Cтатті

Спокійне Євро-2012, або Ненав'язлива безпека

Спокійне Євро-2012, або Ненав'язлива безпека

«Євро-2012» – подія, яка збере разом величезну кількість українців і гостей із інших країн. Але чемпіонат – це не тільки свято футболу, а й місце зібрання великої кількості людей, що тягне за собою певні ризики. Футбол – це завжди емоції: гнів, лють, радість, безмежна ейфорія. Якщо не контролювати їхні прояви, то це може перерости не просто у хуліганські витівки, а у найсправжнісінькі погроми і заворушення. Знову ж таки, у наш неспокійний час будь-який велелюдний захід потенційно привабливий для терористів. Відповідно, у багатьох з'являється резонне запитання: а чи буде безпечно в Україні під час Євро-2012? ForUm спробував знайти відповідь.

Історія питання

До серйозних футбольних подій на всіх континентах готуються ґрунтовно. Але небезпечна ситуація може виникнути, здавалося б, із нічого. І список трагедій на стадіонах світу – значний. Ось тільки найбільш показові із них:

- 29 травня 1985 року. Брюссель. Бельгія. Стадіон «Ейзель». Фінал Кубка УЄФА. Фанати вчинили бійку, і люди у паніці кинулися на нижній ярус трибуни, яка під вагою впала. 39 людей загинули, 500 поранених.

- 12 березня 1988 року. Катманду. Непал. Під час матчу на стадіон раптово обрушилася злива, глядачі кинулися до виходів, але ворота виявилися замкненими – із 8 виходів відчиненим був лише один. У тисняві загинуло 93 людини.

- 29 березня 2009 року. Абіджан. Кот-д'Івуар. Під час матчу відбіркового циклу чемпіонату світу з футболу 2010 року між збірними командами Кот-д'Івуара і Малаві на стадіон Фелікс Уфує-Буаньї, що вміщає 45 тисяч глядачів, прорвавши поліцейське оточення, вдерлися 50 тис. глядачів. Поліція застосувала сльозогінний газ, що лише посилило те, що відбувалося. У тисняві загинули 22 людини, 132 отримали травми.

- 1 лютого 2012 року. Порт-Саїд. Єгипет. Матч «Аль-Масрі» - «Аль-Ахлі». Рахунок 3:1 призвів до масових нападів глядачів на групу підтримки суперників, а потім – і на тренерський штаб та гравців переможених. 73 людини загинуло, понад тисячу людей – травмовано.

ЗМІ багато писали про причини того, що сталося, порівнювали з подіями у Німеччині. Нагадаємо, під час Олімпіади 1972 року у Мюнхені терористи напали на ізраїльських спортсменів, взяли заручників, операція з порятунку яких провалилася, були загиблі – німецькі правоохоронці були не готові протидіяти...

Загрози безпеці – міфи і реальність

Слава Богу, Україна – мирна країна. З цим згодні всі. Однак деякі сучасні процеси, наприклад, посилення міграційних потоків, а також той факт, що ми перебуваємо на стику сфер впливу Сходу і Заходу, дійсно, також можуть створити деяку напруженість в Україні.

Ситуація посилюється нестабільною ситуацією у Північній Африці та на Близькому Сході, що може активізувати діяльність терористів, які «працюють» на масштабних міжнародних заходах. І напевно, саме тому деякі українські експерти попереджають: Євро 2012 – це тероргенний фактор. Зокрема, у цьому переконаний Олександр Дичек, президент громадської організації «Міжнародна антитерористична єдність».

Українців потрібно ознайомити з можливими ризиками під час Євро-2012, стверджує Дичек. А його колега додає: «Потрібно навчити українців навичкам безпечної поведінки, зокрема, у натовпі, при надзвичайних ситуаціях, загрозі теракту», - вважає організатор кампанії «Антитерор» Ігор Кіт. Він каже, що пильність громадян часто допомагає спецслужбам запобігти НП.

А от українські силовики заспокоюють: не варто очікувати проявів тероризму. У нас проблемою може стати поведінка фанатів, прояви хуліганства та масових заворушень. І тут уже ведеться робота на випередження, виявлення «небажаних гостей».

Інтерпол на службі Євро-2012

І силовики і керівництво чемпіонату в Україні кажуть, що Євро-2012 буде безпечним. Цим займається навіть Інтерпол – складає списки «небажаних гостей».

У чому безпосередньо полягає робота такого серйозного відомства, як Інтерпол, і хто ж такі «небажані гості», ForUm'у розповіли в Українському бюро відомства.

Так от, «небажані гості» – це «потенційно небезпечні особи, які створюють загрозу безпеці проведення Євро-2012». Таких виявляють шляхом обміну інформацією між правоохоронними органами різних країн.

«Загрозу безпеці та правопорядку під час турніру становлять футбольні хулігани, а також особи, схильні до скоєння злочинів. Правоохоронні органи держав здійснюють облік таких осіб», - пояснили нам.

У разі отримання інформації, що потенційно небезпечні особи, хулігани і злочинці мають намір відвідати Євро-2012, правоохоронці працюють на випередження.

Щодо них можуть бути вжиті такі заходи:

- Заборона виїзду із третіх країн в Україну (рішення приймається правоохоронними органами країни проживання);

- Заборона в'їзду на територію України (якщо інформація про їхнє можливе прибуття передана нам завчасно);

- Затримання осіб, які перебувають у міжнародному розшуку.

Однак не злісних, але надмірно емоційних уболівальників все ж пустять до нас. Але! Перед тим проведуть профілактичну бесіду і виділять супровід – поліцейських-земляків, які прибули на допомогу українським колегам.

В Інтерполі нагадали, що в Україні вже діє давно прийнятий під Євро-2012 спеціальний закон «Про особливості провадження у справах про адміністративні правопорушення у період проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні».

Він дає право правоохоронцям не пускати іноземців на стадіони, якщо вони хоч раз встигли похуліганити на заходах Євро-2012.

Іноземця можуть взагалі не пустити в Україну, якщо він у себе вдома судом визнаний особою, якій заборонено відвідування футбольних стадіонів.

В Україні теж відслідковують футбольних бешкетників. Цим займається Міністерство внутрішніх справ. МВС веде облік осіб, які вчинили правопорушення під час проведення футбольних матчів тільки на території нашої країни.

Щоправда, повного списку «небажаних осіб» у правоохоронців поки що немає. Він буде отриманий, як повідомили в Інтерполі, ближче до початку чемпіонату. Але нас запевнили: його наявність не означає, що ми готуємося не пускати, виганяти і судити. І для того, щоб не пустити людину на футбол, відмовити у в'їзді на територію України або ж депортувати, будуть потрібні дуже вагомі підстави, оскільки всі ці заходи – обмеження свободи переміщення людини.

МВС, МНС і навіть військові

Українська міліція вже склала список проблемних уболівальників. А щоб вирахувати чужих «небажаних гостей», їм на допомогу приїдуть європейські силовики.

«У Києві чекають 120 представників правоохоронних органів із країн-учасниць Євро-2012. Вони будуть інформувати про футбольних хуліганів, а також допомагатимуть у вирішенні конфліктів за їхньою участю», - повідомив ForUm'у голова прес-служби МВС Володимир Поліщук. За його словами, у ході чемпіонату будуть тісно співпрацювати багато відомств. Наприклад, міліція допомагатиме прикордонникам у вирахуванні та видворенні небажаних гостей після рішення українського суду.

Крім того, на Євро-2012 забезпечувати порядок і мир будуть не тільки МНС, але й армійські підрозділи.

Військові льотчики охоронятимуть і повітряні рубежі країни, і небо над містами, які приймають чемпіонат. Усього для цього буде задіяно 28 літаків, 16 вертольотів і навіть 10 зенітно-ракетних комплексів.

А Внутрішні війська України (ВВУ) вже три роки готуються до Євро-2012, регулярно займаються з інструкторами французької жандармерії. Адже їм доведеться допомагати міліціонерам.

Незалежна Україна вперше у своїй історії організовує настільки масовий спортивний захід. Востаннє щось подібне у Києві було ще у далекому 1980 році, коли СРСР проводив Літні Олімпійські ігри. Сподіваємося, що і Євро-2012 залишить по собі тільки хороші враження та спогади.