Завдання Нацбанку і уряду найближчим часом - провести помірне грошове «підживлення» економіки з метою забезпечення довгострокового економічного зростання. Про це в ефірі каналу «БТБ», який нещодавно розпочав мовлення, заявив керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький.

За його словами, НБУ повинен забезпечити ситуацію, при якій грошова пропозиція була б адекватною вимогам економіки. Що стосується даних економічної активності за підсумками першого кварталу, то, за словами представника НБУ, повної статистики ще немає. «Старт такий, що дозволяє робити висновок, що бюджетний орієнтир щодо зростання ВВП за рік (3,9%. - Ред.) все ще перебуває у зоні досяжності. У нас є галузі, які віддзеркалювали посилення зростання внутрішнього попиту, наприклад, торгівля зросла за перший квартал на 14,2%. Це означає, що у людей є потенціал для споживання», - констатував представник НБУ.

При цьому він зауважив, що незалежно від політичних циклів економіка завжди потребує певних «монетарних стероїдів». У зв'язку з цим НБУ вже провів три раунди оптимізації грошової пропозиції, і зараз обговорюється перспектива четвертого раунду. Це стало можливим завдяки низькій інфляції, стабільного курсу гривні та перелому на валютному ринку, у результаті якого НБУ вже два місяці поспіль поповнює золотовалютні резерви. Крім того, попередня інформація про платіжний баланс свідчить про те, що він рухається у кращому варіанті, ніж очікувалося, зазначив радник.

У свою чергу, соціальні ініціативи Президента також «дадуть можливість поставити плече економічному зростанню», впевнений Литвицький. Однак стимулювання економічного зростання не повинно заважати забезпеченню цінової стабільності, підтримки обмінного курсу і банківської системи, додав він.

«Ми б хотіли, щоб канали нашої грошової пропозиції працювали наповнено і більш-менш рівномірно за інтенсивністю, щоб грошова пропозиція або збільшувалася або зменшилася не у залежності від наших валютних інтервенцій, а щоб рівномірно працював і канал роботи з цінними паперами і канали рефінансування... Тоді наші рішення у сфері процентної політики доповнять політику у валютній сфері», - резюмував керівник групи радників.

Нагадаємо, Нацбанк цього року вже тричі знижував відсоткові ставки. У березні процентні ставки за кредитами «овернайт» під забезпечення державними цінними паперами і без забезпечення були знижені на 25 п.п - до 8,5% і 10,5% відповідно. Крім того, НБУ вперше з серпня 2010 р. знизив ставку рефінансування на 0,25%: з 23 березня її розмір становить 7,5%.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

297