Економіка

Ставицький: Україна може забезпечити себе сланцевим газом до 2020 року

Ставицький: Україна може забезпечити себе сланцевим газом до 2020 року

За оптимістичним сценарієм, Україна повністю забезпечить себе сланцевим газом до 2020 року. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, на прес-конференції заявив міністр екології та природних ресурсів України Едуард Ставицький.

Він нагадав, що переможцями конкурсів з розробки і видобутку вуглеводнів на Юзівській і Олеській ділянках стали компанії Shell і Сhevron. «Обидва конкурси були проведені у порядку, визначеному статтею 7 Закону України «Про угоди щодо розподілу продукції», - сказав міністр.

Він стверджує, що конкурси проведені прозоро, однак інформацію про всіх п'ятьох учасників оприлюднити неможливо, оскільки вона захищена грифом для службового користування і її отримати можуть лише учасники конкурсу.

Але все ж міністр оприлюднив деяку інформацію щодо цих угод. «Основні пропозиції перевищені як мінімум у два рази», - сказав він і пояснив, що стосовно Олеської ділянки закладалося 1,8 млрд грн інвестицій, а буде отримано 2,4 млрд грн.

Також, за його інформацією, частка держави у дохідній продукції складе не 16,5% загального обсягу такої продукції, а збільшиться «більше ніж удвічі».

Ставицький також повідомив, що видобуток сланцевого газу не несе екологічних ризиків, а переможці конкурсу зобов'язуються не нашкодити екології України. За його словами, інформування та робота з населенням у місцях, де проводитиметься видобуток, була однією із вимог конкурсу.

Міністр підкреслив, що в Україну завдяки цим проектам «зайдуть десятки мільярдів доларів». «Крім того, у проекті будуть задіяні українські підприємства, наприклад, виробники труб, металурги отримають нові замовлення, а також будуть розвиватися регіони, де планується видобуток сланцевого газу», - сказав чиновник.

Що стосується можливості розірвання угод, то це буде можливо тільки у судовому порядку через порушення їхніх умов. «Якщо ж компанії-переможці не виконають узяті на себе мінімальні зобов'язання протягом п'яти років, на них чекають серйозні штрафи», - попередив Ставицький.

Міністр вважає, що до кінця цього року реально підписати угоду про розподіл продукції. «Пробні буріння на Юзівській ділянці почнуться у 2013 році, а промислова розробка оформлена до 2015 року. Пробні буріння на Олеській ділянці почнуться у 2014 році, промислова розробка - до 2016 року», - розповів він.

Ставицький впевнений у тому, що остаточні угоди з переможцями конкурсу будуть підписані.

У свою чергу, радник міністра екології та природних ресурсів, секретар міжвідомчої комісії з розподілу продукції Володимир Ігнащенко пояснив, що умови договорів також повинні будуть схвалити органи місцевого самоврядування. «І лише після того, як сесії облрад Івано-Франківської та Львівської областей ухвалять позитивні рішення, документи будуть передані для остаточного прийняття у Кабмін», - зазначив він.

Що стосується відчуження землі під видобуток сланцевого газу, то радник міністра вважає, що з цим не буде проблем. «Фермери будуть у черзі стояти», - вважає він.

За його словами, на один майданчик, де буде проводитися буріння кущем у 20 свердловин, потрібно 0,5 га. землі.

Ігнащенко вважає, що представники компаній будуть пропонувати хороші, вище ринкових, гроші за оренду землі на 10-15 років, притому зобов'язуються повернути її фермеру відновленою і рекультивованою.