
Цього року на травневі свята випадає чотири вихідні: 29 і 30 квітня, 1 і 2 травня. Для туроператорів це справжні жнива: у боротьбі за клієнтів компанії пропонують мандрівникам спеціальні травневі тури. Багато які із них розраховані на бажання недорого поніжитися на пляжах і купатися у морі, а також відвідати ближнє зарубіжжя. Але як відпочити безпечно, коли в одних регіонах стріляють, в інших – протестують? У цьому розбирався ForUm.
Їдемо і летимо у «теплі краї»
Єгипет у 2012-му, як і у минулі роки, залишається одним із найпопулярніших напрямків, які вибирають наші співвітчизники. Іншими безумовними країнами-лідерами для українців, як і раніше, залишаються Туреччина, Шрі-Ланка і ОАЕ.
Із європейських напрямків найпопулярніші Чехія, Угорщина, Голландія. І чи варто зайвий раз стверджувати, що саме на «маївку» наші співвітчизники розкуповують путівки на ці напрямки без залишку. Туроператори йдуть громадянам назустріч, пропонуючи величезний вибір «гарячих» пропозицій за доступною ціною. Однак і їх треба ухитритися «відірвати» завчасно.
Вартість «гарячих» путівок у передсвятковий період дійсно радує. Так, поїздка у Єгипет за такою путівкою на 7 днів може коштувати від 300 доларів, а у Туреччину (зокрема, до Стамбула) можна знайти і за 165 доларів. Останнім часом Марокко теж припало до душі нашим співвітчизникам. Але, оскільки ціна на цей напрямок аж ніяк не низька – не менше 400 доларів на 5 днів, українці намагаються вхопити «гарячі» тури. Ціни на них можуть задовольнити гаманці багатьох. Адже саме на травневі свята відпочинок у Марокко, на узбережжі Агадир, може коштувати всього 135 доларів. Але все ж для таких напрямків у пропозиціях турфірм існують свої особливості. Мандрівникам доведеться відпрошуватися з роботи ще на кілька днів до або після травневих свят. Адже такі путівки розраховані суто на 5-7 днів.
Інша справа – тури. Вони, як правило, так і називаються – «травневі» – і розраховані на 4-5 днів. Багато подібних пропозицій вирізняються дешевизною і по кишені багатьом українцям. Туристам пропонують недорого проїхатися на автобусі, скажімо, по Східній Європі, і заплатити за подорож тривалістю у 5 днів і 4 ночі 1995 гривень. Для порівняння: семиденний тур по Грузії, популярність якої у туристів зростає з кожним днем, обійдеться набагато дорожче. Турфірма «просить» із однієї людини не менше 1000 доларів. В даному разі дорожнеча напрямку пояснюється зростаючою популярністю країни. Крім того, це не автобусний тур. У путівку включені переліт, екскурсії, проживання у готелях.
Стрілянина відпочинку не завада
Путівку – обрано, квитки – заброньовані, речі – майже спаковані. Здавалося б, українці морально і фізично готові до майбутньої подорожі на травневі свята. Хіба може що-небудь перешкодити запланованій поїздці? Безумовно, мандрівникам для початку слід обов'язково довідатися про ситуацію у країні, яку вони мають намір відвідати. Така інформація якщо не завадить, то, принаймні, попередить про можливі небезпеки за кордоном.
Цього року напередодні травневих свят поспішає попередити українських туристів Міністерство закордонних справ України. Так, скажімо, у Єгипті зараз спостерігається погіршення ситуації з безпекою і збільшення випадків неконтрольованої агресії. Тому МЗС України рекомендує українським мандрівникам на території цієї країни утримуватися від відвідування місць скупчення людей, не брати участі в акціях протесту, демонстраціях або інших заходах, спрямованих на дестабілізацію ситуації. А також не радять відвідувати такі міста, як Каїр, Олександрія, Асуан, Луксор, Таба, Порт-Саїд і Суець.
Крім того, щоб уникнути загрози безпеці громадянам України, які відпочивають у курортному місті Хургада, рекомендується проводити відпочинок у межах території готелю і утримуватися від неорганізованих поїздок у місто і за його межі. Українцям, які відпочивають у курортному місті Шарм Ель-Шейх, радять утриматися від подорожей по Південному Синаю і у напрямку міста Таба. «Ми рекомендуємо утриматися від поїздок у зони, які розташовані поза курортами Єгипту. Тому що там небезпечна ситуація», - радить начальник відділу зв'язків з громадськістю МЗС України Олег Волошин.
Крім того, МЗС рекомендує українцям не їздити до Таїланду. У цій країні 31 березня загинули 14 людей, понад 300 людей поранено. За повідомленням українського зовнішньополітичного відомства, урядом країни оголошено надзвичайний стан у провінціях Яна, Нарасіва і Патані. Також зараз на острові Пхукет, у провінціях Крабі та Пханг-Нга, оголошена загроза цунамі.
Правила безпеки для туристів
Вибір путівки вже зроблений. Якщо ви їдете до Хургади, слід подумати, як уникнути небезпеки і все ж відпочити? Безумовно, оператори, зі свого боку, займаються безпекою своїх клієнтів. Але також необхідно чітко розуміти, що кожен вирішує сам за себе. Тому «озброїтися» необхідними знаннями, щоб уникнути і попередити неприємні ситуації під час подорожі, повинен кожен потенційний турист:
- Переконайтеся у тому, що турфірмі, яку ви обрали для відпочинку, можна довіряти на сто відсотків.
- Вчасно купуйте квитки на літак, дізнайтеся про медичну страховку, ваучери на вселення.
- Зробіть заздалегідь копії та сканери всіх ваших документів і перешліть цифрові варіанти на свою електронну скриньку.
- Перед тим як їхати у країну, дізнайтеся, який багаж і скільки у ньому можна ввозити і вивозити.
- Пам'ятайте, що з моменту перетину кордону іноземної держави на вас поширюється дія її законів, яких ви зобов'язані дотримуватися. Крім того, зверніть увагу на необхідність поважати місцеві звичаї і традиції.
- Під час круїзу обзаведіться невеликим російсько-англійським розмовником. Адже вам доведеться зіткнутися з місцевим населенням.
- Беріть з собою не тільки великі, а й дрібні купюри для чайових, здачі, консультацій тощо.
- Після прибуття на місце зв'яжіться зі своєю сім'єю, знайомими в Україні, по можливості продовжуйте контактувати з ними поштою, телефоном або за допомогою Інтернету.
У МЗС України радять не віддавати паспорти під час круїзів. Громадяни мають повне право відмовитися здавати свої паспорти, тим більше, що круїз передбачає заходження судна у порти різних країн, і людина не може залишити судно без документа, що посвідчує її особу. Як зазначає Волошин, громадянин повинен мати при собі копію закордонного паспорта.
Волошин також нагадує, що українські туристи завжди повинні мати при собі телефони консульства. Адже у разі чого – можна подзвонити і попросити про допомогу. Зв'язатися з дипломатичними службами можна також через сторінку у Facebook.
Якщо в країні вашого тимчасового перебування відбудеться щось незвичайне – політичний переворот, природний катаклізм, стихійне лихо – консульство подбає про вашу долю і в разі необхідності евакуює вас на Батьківщину. Олег Волошин зазначив, що евакуація проводиться безкоштовно.
«Якщо вас пограбували, консульський співробітник може допомогти зв'язатися з місцевими правоохоронними органами, якщо потрібно – з лікарнею. Якщо вкрали документи, консульство видає довідку для повернення додому», - розповів представник МЗС.
Також у разі НП туристу допоможуть з поселенням. «У Лівії, наприклад, через посольство пройшли десятки людей, хтось практично жив там один день. А хтось і більше», - розповів Волошин.
«Ще не було таких випадків, щоб людині не допомогли. Буває, що ми просто не про все знаємо. Тоді нам допомагають ЗМІ. Наприклад, у ситуації, коли люди потрапили у полон до сомалійських піратів», - сказав Волошин.
Але якщо у вас вкрали гроші, машину, телефон, не варто очікувати, що посольство виплатить компенсації. «Воно може допомогти отримати гроші через рідних. Держава не несе матеріальну відповідальність за наших громадян за кордоном», - продовжив Волошин. Також консульство не допоможе, якщо, наприклад, вам не сподобалася екскурсія.
А Васька слухає і їсть
Хотілося б думати, що офіційні попередження зупинять деяких наших співвітчизників від поїздок у місця, де є небезпека заворушень. Однак запекла мандрівниця Анастасія ділиться своїм досвідом і запевняє, що інформація про небезпеки за кордоном, як правило, не відлякує українців від покупки путівок у ці країни. «Наших такі новини ніколи не зупинять», - переконує вона. Більше того, туристка запевняє, що, незважаючи на численні попередження МЗС, у турфірмі, де вона часто купує путівки, вже до початку квітня заброньовані майже всі квитки на авіарейси на найпопулярніші напрямки.
Провідні українські туроператори заявляють, що цього року найбільшим успіхом користуються Туреччина і Єгипет. Така тенденція спостерігається, незважаючи на те, що у Єгипті неспокійно: і стріляють, і газопроводи підривають, і туристів викрадають. «Тури до Єгипту популярні круглий рік. Але ми відправляємо відпочивати туристів в абсолютно безпечні місця, уникаючи гарячих зон. Якщо ми влаштовуємо, то у хороший готель», - розповіли в одній із відомих українських турфірм. Там вважають, що туристи зараз теж не дурні, сидять в Інтернеті і цікавляться ситуацією у світі.
Оператори ринку розповідають, що популярними будуть також травневі тури до країн Шенгенського договору. «Наших громадян не зупиняють наслідки кризи у ЄС – акції непокори, протести транспортників і т.п. Наші туристи свято вірять: неприємності, якщо і можуть статися, то точно – не з ними», - діляться експерти ринку турпослуг.
Українцям вже не звикати до поганих новин з-за кордону. І навряд чи щось здатне змусити їх відмовитися від відпочинку, скажімо, під єгипетським сонцем. Адже на «маївку» наші громадяни чекають цілий рік і готуються до неї заздалегідь. Проте для справді безпечного відпочинку нашим співвітчизникам слід запам'ятати кілька простих правил. Порядок з документами і номер телефону українського консульства – ось основні із них. Не варто забувати про те, що правильний вибір країни – далеко не останній фактор безпечного і спокійного відпочинку.