Економіка

Литвицький: Україні необхідно нарощувати внутрішній попит

Уповільнення зростання української економіки на початку цього року відповідає загальним тенденціям світової економіки і викликано дією негативного зовнішнього фактора, компенсувати який необхідно в основному за рахунок розширення внутрішнього попиту, сказав, посилаючись на результати обговорення макроекономічної ситуації з головою Національного банку України (НБУ) Сергієм Арбузовим, керівник групи його радників Валерій Литвицький.

«Жодна економіка світу цього року не уникнула уповільнення, і українська економіка не уникнула впливу зовнішніх сил», - підкреслив Литвицький в інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна», коментуючи статистичні дані про підсумки роботи окремих галузей у квітні, пише «Інтерфакс-Україна».

Литвицький зазначив, що 17 економік в Європі знаходяться в технічній рецесії, уповільнення торкнулося Росії та Китаю, дуже неоднозначна ситуація в США.

«Перспективи бюджетного орієнтиру в певній мірі захиталися, але були в історії України і приклади прискорень. Тому все залежить від зовнішнього попиту в другому півріччі і від того, чи вдасться компенсувати його зниження зростанням внутрішнього попиту», - підкреслив експерт.

За його словами, дуже важливо те, чи зможе цінова та курсова стабільність допомогти такому нарощуванню внутрішнього попиту.

Литвицький повідомив, що у березні і квітні в роздрібному товарообороті спостерігалося прискорення зростання: з 14,2% за підсумками трьох місяців до 14,8% за підсумками чотирьох місяців, що свідчить про зростання споживчого попиту. Він підкреслив, що додав і аграрний сектор: з 0,5% за підсумками січня - березня до 1,1% за підсумками січня - квітня.

«Ці дві галузі можуть підтримувати Україну на траєкторії, що допомагає уникнути входу в рецесію. Але слід визнати, що цієї сили на даний момент поки не вистачає, щоб повністю компенсувати вплив зовнішнього попиту», - вважає радник голови НБУ.

Згідно з його оцінками, за підсумками чотирьох місяців зростання ВВП України вимірюється в межах 1-2%.

«Але я припускаю, що стимулюючі заходи за результатами I кварталу ще не проявили себе повною мірою. Крім того, реалізація соціальних ініціатив Президента може призвести до додаткового й істотного нарощування зростання внутрішнього попиту. Тому я б не драматизував ситуацію», - сказав Литвицький, нагадавши, що у другому півріччі очікується також пожвавлення світової економіки.

«Крім того, думаю, що Нацбанк і надалі вноситиме свій вклад у підтримку споживчої й інвестиційної активності через продовження антиінфляційної політики, оскільки це поліпшує перспективи для нарощування споживання і кредитування», - додав експерт.

На його думку, разом з урядом НБУ проводитиме політику помірного нарощування грошової пропозиції, однаково корисного для економічного зростання і безпечного для цінової ситуації, але з акцентом на зменшення ризику уповільнення зростання економіки.

Коментуючи ризики для виконання бюджету в умовах, коли інфляція й економічне зростання нижче прогнозних показників, Литвицький зазначив, що фіскальна консолідація - краще збирати податки і не витрачати зайвого - зможе мінімізувати цю проблему.