Національний банк України знову змінив порядок формування обов'язкових резервів, зменшивши вимоги до розміру коштів, який формується на окремому рахунку у Центральному банку з 60% до 50% від суми обов'язкових резервів.
Відповідне рішення закріплене постановою НБУ №197 від 18 травня 2012 року.
«Встановити з 31 травня 2012 року такий порядок формування обов'язкових резервів банками України: на окремому рахунку у НБУ в розмірі 50% від суми обов'язкових резервів, що сформовані за попередній звітний період резервування; на кореспондентському рахунку банку в НБУ - залишок суми обов'язкових резервів, сформованих згідно зі встановленими нормативами», - йдеться у документі, передає «Інтерфакс-Україна».
При цьому, згідно з постановою, обсяг обов'язкових резервів, який повинен зберігатися щоденно на початок операційного дня на кореспондентському рахунку банку в НБУ, повинен становити не менше 40% (раніше - не менше 30% від суми обов'язкових резервів, що сформовані за попередній звітний період) .
«Правління НБУ вважає за можливе і доцільне вжити додаткових заходів, спрямованих на сприяння банкам у підвищенні ефективності їхньої роботи в умовах нестійкого зовнішнього середовища через поступове зменшення частки обов'язкових резервів, яка формується на окремому рахунку в НБУ. Крім того, з метою нівелювання ризиків, пов'язаних з вивільненням додаткової ліквідності, одночасно доцільно здійснити рівновелике збільшення обсягу обов'язкових резервів, які банки повинні зберігати на власному коррахунку на початок кожного операційного дня», - роз'яснив Нацбанк свою позицію.
Аргументуючи своє рішення, НБУ також зазначає, що кредитна активність банків відновлюється недостатньо високими темпами: приріст обсягів кредитування реального сектора економіки за перші чотири місяці поточного року склав лише 1,4%. Це пов'язано насамперед з наявністю значних зовнішніх ризиків і невизначеністю щодо подальшого розвитку ситуації на ринках.