліпшити прогнози руху платіжного балансу в найближчій перспективі. Литвицький уточнив, що фінансовий рахунок за підсумками першого кварталу виявився кращим прогнозу вдвічі, а поточний рахунок - на $2,4 млрд. Радник підкреслив, що такі результати свідчать також про скорочення країною розриву між тим, що вона виробляє, і тим, що вона споживає .
Говорячи про структуру платіжного балансу, експерт вказав на відновлення позитивної динаміки експорту в поточному балансі. І хоча динаміка поки на невисокому рівні, вона обнадіює, додав Литвицький.
«У фінансовому рахунку головне досягнення в квітні - це зменшення відтоку готівкових коштів населення за межі банків удвічі в порівнянні з попереднім місяцем і квітнем минулого року, що відображає зростаючу довіру до гривні», - сказав також радник.
За його словами, в квітні продовжилася тенденція до нарощування прямих інвестицій, хоча і не тим темпом, яким би хотілося, а також зберігаються значні обсяги запозичень банків і, особливо, реального сектора.
Литвицький додав, що розвитку платіжного балансу в сприятливому напрямі сприяє також поліпшення пропорції у бюджетному балансі, у якому, як і раніше, відсутній дефіцит. «Витрати і доходи поводяться так, що не створюють надлишковий тиск на споживання», - пояснив експерт.
Він підкреслив, що викликами такої позитивної динаміки платіжного балансу залишаються зовнішній попит, розвиток економічної та фінансової ситуації в Європі та Китаї, енергоємний імпорт. «Тому центральний банк, як і уряд, не розслабляються і готуються захистити позитивні тенденції першої третини року», - сказав Литвицький.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом