Євро-2012 все ближче і ближче, а разом з приходом футбольного чемпіонату все стрімкіше ростуть ціни на проживання у містах, які приймають свято. Всього, за прогнозами експертів, Україну під час Євро відвідає приблизно 800 тисяч гостей із різних країн. ForUm дізнався, чи зможуть усі бажаючі знайти собі тимчасовий притулок і скільки це коштуватиме.
З наближенням Євро-2012 ціни на житло зросли, насамперед, на готельні номери. Наприклад, 23% львівських готелів підняли ціни на 200%. При цьому, як розповіла ForUm'у в.о. начальника туризму департаменту Євро-2012 Львівської міськради Галина Гриник, велика частина номерів уже заброньована.
Ситуацією із неабияк завищеними цінами в українських готелях не на жарт занепокоївся Європейський союз футбольних асоціацій. Тему екстремальних цін на проживання взялися вирішувати на найвищому державному рівні. І, за словами директора турніру Євро-2012 в Україні Маркіяна Лубківського, вартість номерів вдалося стабілізувати. «Зараз зростання цін немає, і ми стверджуємо, що сьогодні ситуація вигідна і цільовим групам, і самим уболівальникам. Тобто всі, хто бажає прибути в Україну, можуть це зробити і знайти житло відповідної категорії і відповідної цінової політики», - сказав він під час прес-конференції.
Також чиновник повідомив, що середня ціна розміщення вболівальників в Україні та Польщі практично однакова. Крім того, за словами Лубківського, в країні залишаються вільні місця для резервування їх уболівальниками, які ще цього не зробили. Наприклад, все ще залишається 17% місць для проживання для вболівальників у Львові, 18% - у Харкові, 16% - у Донецьку і 27% - у Києві.
ForUm вирішив перевірити, чи можна ще забронювати місця у готелях. Для цього вибираємо рекомендований раніше Лубківським сайт для резервування місць на чемпіонат. На цьому веб-ресурсі можна забронювати житло або перевірити його наявність, вказавши відповідні параметри: місто, у якому бажаєте зупинитися, назву готелю, тип кімнати, дату прибуття і відправлення.
Отже, в одному із 4-зіркових готелів у центрі Львова ми хотіли перевірити наявність житла на 9 червня - день, коли у місті розпочнеться матч між Німеччиною та Португалією. Як виявилося, станом на 7 травня в наявності для проживання однієї людини було два номери. За ніч за одну персону просили 1тисячу 680 гривень. В іншому готелі, за 86 км від Львова, виявилося цілих 10 вільних місць. За ніч одній людині у 5-зірковому готелі довелося б викласти 1 тисячу 838 гривень.
А ось у 4-зірковому готелі Донецька на 15 червня, коли у місті проходитиме матч між Україною та Францією, вільного номера ми не знайшли. Також провалилася спроба забронювати місце на базі відпочинку за 120 км від Донецька. Не увінчалася успіхом і спроба бронювання в одному із гуртожитків державного інституту.
Піддавшись ажіотажу і можливості заробити на заморському вболівальнику, почали піднімати ціни на житло і прості обивателі.
Як розповів ForUm'у експерт з нерухомості Олексій Сорокін, приблизно 15-17% київських орендодавців, які здавали квартири довгостроково, тепер здають житло короткостроково. «Вони прагнуть заробити на Євро, а тому воліють здавати квартири подобово», - пояснив він. При цьому ціна за добове проживання у Києві у травні-червні зросте у 2-3 рази. Наприклад, якщо за однокімнатну квартиру недалеко від центру Києва раніше просили 70-80 доларів, то у червні доведеться заплатити 200-250 доларів. Якщо за трикімнатні апартаменти зараз просять 100 доларів, то через місяць це коштуватиме 300-350 доларів. «Поки що житло можна винайняти, але, за прогнозами, очікується дефіцит квартир. Тому зараз так роздувають ціни. За решту тижня можливе бурхливе зростання цін на житло у містах, які приймають чемпіонат», - розповів Сорокін. При цьому він зазначив, що у передмісті спостерігається незначне зростання вартості житла.
Варіантом проживання для туристів можуть стати наметові містечка. Директор КП «Київський туристичний інформаційний центр» В'ячеслав Мироненко розповів, що ціна на проживання для вболівальників у наметовому містечку на Трухановому острові буде до 20 євро на добу. Крім того, як повідомив ForUm'у генеральний директор КП «Плесо» Павло Походій, Представництво асоціації вболівальників збірної команди Швеції з футболу прийняло пропозицію КП «Плесо» (з більш ніж 15 інших пропозицій) про розміщення на пляжі «Центральний», що на Трухановому острові, тимчасового табору для шведських уболівальників. Там орієнтовно зможе проживати 5-7 тисяч осіб. Планується, що ціна за нічліг для фанів буде приблизно 129-189 крон (150-200 гривень за місце на добу). Селище буде обладнане туалетами, душовими, кафе зі шведським столом, а також невеликим охоронним пунктом.
Є і ще один альтернативний варіант проживання в Україні на час проведення футбольного свята. Все більшу популярність в усьому світі набуває рух, що дозволяє не користуватися послугами туристичних агентств і не витрачати великі суми грошей. Його назва - «каучсерфінг» (від англ. Couchsurfing - «диванна подорож»). Прихильники руху вирізняються товариськістю і доброзичливістю, вони абсолютно безоплатно пускають на нічліг іноземних гостей і надають допомогу туристам. Знайти безкоштовний нічліг і людей, у яких можна переночувати, можна, наприклад, зареєструвавшись на сайті Couchsurfing. І хоча подібне проживання пов'язане з певними ризиками, для екстремалів вони не перешкода.
Як бачимо, фраза «шукайте і знайдете», безперечно, застосовна і до футбольних уболівальників, які ще у пошуку житла на час проведення чемпіонату Євро-2012. І хоча проживання найчастіше недешеве, є і варіанти як заощадити.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом