![Чому туберкульоз окупував Україну і як з ним боротися?](https://for-ua.com/static/images/previews/51/511234-2.jpg)
24 березня в усьому світі відзначається День боротьби з туберкульозом - небезпечною і тяжковиліковною хворобою. У нашій країні туберкульоз поки не здає свої позиції: щогодини він убиває одного українця і у цей же час його виявляють ще у чотирьох. Хворіють і дорослі і діти. Більше того, ми посідаємо друге місце у Європі щодо особливо небезпечної, тяжковиліковної мультирезистентної форми цієї хвороби. Кореспонденти ForUm'у з'ясували, чи має Україна шанси перемогти туберкульоз і як це зробити.
Новий закон допоможе запобігти поширенню хвороби
У боротьбі з паличкою Коха, як і з будь-якою іншою небезпечною інфекцією, насамперед, важлива профілактика. І це – завдання держави, адже важливо не тільки інформувати людей про небезпеку цієї хвороби, а й діяти на випередження.
Існуюча законодавча база у боротьбі з туберкульозом не дозволяла вирішити проблему кардинально. Тому днями ВР прийняла закон №6037, який, як кажуть його автори, повинен мінімізувати ризик захворіти на туберкульоз. Йдеться про примусове лікування носіїв відкритої форми цієї хвороби та про відповідальність за відмову від лікування.
За словами голови Комітету ВР з питань охорони здоров'я, нардепа від ПР Тетяни Бахтєєвої, медична допомога, туберкулінодіагностика, хіміопрофілактика туберкульозу та санаторно-курортне лікування хворих у державних і комунальних закладах охорони здоров'я будуть безкоштовними, як і обов'язкові профілактичні огляди у державних клініках.
Закон також передбачає безкоштовне забезпечення хворих спецхарчуванням у лікувальних і санаторних закладах та підвищення зарплати медперсоналу. Зокрема, всім працівникам протитуберкульозних установ встановлюються підвищені посадові оклади у зв'язку зі шкідливими і тяжкими умовами праці, надбавка за вислугу років та інші доплати.
Усі ці нововведення вимагають фінансування. Їхнє джерело – державний і місцеві бюджети, фонд соціального страхування.
Але основне нововведення закону – можливість примусового лікування хворого. У документі чітко прописано: якщо хворий на відкриту (заразну) форму туберкульозу порушує протиепідемічний режим, то він може бути примусово госпіталізований у протитуберкульозну установу на строк до трьох місяців за рішенням суду. Якщо ж після цього хворий і надалі уникатиме примусової госпіталізації – покарають. Можуть оштрафувати або навіть позбавити волі на строк до трьох років.
Як лікувати, щоб не переборщити
Безумовно, відкрита форма туберкульозу – небезпечна. І такий хворий не може наражати на небезпеку інших людей. Однак кожен – господар свого життя і свого здоров'я: хочу – лікуюся, хочу – хворію. Тому виникає питання: чи не призведе норма щодо «примусилівки» до дискримінації, обмеження прав людини?
Про це ForUm запитав у відомого правозахисника Едуарда Багірова:
«З одного боку, можна розглядати примусове лікування як обмеження прав людини. Але потрібно не забувати, що держава зобов'язана захищати інтереси всіх громадян України. І якщо окрема категорія людей-носіїв того чи іншого небезпечного інфекційного захворювання не хоче лікуватися, держава вправі примусити, щоб не піддавати ризику здорових людей», - сказав правозахисник.
«Я думаю, що більшість людей підтримають цю ініціативу, але ось що стосується покарання за навмисне зараження туберкульозом, то три роки в'язниці – це занадто суворо. Досить і півроку, максимум рік, щоб людина усвідомила свою провину», - підкреслив Багіров.
Так же вважає і соціальний психолог Олег Покальчук. Він стверджує, що примусове лікування дуже близьке до порушення прав і свобод людини: «Тут конфлікт – не у законодавчій площині, а у морально-етичній. Чому одних хворих потрібно притягати до відповідальності, а інших – ні? Виходячи із логіки цього закону, потрібно примусити хворих на грип під страхом кримінального покарання відповідальності не виходити на вулицю. Грип теж украй заразний і може призвести до летального результату».
Також, на думку Покальчука, кримінальна відповідальність за небажання лікуватися тільки погіршить ситуацію з туберкульозом: «Якщо вже і за це почнуть саджати, то нам доведеться будувати нові в'язниці, колонії, табори. Чи не дешевше розстрілювати?! Я противник такого підходу. Хворих потрібно не карати, а заохочувати: показувати переваги добровільного лікування на прикладі тих людей, які співпрацюють з лікарями».
А ось екс-міністр охорони здоров'я, нардеп від КПУ Юрій Гайдаєв впевнений: примусове лікування від туберкульозу не є порушенням прав людини і спрямоване не на те, щоб садити у тюрму хворих людей, а на зменшення поширення туберкульозу.
«Це питання вивчалося, обговорювалося в експертних колах, включаючи правозахисників. Я думаю, що ця норма аж ніяк не дискримінаційна», - запевнив він ForUm і пояснив, що туберкульоз має різні форми, і нерідко люди з відкритою формою туберкульозу не тільки не хочуть лікуватися, але можуть і навмисно намагатися заразити інших.
«Ви ж зрозумійте, це дуже серйозна хвороба, лікується довго, і тут я вже навіть не кажу про вартість лікування. І якщо говорити про гуманність, тоді дайте відповідь мені на запитання: чи гуманно дозволяти людині наражати на небезпеку інших. Ось, наприклад, зайшла вона з відкритою формою у переповнену маршрутку, покашляла, і скільки людей ризикує», - сказав лікар.
Що робити, щоб не захворіти
Як бачимо, ставлення до нового законодавства неоднозначне. Але всі – і лікарі, і політики, і прості громадяни – сходяться в одному: головне – не хворіти.
Щоб уберегти себе від хвороб, у тому числі і від туберкульозу, потрібно не так уже і багато: вести здоровий спосіб життя, дотримуватися особистої гігієни і повноцінно харчуватися. Адже фахівці кажуть, що основний ризик – не стільки збудник хвороби, скільки слабкий імунітет. А він, у свою чергу, залежить від багатьох факторів: екології, способу життя, якості харчування.
І якщо на екологію нам вплинути складно, то кожному під силу приготувати собі повноцінний обід, а не харчуватися напівфабрикатами. І шкідливі звички тому і називаються «шкідливими», що завдають шкоди вашому здоров'ю. А півгодини, витрачені на рентген раз на рік, реально можуть врятувати вам життя.
А головне – не займайтеся самолікуванням. У День боротьби з туберкульозом (як і у будь-який день року) ForUm бажає всім тільки одного: будьте здорові, а все решта – додасться!
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом