Колись у школі нам обіцяли, що ХХІ століття буде часом високих швидкостей, стрімких подій і нових горизонтів. І справді, сьогоднішнє життя вирує, події змінюють одна одну із запаморочливою швидкістю, за якою часом так важко встигнути... Взяти хоча б на особистому рівні: дім-їжа-дорога-робота, справи, справи, справи. А потім усе у зворотному порядку. Не кожен нормально почувається в такому постійному ритмі. Але ж треба ще відпочивати, «освічуватися», стежити за здоров'ям і т.п.
Тому в наш динамічний час популярними стали фахівці, які можуть підказати, як зробити своє життя повноцінним і насиченим. Зокрема, особисті консультанти, які індивідуально підходять до кожної людини і її проблем.
Про те, які завдання стоять перед людиною в сучасному «шаленому світі», про те, як за пеленою днів не втратити своєї дороговказної зірки, ForUm розпитав персонального консультанта з питань особистої ефективності Ріну Радченко.
- Ріно, які проблеми сьогодні хвилюють людей?
- Як правило, різні клієнти звертаються з різними проблемами. Якщо для домогосподарки важливо те, що пов'язано з родиною (стосунки з чоловіком, взаєморозуміння з дітьми, баланс між домашніми обов'язками і особистісним розвитком), то для кваліфікованого фахівця коло завдань дещо інше (ефективна комунікація, організація робочого простору, професійне «вигоряння» і т . д.).
Але не варто забувати про те, що найбільш кваліфікований фахівець, найбільш високопоставлений чиновник і найуспішніший бізнесмен – це, насамперед, ЛЮДИНА, а значить, і проблеми у неї «людські».
І якщо питання, пов'язані з професійною діяльністю, їй вирішити простіше (з урахуванням досвіду, за рахунок делегування частини обов'язків, або ж шляхом консультацій з вузькими спеціалістами), то особисті проблеми часто відсуваються на другий план. Адже така людина не може показати оточуючим свою «слабкість» або невідповідність високим соціальним стандартам, які пов'язані з її статусом.
Проте, рано чи пізно такі люди приходять до розуміння, що внутрішня гармонія і баланс із навколишнім світом - це те, без чого не можна повноцінно жити і розвиватися. І в цьому випадку персональна робота є часто єдиним прийнятним варіантом.
Важливо розуміти, що під час консультування будь-якої людини визначальним є результат. Немає більш-менш «значущих» проблем: що для одного не є труднощами, від іншого вимагає серйозної внутрішньої роботи.
- А якщо брати саме Україну, то які головні питання стоять перед нашими співвітчизниками?
- Україна у цьому сенсі не виняток, бо проблеми, що хвилюють людей, показові і для інших країн. Зрозуміло, що є особливості соціального устрою та менталітету, але в цілому всі люди хочуть жити наповненим, цікавим, щасливим життям. Основні складові такого життя - самореалізація (як правило у професійній сфері) і гармонійні відносини з партнером (і в сім'ї, в широкому сенсі цього слова).
До того ж, криза середнього віку помітно «помолодшала». Питання, які раніше хвилювали людей у 40-45 років, зараз з'являються у 35-річних. Переоцінка цінностей, зміщення життєвих пріоритетів, самоаналіз - усе це вимагає колосальної внутрішньої роботи і дається дуже нелегко. Але без цього перехід на новий рівень особистісного розвитку неможливий.
- Чи є якісь нюанси у проблемах чоловіків і жінок?
- Чоловіки більше націлені на роботу, жінки - на емоційну сферу життя. Хоча поділ досить умовний: зараз пані дуже активно будують кар'єру, а сильна стать потребує надійного «тилу». До того ж це речі, що взаємодоповнюють і взаємовпливають.
І все ж таки, чоловіки частіше стикаються з професійним «вигоранням» і часто бувають просто не готові до успіху. Це дуже поширена і серйозна проблема: досягнення мети настільки поглинає людину, що, потрапляючи на верхню сходинку «драбини», вона просто не знає, що робити далі. Такі люди часто дуже самотні і важко переживають відсутність простих людських відносин, які не обтяжені атрибутами влади або багатства.
Ну а сучасні жінки вже не квапляться вийти заміж лише тому, що «так прийнято». Будучи розвиненими, сильними, цільними особистостями, вони хочуть бачити поряд з собою гідного партнера. І з часом піднімають планку у стосунках настільки високо, що відповідати цьому рівню стає дуже складно. Поступово це призводить до того, що жінка не хоче/не може хоча б частково скоректувати пріоритети, погляди і звички з урахуванням вимог партнера (часто цілком адекватних). І тоді проблема самотності та емоційного «голоду» вимагає втручання фахівця, оскільки здатна призвести до сумних наслідків.
- Зараз усім «не вистачає часу». Тим, хто робить кар'єру, його не вистачає на сім'ю, і навпаки. Як можна це вирішувати?
- Час - мабуть, єдиний непоправний ресурс у світі, а життя зараз насичене настільки, що поєднувати різні його компоненти дійсно важко. Та все ж, це багато в чому питання особистої організації. Величезна кількість людей просто НЕ ВМІЮТЬ правильно розподіляти свій час. І, як правило, ті люди, які не використовують його раціонально на роботі, так само неефективно проводять і особистий час. Таке ставлення до часу стає просто стилем життя.
Насправді у нас є час абсолютно для всього. Просто люди неправильно визначають пріоритети або не замислюються про те, що потрібно змінити, щоб встигати максимум при мінімальних витратах.
- До речі, багато скаржаться, що не можуть відпочити, навіть якщо провели у відпустці 2-3 тижні, не кажучи вже про стандартну пару вихідних. Чому так, і що потрібно, щоб правильно «релаксувати»?
- Це справді стандартна ситуація: люди так занурені в робочі завдання, що просто не можуть «випасти» з них навіть на час відпочинку. Захопленість улюбленою справою - це дуже добре, але і тут потрібна міра.
Багато в чому такий стиль поведінки - справа звички. А відучуватися від звички нелегко. І все таки, слід зупинитися й серйозно задуматися, чи варта ваша робота здоров'я, відносин з близькими людьми, часу, нарешті, які ви «крадете» у себе? Якими грошима можна все це виміряти, який статус може все це замінити?..
Ну а що стосується практичних порад, скажу наступне: їдучи у відпустку, «відріжте» себе від зовнішнього світу - вимкніть мобільні, не беріть з собою комп'ютер, не заходьте в Інтернет. Перші пару днів у вас буде «ломка». Але потім ви зможете розслабитися і насолодитися відпочинком сповна. Запевняю вас, небо не впаде на землю, якщо ви дозволите собі відволіктися від роботи. І пам'ятайте: немає питань, які не могли б бути вирішені без вашої участі чи не могли б бути відкладені до вашого повернення.
Ваше завдання - зануритися у відпочинок так само глибоко, як ви занурюєтеся в роботу. Тому використовуйте принади відпочинку «на повну котушку». Дозвольте собі відіспатися, накупатися досхочу, зійти на гірську вершину, покататися на коні або квадроциклі. Зустріти світанок, дивлячись не в екран монітора, а за лінію горизонту...
Насолоджуйтесь морем, сонцем, горами, небом, повітрям, свободою і чистотою призабутих емоцій! Робіть те, що подобається, що приносить задоволення, чого ви давно хотіли, але в щоденній круговерті відкладали на потім. Ви добре попрацювали, і тепер просто зобов'язані як слід відпочити!
Ну а тим, хто звик оцінювати проекти по співвідношенню «витрати-віддача» (а відпочинок - це теж своєрідний «проект»), можу сказати: якісно відпочивати ДУЖЕ ВИГІДНО. Тому що ідеї, які прийдуть до вас у голову після повернення до роботи, і накопичені сили допоможуть зробити прорив у професійній діяльності.
- Теорія - це дуже добре, але наскільки вона застосовна на практиці?
- Одного разу до мене звернулася молода жінка. Її чоловік, освічена й успішна людина, почав багато бувати в церкві, хоча ніколи не був схильний до спілкування з Богом. Клієнтка не могла зрозуміти, в чому справа, і дуже переживала, що чоловік потрапив під вплив «сектантів».
Але з'ясувалося, що у церкві людину просто вислуховували і давали можливість висловити те, що її хвилювало. І як тільки ми поміняли модель поведінки в сім'ї, чоловік перестав ходити до священиків, оскільки отримував необхідне спілкування в домашньому колі.
Приклад дуже показовий: багато людей не вміють спілкуватися з рідними і близькими, хоча відчувають у цьому колосальну потребу. Розмовляйте з тими, хто вам дорогий і близький, і обов'язково слухайте цих людей - це дуже важливо!
Ще один випадок. Чоловік середніх років був на порозі відчаю: робота, якій він присвятив багато років, уже не приносила задоволення ні змістом, ні рівнем оплати. Друзі перестали розділяти його інтереси, родинні стосунки дали тріщину... Життя людини перетворилося на сумовите існування, і складалося враження, що вона йде не поперек чорної смуги, а «накручує кілометри» уздовж неї.
У роботі з ним ми прийшли до висновку, що почати міняти ставлення до подій варто з... себе. Зупинитися і подумати: чого б по-справжньому хотілося саме йому. Йому самому, а не оточенню. У кінцевому підсумку чоловік прийняв рішення зайнятися тією справою, до якої давно лежала його душа. І як тільки він зробив перші кроки у цьому напрямі, обставини почали складатися найкращим чином: знайшлися можливості для реалізації планів, з'явилися однодумці, зріс дохід, налагодилося сімейне життя.
І цей випадок ще раз підтверджує: СЛУХАЙТЕ себе і не бійтеся своїх бажань. І пам'ятайте: ніколи не пізно почати змінювати своє життя на краще!
Ну а основна проблема, з якою доводиться починати роботу у 90% випадків - це відсутність чітко визначеної і сформульованої мети. Складно вибрати маршрут, якщо не знаєш кінцевої точки подорожі.
Скажімо, ви хочете влаштуватися на нову роботу. Визначтеся: у якій сфері, на якій посаді, з яким рівнем зарплати, посадовими обов'язками, перспективами. Відповісте на ці питання - і стане набагато простіше зрозуміти, де шукати роботу своєї мрії і що потрібно зробити, щоб отримати її.
А якщо хочете домогтися успіху (неважливо у чому), навчіться використовувати просту, але дуже ефективну схему: «мета-дія-результат». І все у вас вийде.
- Ви вважаєте, що після 30-ти років життя тільки починається. Що це означає?
- Після 30-ти людина вступає в найцікавішу пору свого життя: вже є певний «багаж», але ще достатньо сил, щоб повною мірою використовувати свої можливості.
Це час особистісного зростання і реалізації цілей. Час використовувати накопичений потенціал і здійснювати найсміливіші ідеї. Час усвідомленої радості від пізнання світу, і себе в цьому світі. Якщо ж самостійно знайти відповіді на всі запитання не виходить, більш детальну інформацію можна знайти на моєму сайті.
Пам'ятайте, що ви вже готові до позитивних змін, обміну досвідом, спілкування на новому рівні. Готові зрозуміти, що все у ваших руках... І це чудово, погодьтеся.
- Ріно, а чим робота з особистим консультантом відрізняється від популярних нині групових тренінгів?
- Кожна людина має потребу в особистій увазі, у тому числі і з боку фахівця. Погодьтеся, нам так подобається спілкуватися з юристом, перукарем, лікарем ОСОБИСТО...
Відвідувати групові заняття, безумовно, дуже корисно (скажімо, якщо це психологічні тренінги або танцювальні класи). Але особисте спілкування підвищує ефективність таких занять у рази, адже фахівець вибудовує програму роботи з урахуванням стартового рівня, особистих потреб, характерологічних особливостей людини. Враховується маса різних чинників - від мобільності мислення до рівня мотивації, що в підсумку вагомо впливає на результативність спільної роботи консультанта і його клієнта.
Якщо говорити безпосередньо про роботу персонального консультанта з питань особистої ефективності, то, на мій погляд, саме індивідуальний підхід і є однією з головних складових успіху. Багато людей просто не можуть по-справжньому розкритися, якщо потрапляють в конкурентне середовище і бачать, що хтось успішніше за них справляється із завданнями, поставленими тренером. До того ж, особиста довіра часто грає вирішальну роль у взаєминах «консультант-клієнт».
- Що б Ви побажали нашим читачам?
- Я бажаю всім вам, друзі, насолоджуватися життям - воно прекрасне! І часто лише наші власні «обмежувачі» заважають отримати від нього все, чого ми заслуговуємо і гідні. І пам'ятайте, просити про допомогу не соромно. Соромно нічого не робити для того, щоб поліпшити своє життя.
Будьте коханими, успішними і щасливими! Найцікавіше тільки починається!
Андрій Боярунець,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом