На базі ВМС США у Гуантанамо (Куба) сьогодні починається судовий процес у справі імовірного організатора терактів 11 вересня 2001 року Халіда Шейха Мохаммеда і чотирьох його спільників. Як очікують експерти, процес, який буде вести спеціальна військова комісія, триватиме щонайменше рік.

Усім фігурантам справи, як очікується, будуть зачитані звинувачення у тероризмі, захопленні літаків, масовому вбивстві, змові з метою нападу на цивільних осіб та знищення приватної та федеральної власності. Як стверджує поширена заява Пентагона, вони «несуть відповідальність за підготовку і скоєння атак 11 вересня 2001 року у Нью-Йорку, Вашингтоні, Шенксвіллі (штат Пенсільванія), які призвели до загибелі 2976 чоловік».

Військові прокурори підтвердили свій намір домагатися для підсудних смертної кари. У свою чергу, адвокати, які також надані їм міністерством оборони США, будуть наполягати на тому, що свідчення були отримані від їхніх підзахисних шляхом тортур, які широко практикувалися співробітниками ЦРУ при дізнанні підозрюваних у тероризмі, передає «ИТАР-ТАСС».

Втім, така лінія захисту не буде застосована до Халіда Шейху Мохаммеда - він не тільки визнає свою провину, але й відкрито називає себе відповідальним за всю організацію терактів 11 вересня. Мохаммед, «за різними даними, 1964 або 1965 року народження», який вважався одним із ключових членів терористичної мережі «Аль-Каїда», був затриманий у Пакистані у 2003 році у результаті спільної операції американських спецслужб і пакистанських силовиків.

Через величезний резонанс справи судовий процес буде закритим. На слуханнях не зможуть бути присутніми навіть родичі підсудних - їх розмістять в окремому приміщенні, де буде вестися трансляція із засідань. Деякі експерти припускають, що процес буде дуже тривалим. На їхню думку, на розгляд справи може не вистачити цілого року - у кращому випадку, за цей термін вдасться подолати важкий етап досудових слухань.

Раніше адміністрація Барака Обами мала намір передати організатора терактів 11 вересня цивільному, а не військовому суду. Передбачалося, що цю справу буде вести суд південного округу Нью-Йорка, де в останні роки слухається більшість найбільш значущих справ про тероризм. Планам Білого дому, проте, завадила принципова позиція Конгресу.

Напередодні початку цього гучного судового процесу в США були оприлюднені особисті листи і щоденники колишнього ватажка «Аль-Каїди» Усами бен Ладена. Як стало відомо із документів, конфіскованих у ході спецоперації з його знищення у пакистанському місті Абботтабад 2 травня 2011, «терорист номер один» планував убивство президента США Барака Обами і екс-командувача військ США і НАТО в Афганістані генерала Девіда Петреуса. У своїх щоденниках бен Ладен пише, що після загибелі глави Білого дому його пост займе «абсолютно неготовий» до керівництва країною віце-президент Джозеф Байден, що, на його думку, повинно було вкинути Сполучені Штати у кризу. Крім того, із виявлених документів випливає, що аж до своєї смерті бен Ладен планував ще одну масштабну терористичну атаку у США.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

297