Нещодавно український законодавець заборонив дівчатам до 18-ти виходити заміж, оскільки всі неповнолітні – діти. Фахівці кажуть, що на життя українок це обмеження особливо не вплине, оскільки ранніх шлюбів у нас небагато – менше 3% від загальної кількості. І головна проблема тут не у віці, а у причині шлюбу. Найчастіше це рання вагітність. Знову ж таки, багато дівчаток народжують одинокими. Чи знають про проблему підліткової вагітності в Україні і як намагаються виправити ситуацію, розбирався ForUm.
Випадок із життя
Молоді люди рідко замислюються про наслідки випадкових відносин і емоційного пориву, мовляв, зі мною точно нічого поганого трапитися не може. Найчастіше підлітки, схоже, не тільки не знають, як берегтися, а й взагалі не бачать прямого причинно-наслідкового зв'язку між заняттям сексом і вагітністю.
Це підтверджує й історія однієї молодої мами, яку вона зважилася розповісти ForUm'у.
Ольга П. поділилася проблемами, з якими стикається вагітна дівчинка-підліток. Їй усього лише 22 роки, а дочка вже закінчує перший клас. Правда, молода мама і сьогодні не хоче називати своє прізвище і фотографуватися. Вона закінчила інститут, знайшла роботу і робить усе, щоб забезпечити усім необхідним свою доньку, але урок засвоїла на все життя.
«Тоді мені було всього 16. Я злякалася, дізнавшись, що вагітна, - зізнається Оля. - Батьки не розуміли мене і засуджували. З хлопцем ми тоді вже розійшлися, і я прийняла рішення не пов'язувати з ним своє життя».
За словами дівчини, найбільшим страхом була не стільки реакція батьків, скільки осуд знайомих, сусідів і вчителів – це єдине, про що вона могла думати. «Повчали всі, навіть лікарі, мовляв, треба було вчитися, а не по хлопцям бігати», - розповідає вона.
Але, як зауважує Оля, вона була просто підлітком і не усвідомлювала усієї серйозності сексуального життя та його наслідків: «Усі мої однокласниці це робили, і я теж почала вести статеве життя. Я навіть не розглядала можливості, що можу завагітніти». Зараз дівчина впевнена, що шкільна програма повинна включати курс з інформування та ознайомлення підлітків з культурою інтимного життя, як це відбувається у європейських країнах, з тим, до чого призводить неплатонічна любов.
«Нас, по суті, вчить вулиця. Батьки тільки пошепки говорять про секс і не підказують, ні коли починається статеве життя, ні що таке контрацепція. А кожна мама повинна рано чи пізно зважитися і поговорити з дочкою на ці теми. Адже тут немає крамоли – це життя. У той же час, діти найбільше часу проводять де? У школі! Там на уроках анатомії повинні говорити не тільки про будову людини, а й «про це», тобто проводити курс сексуального виховання», - впевнена вона.
Зі своєї школи Олі довелося піти і продовжити навчання у вечірній. Наші загальноосвітні школи денного типу не передбачають окрему програму навчання для таких учениць. За законом, вагітних дівчаток позбавляють права закінчити свою школу з «естетичних міркувань» і переводять у вечірню.
«У цьому плані трохи прикро. Хотілося погуляти випускний зі своїми однокласниками, побути ще маленькою і насолодитися цим», - ділиться пережитим Оля.
«Такої долі я своїй дитині не хочу. Тому буду говорити з нею по мірі дорослішання, щоб донька усвідомлювала всі загрози», - відверто каже молода мама.
Зараз Оля говорить, що не шкодує про появу дитини. «Донечка – це те, заради чого варто жити, досягати успіху. І нехай на особисте життя за турботами і роботою часу поки не вистачає, я впевнена, що рано чи пізно зустріну людину, яка полюбить і мене і дочку», - ділиться вона з ForUm'ом.
Що кажуть демографи
Як бачимо, раннє материнство – це не вирок, хоча дівчатам доводиться складно. Більше того, фахівці стверджують, що ця проблема властива не тільки Україні, а й багатьом іншим країнам, хоча там до неї ставляться серйозніше.
Як розповіла Світлана Аксьонова, науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАН України, відсоток підліткової вагітності у нашій країні значно вищий, ніж у деяких європейських, і продовжує рости.
За даними Аксьонової, за 2010 рік дівчата, яким ще не виповнилося 16 років, народили 783 дитини. Серед тих, кому вже виповнилося 16, мамами слали 2 тис. 326 дівчат. Сімнадцятирічних же матерів в Україні у 2010 році нарахували 5 тис. 897. При цьому науковець зазначила, що у порівнянні з 60-70-ми роками кількість матерів до 16 років на даний момент збільшилася майже у 4 рази.
«З усієї кількості немовлят на народжених неповнолітніми мамами припадає 2%. Тобто на рівні всієї країни це відносно невелика цифра. Але якщо говорити про кожний окремий випадок, то це ж ще школярки, це їхня доля, їхній життєвий шлях, причому не завжди легкий», - нарікає Аксьонова.
Серед головних причин зростання випадків ранньої вагітності Світлана називає відсутність або недостатнє сексуальне виховання підлітків.
«Цим фактом не можна нехтувати. До нього потрібно пристосовуватися і враховувати. Повинні бути фахівці з цих питань, повинна проводитися диференційована робота», - підкреслює експерт.
Досвід Європи та США
Думку Аксьонової підтверджує і практика більшості країн, які вже ввели до шкільної програми курс статевого виховання.
Як відомо, у Франції статева освіта є частиною шкільної програми. Так, усі загальноосвітні навчальні заклади в обов'язковому порядку відводять по 30-40 годин для такого інформування і навіть роздають презервативи учням 8-9 класів.
Схожа практика існує і в Німеччині. Там з 1992 року, за законом, інформування про відносини статей – це обов'язок уряду. За відмову батьків від сексуальної освіти своїх дітей держава вилучає дитину із сім'ї.
Нідерланди, незважаючи на дуже демократичні погляди щодо сексуальних відносин, показують один із найнижчих рівнів підліткової вагітності у світі. Майже всі середні школи викладають статеве виховання як частину уроків з біології, а більш ніж у половині початкових шкіл обговорюють сексуальність і контрацепцію.
В американських школах дещо інша програма сексуального виховання, і говорити «про це» починають ще у молодшій і середній школі. Програма розділена на дві основні частини. У 3-4 класах школярі отримують більш загальну інформацію. А от з 5-10 класами вчителі та тренери розмовляють більш відверто.
Профілактика по-українськи
А чи знають наші держоргани про проблему підліткової вагітності в Україні? І як намагаються її вирішити? Про це ForUm запитав, перш за все, у Уповноваженого Президента з прав дитини Юрія Павленка.
Дитячий омбудсман розповів нашому виданню, що про проблему знають, але сьогодні для запобігання підлітковій вагітності неможливо обмежити дитину якимись адміністративними методами.
«Мало сказати: не можна цього робити. Потрібно пояснити, чому не можна, або ж чому не варто так робити. Відповідно, завдання і сім'ї і держави – максимально і у зрозумілій формі пояснити дитині, що і як. І про досвід сексуального життя, і про захист від суспільно-небезпечних хвороб, і про принципи побудови та створення сім'ї. Між тим, у цьому питанні не можна бути і занадто прямим. Такого роду інформування вимагає такту і своєчасності. Погодьтеся, з шестирічним малюком говорять інакше, ніж з шістнадцятирічним підлітком», - переконаний Павленко.
За його словами, вже сьогодні Міністерству освіти і науки, молоді та спорту запропоновано передбачити певні заняття у навчальній програмі шкіл.
«Ми ініціювали запровадження у школах спеціального курсу, який би готував дітей до повноцінного дорослого життя та створення сім'ї. Знання убережуть дитину від непотрібних небезпечних кроків», - розповів Павленко.
Також Уповноважений з прав дітей вважає, що одних моралей для вирішення проблеми раннього материнства замало. Потрібні ще й адміністративні кроки. На думку Павленка, нашому Міністерству освіти цілком під силу впоратися з цим самостійно.
ForUm звернувся до Міносвіти з проханням прокоментувати ситуацію. Нам обіцяли відповісти. На жаль, згідно з законодавством, чиновники вправі відповідати досить довго. Як тільки відповідь надійде до редакції, ми обов'язково опублікуємо її.
На державу надійся, а сам не лови гав
Ще Конфуцій постійно підкреслював, що держава – це та ж родина, тільки велика. Перефразовуючи його у нашому випадку, можна сказати: у першу чергу на дитину впливає не держава, а сім'я. Відповідно, потрібно починати вирішення проблеми вдома, а не чекати, поки вчитель або чиновник розповість вашому чаду, звідки беруться діти.
Знову ж таки, багато хто помилково вважає, що тільки у неблагополучній сім'ї дитина може рано стати «занадто дорослою». Насправді ж це зовсім не так. Серед основних причин раннього сексуального життя психологи називають відсутність діалогу між матір'ю і дитиною або відчуття самотності.
Батьки працюють, втомлюються, а діти – шукають уваги. І знаходять. Науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи Світлана Аксьонова переконана, що підліток, якому так потрібне спілкування і розуміння, не отримуючи такого вдома, починає шукати людину, якій можна відкритися і подарувати свою любов.
Знову ж, не допоможе і залякування. Психологи стверджують, що цього просто не можна робити. Інакше дитина, вважаючи, що оступилася, і немає їй прощення, ніколи не зізнається вам у тому, що трапилося, а намагатиметься самостійно все виправити. Дівчата намагаються зірвати вагітність кустарними методами або звертаються до сумнівних лікарів, які за гроші готові анонімно і швидко зробити аборт...
Іншими словами, давайте будемо уважні один до одного, будемо вміти прощати, розуміти і підтримувати. І тоді не доведеться нарікати ні на державу, ні на систему, ні на закон.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом