Держава знову планує почати виплати компенсацій по вкладах Ощадбанку колишнього СРСР - сьогодні про це говорять усі. Особливо хвилюються літні люди, адже для них це єдина можливість отримати хоч щось із того, що заробляли роками і що складалося «на книжку». Молодь реагує спокійніше, і в той же час більш скептично, пам'ятаючи про попередні обіцянки влади повернути гроші вкладникам Ощадбанку колишнього СРСР.
 
Відгукуючись на прохання читачів, ForUm вирішив особисто з'ясувати, що потрібно зробити звичайному українцеві, щоб отримати свої кровні, і як діє нова схема повернення вкладів.
 
Історія питання: гроші в обмін на «комуналку» і рекордні черги

В Україні процес компенсації вкладів Ощадбанку СРСР почався у 1996 році, коли держава офіційно визнала борг перед вкладниками колишнього Ощадбанку СРСР у сумі 131,96 млрд грн, включаючи виплати Держстраху СРСР. З 1997 року в міру надходження коштів по 48 грн. спочатку отримували вкладники старше 80 років. Потім усім стали виплачувати по 50 грн у розрахунку на одну ощадкнижку.
 
У 2005-у грошима з ощадкнижок дозволили погашати борги за комунальні послуги. Але тут «в прольоті» опинилися ті, хто сумлінно сплачував усі рахунки, не допускаючи виникнення заборгованостей. У результаті, народ «гасив» чужі борги в обмін на готівкові гривні.
 
Але більшість людей все таки не змогли скористатися своїми заощадженнями, тому влада ухвалила рішення, що компенсація вкладів Ощадбанку СРСР з 2006 року відбуватиметься тільки у грошовій формі.
 
Наступний етап виплат почався у 2008 році, коли з держбюджету на виплати вкладів було виділено 6,061 млрд гривень. Тоді вкладникам виплачували по тисячі гривень, а їх спадкоємцям - по 500. З усіма розрахуватися не встигли - гримнула світова фінансова криза.
 
Наші дні - перезавантаження

Оскільки у 2008 році мільйони вкладників не встигли отримати компенсацію, у 2012 році вирішено було відновити виплати. Максимальна сума компенсації залишилася колишньою - 1000 грн. А ось процедуру видачі кардинально змінили, врахувавши сумний досвід 2008-го року, коли отримання компенсації супроводжувалося чергами, тиснявою і скандалами у відділеннях «Ощадбанку» по всій країні.

Сам процес виплати коштів почнеться з 1 червня 2012 року. А з 2 квітня «Ощадбанк» оновлює Реєстр вкладників. ForUm перевірив, як проходить робота з актуалізації даних вкладників, чи немає ажіотажу і черг у відділеннях "Ощадбанку".
 

Перший наш візит до ощадбанку на вулиці Володимирській у центрі Києва. Відділення невелике, але місця вистачає всім, адже відвідувачів - лише кілька людей. Одні спілкуються з касирами, інші - оформляють якісь документи. Усе спокійно, ніяких проблемних моментів ми не побачили.
 
 

Друга адреса - вулиця Артема, 28. Тут відділення більше, і клієнтів біля віконець кас також побільше - близько 15 чоловік. В основному це пенсіонери, які прийшли платити за комунальні послуги. На чергу, нервування і ажіотаж немає й натяку.
 
 

Усе виглядає настільки безпроблемно, що ми засумнівалися: а, може, українці взагалі не поспішають оновлювати дані про себе і просто не йдуть у банк? За відповіддю ми звернулися до прес-секретаря «Ощадбанку» Ярослави Титової. За її словами, дистанційний принцип призначення часу і місця актуалізації даних у відділеннях Ощадбанку почав давати перші позитивні результати. Тільки в цьому відділенні, на Артема 28, за тиждень актуалізували свої дані досить багато людей. І тепер їм потрібно тільки дочекатися безпосередньо початку виплат і в призначений день прийти за банківською карткою.
 

Як відомо, згідно з новою схемою, українці можуть дізнатися час і місце актуалізації своїх даних у відділенні Ощадбанку, зареєструвавшись на сайті Ощадбанку, відправивши SMS на короткий номер 8052 (безкоштовно з мобільних телефонів усіх операторів) або зателефонувавши на гарячу лінію Контакт-центру банку за телефоном 0-800-212-000 (безкоштовно з усіх стаціонарних телефонів по Україні). Щоб дізнатися з перших рук, як відбувається цей процес, ми вирушаємо безпосередньо на місце подій - в столичний контакт-центр, розташований в офісному центрі на вулиці Смоленській.


Перед нами - величезне приміщення з довгими столами, за якими сидять 40 операторів. Більше двадцяти з них - зайняті виключно роботою з вкладниками Ощадбанку. У кожного свій комп'ютер і телефон. Дзвінки надходять безперервно, від чого в залі стоїть гул.
 
 
 

Як нам пояснили, цей контакт-центр - лише один з багатьох. Всього ж на запитання щодо виплат відповідають 500 фахівців по всій Україні.

При цьому той, хто телефонує, повинен повідомити оператору контакт-центру або ж вказати в анкеті на сайті номер паспорта і номер компенсаційного рахунку, зазначений в ощадкнижці, а також свою дату народження. У SMS-повідомленні слід вказати цифрове значення номера паспорта вкладника (без серії) і дату його народження в наступному форматі: 999999_01.01.1900, де «999999» - номер паспорта, «_» - пробіл, а «01.01.1900» - дата народження . Після чого вкладник у той же день отримає відповідь - SMS-повідомлення із зазначенням дати, часу і місця установи банку, де буде проведена актуалізація його даних

З'явившись в обумовлений день і годину в «Ощадбанк» з паспортом, ідентифікаційним кодом, їх ксерокопіями та ощадкнижкою, вкладник під керівництвом фахівця банку повинен заповнити анкету-заяву. Тоді ж йому повідомлять про час і місце отримання компенсаційних виплат.

Другий візит у відділення «Ощадбанку» завершує процедуру: після пред'явлення паспорта вкладникові видають картку. І далі він уже сам вирішує, як розпорядитися нею: перевести в готівку, покласти гроші на депозит чи залишити їх на картці. Якщо вкладник надалі не збирається користуватися карткою, то в момент її видачі він може попросити операціоніста зняти гроші з неї за допомогою терміналу й отримати на руки всю суму «живими» грошима.

Варто додати, що картка дійсна три роки з моменту видачі. З її допомогою можна отримати знижку в магазинах-партнерах банку, розрахуватися в торгових мережах, обладнаних терміналами Ощадбанку. На неї може бути зарахована пенсія. При цьому картку можна поповнювати через термінал банк, переказувати кошти з неї на рахунки фізичних та юридичних осіб, у тому числі, в інших банках. Власники карток зможуть також скористатися додатковими послугами, такими як підключення SMS-банкінгу (повідомлення про рух коштів на рахунку) і можливістю встановити денний ліміт проведення операцій з карткою (на суму та кількість операцій, вид операцій і тип пристроїв, через які вони проводяться).

До перших виплат залишилося трохи більше місяця. Поки все йде за запланованим сценарієм. А як буде далі - покаже час.

Дмитро Хилюк, Юлія Артамощенко, фото Віктора Ковальчука

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

4994