Глава Національного банку України Сергій Арбузов 12 квітня провів чергову нараду з монетарних питань, в якій взяв участь міністр фінансів України Юрій Колобов, повідомляється на офіційному сайті НБУ.

Однією з ключових тем наради було обговорення шляхів реалізації соціальних ініціатив Президента України в контексті їх гармонізації із завданнями Національного банку України щодо забезпечення стабільності грошової одиниці України.

Міністр фінансів поінформував, що зміни в закон про державний бюджет на 2012 рік дають можливість вирішити питання ресурсного забезпечення відповідних виплат. Також він підкреслив, що граничний розмір дефіциту державного бюджету не змінюється, а це дає впевненість, що реалізація соціальних ініціатив Президента не зробить негативного впливу на макроекономічну і цінову стабільність.

Учасники наради зазначили, що знайти внутрішні ресурси для реалізації соціальних ініціатив Президента стало можливо завдяки позитивним тенденціям у макроекономічному розвитку, одним з ключових чинників яких було забезпечення стабільності грошової одиниці України.

У цьому контексті глава НБУ підкреслив, що діяльність Нацбанку і надалі спрямовуватиметься на забезпечення фінансової стабільності та економічного розвитку України.

Сергій Арбузов також зазначив, що для впорядкування процесу реалізації соціальних ініціатив Президента відповідні виплати повинні проводитися з використанням «Національної карти» для обліку та управління коштами соціальної сфери. На його думку, виключно на соціальну карту повинні перераховуватися всі державні виплати на соціальні цілі. За допомогою такого спеціального платіжного інструменту, зокрема, можна посилити адресність виплат, оскільки існує технологічна можливість забезпечити використання коштів лише на передбачені цілі і тільки певною особою. Національний банк України готовий всіляко сприяти Міністерству фінансів України в питаннях організації виплат з використанням соціальної карти.

Оцінюючи ситуацію у монетарній сфері, учасники наради зазначили, що поки інфляційна ситуація є досить сприятливою. Рівень інфляції в Україні за підсумками березня у річному численні склав 1,9%, що є одним з найменших показників серед інших країн світу. Зокрема, у березні рівень споживчої інфляції в річному вимірі в Єврозоні склав 2,6%, в Росії - 3,7%, Китаї - 3,6%, Казахстані - 4,6%.

Також відбувається поліпшення ситуації на валютному ринку. Протягом I кварталу 2012 року обсяги надходжень іноземної валюти від нерезидентів перевищили платежі на їх користь на 3,4 млрд дол. США. Обмінний курс гривні до долара США (як офіційний, так і міжбанківський) протягом місяця практично не змінився. Разом з тим Національний банк України, починаючи з березня, здійснював інтервенції лише з купівлі іноземної валюти - їх загальний обсяг за березень і з початку квітня склав близько 0,5 млрд дол. США.

Стабільна цінова та курсова ситуація сприяє позитивним тенденціям у розвитку грошово-кредитного ринку, де, зокрема, відбувається зростання обсягів ресурсної бази банків та зниження вартості залучених коштів.

Сприятливі ринкові тенденції підтримуються заходами Національного банку України. Так, у березні відбулося зниження на 0,25 процентного пункту облікової ставки і ставок по активних операціях Національного банку України. Також були створені умови для більш гнучкого управління банками власною ліквідністю через зменшення частки коштів обов'язкових резервів, яку банки повинні формувати на окремому рахунку в Національному банку України. Крім того, у березні у зв'язку з оптимізацією диференціації нормативів обов'язкового резервування Національний банк України надав додатковий імпульс дедоларизації, а також підтримав процеси розвитку ринку російських рублів.

Міністр фінансів зі свого боку зазначив, що поліпшення макроекономічної та монетарної ситуації позитивно відбивається на попиті інвесторів на державні цінні папери. Це, в свою чергу, створює передумови для поступового здешевлення вартості державних запозичень.

Учасники наради, позитивно оцінивши вже здійснені заходи, зазначили, що існуючі макроекономічні умови залишають простір для можливих подальших монетарних стимулюючих кроків.

Глава Національного банку доручив відповідним структурним підрозділам проаналізувати можливість і доцільність здійснення таких кроків з урахуванням даних про розвиток реального сектора економіки і платіжного балансу у березні після надходження відповідних статистичних даних.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

332