Споживча інфляція в Україні продовжила низхідний тренд у четвертому кварталі 2011 року - зростання споживчих цін за 2011 рік сповільнилося до 4.6%, що стало найнижчим показником за останні 9 років, повідомляється на офіційному сайті НБУ.

У НБУ зазначили, що базова інфляція за рік знизилася до 6.9%, а за четвертий квартал зросла лише на 1.1%, що значно нижче середнього значення за останні два роки (1.9% за квартал). У цілому фактори попиту продовжували помірно впливати на розвиток інфляційних процесів - фактичний рівень ВВП був нижче потенційного рівня. Небазова інфляція зменшилася до 1.7% у річному вимірі завдяки високому врожаю 2011 року.

Як підкреслили в Нацбанку, пожвавлення зовнішньої кон'юнктури та активізація внутрішнього інвестиційного попиту в перших трьох кварталах 2011 року зумовили істотне зростання індексу цін виробників (ІЦВ), однак ця тенденція змінилася на спад у четвертому кварталі (на 3.0%) - в результаті зростання ІЦВ уповільнилося до 14.2% за 2011 рік (з 21.3% у вересні в річному вимірі).

Також у четвертому кварталі реальний ВВП зріс на 4.7% у річному вимірі (зростання за рік склало 5.2%) навіть на тлі погіршення зовнішньоекономічної кон'юнктури при рецесії в країнах - основних торгових партнерах України. Найбільше погіршення динаміки відбулося в експортоорієнтованих галузях промисловості. Це відбилося на експорті товарів. Фактором, який підтримує зростання експорту товарів, був високий урожай зернових культур.

У НБУ зазначили, що стабільне зростання реальної заробітної плати і незначне зменшення схильності до заощаджень сприяло збереженню високого рівня внутрішнього споживчого попиту. Приватне споживання у четвертому кварталі зросло на 12.6% у річному вимірі (14.6% за рік). Це забезпечило зростання обсягів роздрібного товарообігу на 13.4% за четвертий квартал у річному вимірі та на 14.7% у цілому за рік.

За інформацією Нацбанку, збільшення державного фінансування в рамках підготовки до проведення Євро-2012 підтримувало високу інвестиційну активність протягом року. Зростання валового нагромадження за рік склало 10.1%, за четвертий квартал - 16.9%, зростання обсягу будівельних робіт - 11.1% і 11.5% відповідно.

На тлі уповільнення зростання доходів зведеного бюджету у четвертому кварталі зростання витрат залишилося помірним (12.4% і 13.4% відповідно в річному вимірі). Незважаючи на різке зростання дефіциту в кінці року збереглися помірно жорсткі фіскальні умови внаслідок обмежувальної політики витрат. Разом з тим доступ на фінансові ринки був обмежений.

За оцінками НБУ, у 2012 році споживча інфляція залишиться на помірному рівні внаслідок дії ефектів високого врожаю 2011 року та незначного зростання цін і тарифів на товари та послуги, які регулюються адміністративно й завдяки зваженій монетарній політиці. У 2013 році можливе незначне зростання темпів споживчої інфляції як наслідок необхідного підвищення адміністративно-регульованих цін і тарифів та очікуваного помірного врожаю у 2012 році.

Економічне зростання у 2012 році очікується нижче потенційного за рахунок низького зовнішнього попиту і погіршення умов торгівлі (порівняно з 2011 роком). Проте вже у 2013 році очікується прискорення росту реального ВВП через відновлення зростання економіки Єврозони та інших країн - торговельних партнерів України.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

373