Економіка

Нацбанк: Наше завдання – економічними методами впливати на банки

Продаж облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) фізособам дозволить зменшити перекіс валютної ліквідності. Про це, як передає кореспондент ForUm’ у, у ході другої міжнародної конференції «Казначейство: управління активами/пасивами та ліквідністю у банках» заявив директор департаменту управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку Нацбанку України Олександр Дубіхвост.

За його словами, Нацбанк у минулому році зафіксував нову тенденцію, коли банки почали заміщати внутрішнім дешевим фондуванням зовнішнє дороге фондування. «Якщо аналізувати показники 2011 року, банківський валютний портфель депозитів зріс на 34 млрд грн., а кредитний портфель зменшився на 14 млрд, і майже 25 млрд банки віддали зовнішньому фондуванню. У наявності перетікання ліквідності - банки накопичують валютну ліквідність і віддають її зовнішньому ринку, а також проводять кредитування у гривні. У минулому році спостерігався приріст кредитного портфеля в обсязі 83 млрд грн, а депозитний портфель при цьому збільшився на 41 млрд грн», - зазначив представник НБУ.

Дубіхвост додав, що для усунення перекосу валютної ліквідності Нацбанк ініціював перед Мінфіном питання про випуск і продаж ОВДП у валюті. Він нагадав, що перший випуск валютних ОВДП було здійснено 16 грудня 2011 року. «Минулого року цих паперів було випущено на 416 млн дол, а у цьому році - 460 млн дол. Усього було випущено цінних паперів на суму майже 870 млн дол. Я вважаю, що цей інструмент довів свою успішність і користується ринковим попитом. Банки отримали реальний інструмент, який дозволить їм закрити розрив ліквідності», - вважає Дубіхвост.

Він також підкреслив, що у планах НБУ - продовжити процес збільшення резервування за валютними депозитами з метою стимулювати комерційні банки залучати дешеві гривневі ресурси.