![Похід до салону краси: як повернутися звідти гарним і здоровим](https://for-ua.com/static/images/previews/51/512993-2.jpg)
За законом, за дотриманням усіх гігієнічних норм у перукарнях, салонах краси, пірсинг- і тату-кабінетах, манікюрних, косметичних кабінетах стежить держава, а саме - санстанція. Тому з проханням розповісти, які порушення там найчастіше виявляють і наскільки, в принципі, безпечно «наводити красу», ми звернулися в санітарно-епідеміологічну службу міста Києва. Нам повідомили, що порушення виявляють постійно і їх чимало.
Ось найпоширеніші:
- Інструменти, що використовуються у перукарнях, манікюрних та косметичних кабінетах, погано обробляються або зовсім не стерилізуються.
Чим це небезпечно: ви можете підхопити безліч інфекцій. Наприклад, «St. Aureus» (золотистий стафілокок), це - найбільш патогенний вид стафілокока, який викликає гнійно-запальні ураження. Також можна заразитися грибком, герпесом або гепатитом.
- Волосся з обличчя і шиї клієнта струшують не одноразовими ватними тампонами, а щітками.
Чим це небезпечно: можна підхопити педикульоз, тобто воші.
- У салонах погано працює витяжка.
Чим це небезпечно: ви можете надихатися шкідливими речовинами. Наприклад, ацетоном.
- У залах і підсобних приміщеннях вчасно не роблять ремонт.
Чим це небезпечно: стіни, меблі вбирають в себе безліч шкідливих речовин, які містяться в лаках, спреях, гелях, фарбах. Крім того, невчасно проведений ремонт загрожує появою на стінах грибків, цвілі.
- Погано освітлені робочі місця майстрів.
Чим це небезпечно: в потемках майстер може не тільки погано вас підстригти, але й поранити.
- Обслуговуючий персонал вчасно не проходить медогляди.
Чим це небезпечно: можна заразитися різними інфекціями - всім тим, чим хворіє ваш майстер.
Зазначимо, що раз на рік майстри повинні проходити флюорографію та огляд венерологом. Також працівники повинні пройти гігієнічне навчання і кожні два роки здавати залік із санмінімуму.
За порушення санітарних норм законодавством передбачено покарання: від штрафу до закриття салону і судового розгляду.
Як бачимо, ризиків чимало, а гарним бути хочеться. Як вирішити дилему і повернутися з косметичного салону без шкоди для здоров'я, ForUm'у розповіли люди, які це добре знають.
Зокрема, перукар Сергій Карабейніков каже, що для гарного закладу важлива не тільки кваліфікація майстрів, а й їхня особиста охайність, чистота в залі. Знову ж таки, занадто дешеві послуги повинні насторожити потенційного клієнта.
«Негігієнічно використовувати багаторазові щіточки для струшування зрізаного волосся. Їх потім обов'язково повинні викидати. Бажано, щоб у салоні були одноразові рушники для миття голови. Інакше перукарня повинна мати договір з пральнею, де їх регулярно пратимуть», - зазначає він. Також майстер підкреслює, що у кожного перукаря і косметолога всі інструменти «повинні мати пару». Тобто коли один інструмент використовується, інший - стерилізується.
Клієнт салону повинен цікавитися і санітарно-гігієнічними параметрами фарби, шампуню чи будь-яких інших засобів, тобто сертифікатами якості на косметичні засоби. Вони видаються дистриб'юторами продукції. Крім того, у кожного майстра обов'язково повинна бути медична книжка.
Не зайвим буде дізнатися і про кваліфікацію майстра. Але вірити дипломам на стінах не варто. «Часто дипломи в рамочках - просто маркетинговий хід, а насправді вони нічого не означають. За допомогою сучасної техніки отримати такий «документ» дуже просто, потрібен тільки кольоровий принтер. Справжні дипломи захищені спеціальними знаками. Наприклад, на них повинна бути печатка і номер. Знову ж таки, подивіться, за що видано цей диплом.
Не зайвим буде поцікавитися і книгою скарг, зокрема, подивитися - чи справжня вона. Карабейніков повідав, що багато з тих, які є в салонах, навіть не зареєстровані. «Тобто акт звернення клієнта далі від перукарні не піде», - зазначив він.
Якщо виникла якась конфліктна ситуація, каже експерт, насамперед варто спробувати все вирішити на місці - звернутися до майстра та адміністратора. Якщо ж консенсусу досягти не вдалося, свою правоту клієнт може відстояти, звернувшись за допомогою до товариства із захисту прав споживача.
«Якщо клієнт хоче бути захищеним, він повинен вимагати чек. Більшість перукарень його не видають, але якщо немає касового апарату, то чек може бути виписаним. Потрібно звертати на це увагу. Адже без нього, в разі чого, ви не зможете поскаржитись, звернутися до контролюючих органів», - підкреслив експерт.
З ним багато в чому згодна і власниця одного з київських косметологічних салонів Лілія. У своєму коментарі ForUm'y вона зазначила, що клієнт повинен звертати особливу увагу на чистоту робочих поверхонь і самого майстра. «Подивіться на косметолога, кушетку, крісло, куди ви будете сідати, - радить вона. - Майстер повинен бути в чистому спецодязі, а його руки - акуратними, без ранок і грибка».
Також ви маєте право знати, як проводитиметься та чи інша процедура, чи є якісь протипоказання і ризики. Якщо майстер відмовляється вам толком усе пояснити - це повинно насторожити.
«Також не забудьте поцікавитися, чи є дозвільний документ у вашого майстра, а точніше - того салону краси, в якому він працює», - підкреслила Лілія.
Фахівця з манікюру, зачіски, тату, косметолога краще вибирати за рекомендацією своїх подруг і знайомих. Можна також відвідати форуми, на яких описуються послуги фахівців. До того ж у багатьох салонів уже є сайт з докладним описом послуг та їх вартості.
І експерти, і представники санстанції, і лікарі наполегливо рекомендують: обов'язково запитайте майстра про те, як проводиться дезінфекція інструментів, і якщо вам не можуть це виразно пояснити - краще йдіть. Знову ж таки, якщо в установі з гордою назвою «Салон» немає туалету - щось тут не так. Згідно із законодавством, така установа має бути обладнана усіма видами санітарно-технічних послуг - водопроводом, каналізацією, вентиляцією, інакше їй не видають дозвіл на роботу.
Підсумовуючи і перефразовуючи відомий вислів про те, що в людині все повинно бути прекрасно, можна сказати, що гарна людина - здорова людина. Якщо знати свої законні права і вміти вимагати їх дотримання, то багатьох складнощів і неприємностей вдасться уникнути.
Мар'яна Шевчук,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом