19 квітня виповнилося 150 років від дня народження прем'єр-міністра Російської Імперії Петра Столипіна. У Києві цю дату відзначали і політики, і звичайні люди. Пам'ятні заходи були організовані Російським центром науки і культури.

 
 
Вранці шанувальники політичного таланту міністра поклали вінки до його могили у Києво-Печерській лаврі. Увечері ж у Російському культурному центрі була відкрита фотовиставка, присвячена міністру-реформатору. На репродукціях були відображені різні моменти життя Петра Столипіна – від дитячих і студентських років до фото з місця одного із численних замахів на політика.

 
На церемонії відкриття виставки виступили міністр освіти науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник і посол РФ Михайло Зурабов.

Михайло Зурабов у своїй промові зазначив, що «Столипін був людиною сильної волі і жертовності», а його доля повторила трагічну долю багатьох російських реформаторів – Петра III, Павла I, Олександра II і Миколи II. «Всі вони пішли із життя неприродним чином», - нагадав посол.

 
 
Український політик Дмитро Табачник заявив, що Петро Столипін належить історії не тільки Росії, але і нашої країни, а також Білорусі, «тому що наша країна у той час, коли він був прем'єр-міністром, теж відчувала милостивий плідний вплив його модернізаційних зусиль».

По завершенню офіційної частини заходу ForUm'у вдалося трохи поспілкуватися з російським послом.

 
- Михайле Юрійовичу, Петро Столипін об'єднує українців і росіян, роз'єднує, чи ж ця фігура нейтральна для наших і ваших істориків?

- Будь-яка політична фігура, вона, скоріше, використовується людьми, які вже мають якусь позицію, у тому числі і щодо історії. Таке використання історичних постатей зовсім не допомагає виникненню діалогу, вибудовуванню розуміння, формуванню поважного ставлення один до одного.

Небезпека криється не у тому, що у нас відсутні фігури, які об'єднують нас, або, навпаки, вони є, а в інтерпретації дій цих фігур.

 

Неможливо знайти жодної фігури у нашій історії, яка змусила б українця відчути себе ще більшим українцем, росіянина – ще більшим росіянином. Ну, припустімо, ви розв’язали задачу національної ідентичності. І що це змінило по суті? Нашим політикам треба ще багато зробити, щоб люди себе відчули реально вільними.
 
 

- Тобто Столипін був наднаціональним політиком?

- Він наднаціональний не як політик, а як людина, здатна пожертвувати собою заради справи. От ви багатьох людей назвете зараз, готових відмовитися від самого звичайного, банального і побутового заради ідеї?

 
 
- А чи є фігури масштабу Столипіна у сучасній Росії і Україні?
 

- Я не знаю відповіді на це питання. Точніше, я його знаю, але не думаю, що хтось готовий від мене його почути.

На цих загадкових словах Михайло Юрійович поспішив відкланятися і покинув виставку.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

976