Правління Національного банку України змінило порядок формування обов'язкових резервів українськими банками, повідомляється на офіційному сайті НБУ.

У повідомленні наголошується, що, проаналізувавши динаміку макроекономічних і монетарних показників, правління НБУ констатувало збереження тенденції до зниження інфляції - приріст індексу споживчих цін у річному вимірі у квітні зменшився до 0,6% і є на сьогодні одним із найменших в історії статистичних спостережень в Україні та одним із найнижчих показників інфляції у світі.

Враховуючи сприятливу інфляційну ситуацію, НБУ протягом останніх місяців вжив комплекс заходів, спрямованих на підтримку процесів економічного зростання шляхом активізації кредитної діяльності банків. Зокрема, була знижена облікова ставка і ставки за кредитами рефінансування банків, здійснена лібералізація умов проведення операцій прямого репо та вимог щодо формування банками обов'язкових резервів.

Втім, кредитна активність банків відновлюється недостатньо високими темпами - приріст обсягів кредитування ними реального сектора економіки за перші чотири місяці поточного року становить 1,4%. Це пов'язано, насамперед, з наявністю значних зовнішніх ризиків і невизначеністю щодо подальшого розвитку ситуації на ринках.

Враховуючи вищевикладене, правління Національного банку вважає можливим і доцільним вжити додаткових заходів, спрямованих на сприяння банкам у підвищенні ефективності їхньої роботи в умовах нестійкого зовнішнього середовища через поступове зменшення частки обов'язкових резервів, які формуються на окремому рахунку у Національному банку.

Крім того, з метою нівелювання ризиків, пов'язаних з вивільненням додаткової ліквідності, одночасно доцільно здійснити рівновелике збільшення обсягу обов'язкових резервів, які банки повинні зберігати на власному кореспондентському рахунку на початок кожного операційного дня.

Враховуючи вищевикладене, а також необхідність сприяння ефективному направленню банками ресурсів для кредитування реального сектора економіки, з метою підвищення ефективності застосування механізмів регулювання грошово-кредитного ринку відповідно до пункту 1.10 глави 1 Положення про порядок формування обов'язкових резервів для банків України і філій іноземних банків в Україні , затвердженого постановою правління НБУ від 16.03.2006 №91, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.03.2006 за № 312/12186, правління Національного банку 18 травня ухвалило постанову №197 «Про окремі питання регулювання грошово-кредитного ринку».

Даною постановою передбачається встановлення з 31 травня 2012 року такого порядку формування обов'язкових резервів банками України:

на окремому рахунку у Національному банку України №3203 «Кошти обов'язкових резервів, перераховані банками» - у розмірі 50% від суми обов'язкових резервів, що сформовані за попередній звітний період резервування;

на кореспондентському рахунку банку у Національному банку України - залишок суми обов'язкових резервів, сформованих згідно з установленими нормативами на відповідний період.

Крім того, постанова передбачає, що обсяг обов'язкових резервів, який повинен зберігатися щоденно на початок операційного дня на кореспондентському рахунку банку у Національному банку України, повинен становити не менше 40% від суми обов'язкових резервів, які сформовані за попередній звітний період резервування.

Також правління НБУ постановило визнати такими, що втратили чинність, підпункти 2.1 і 2.3 пункту 2 постанови правління Національного банку України від 21.03.2012 №102 «Про регулювання грошово-кредитного ринку».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1604