Українці все частіше звертають увагу на якість питної води, яку вони споживають. Регулярні повідомлення про спалахи інфекційних захворювань, викликаних забрудненою водою, змушують задуматися навіть тих, хто багато років пив прямо з крана.
Прагнучи убезпечити себе і своїх близьких, українці купують бутильовану воду, дістають очисні прилади, «сподіваються» на бювети. Однак, навіть такі заходи не можуть гарантувати населенню якість питної води. Адже існує дуже багато факторів, які визначають її придатність. Яку воду краще пити в Україні, і як зробити її безпечною і корисною для людського організму, ForUm'у розповів директор Українського інституту екології людини Михайло Курик.
- Михайле Васильовичу, розкажіть, яку воду в Україні можна вважати придатною для пиття?
- Вода з централізованого водопроводу, тобто, та, яка подається в крани, безумовно, відповідає санітарно-гігієнічним нормам і стандартам. Але тут є кілька чинників, які впливають на те, коли її можна називати питною. Скажімо, в старих будинках зі зношеними трубами, звичайно, не можна говорити про якісну воду з-під крана. У той же час у нових будинках - вона може бути. Тому не можна говорити в цілому про неякісну воду в країні, виходячи з середнього показника. Це те, що стосується централізованого водопостачання.
- А наскільки безпечна бутильована вода?
- Безумовно, усе залежить від виробника. Зараз багато «халтури» серед такої продукції. Люди повинні перевіряти наявність на етикетці пляшки даних про відповідність стандартам якості води, повинні бути координати підприємства-виготовлювача. Наразі можу сказати, що існує маса підробок бутильованої води. Ми в інституті перевіряли якість приблизно 60 найменувань фасованої води різних вітчизняних та іноземних компаній. Третина з них дуже високої якості, тобто ця вода найбільше відповідає внутрішньоклітинній рідині людини. Решта продукції була високої і середньої якості. Яка пляшка потрапить саме на ваш стіл, залежить тільки від того, наскільки уважно ви будете вивчати етикетку.
- Вважається, що найчистіша вода в селах, де немає великих підприємств. Наскільки це відповідає істині?
- Найважча ситуація з якістю води саме в селах. Далеко не з кожного колодязя зараз можна пити без шкоди для здоров'я. Про хорошу воду можна говорити тільки, якщо колодязь глибиною не менше 10 метрів. Але і це не дає 100% гарантії якості. Є чітке правило: якої якості вода на поверхні - така вона і під землею. Річки у нас зараз інтенсивно забруднюються різними відходами, і не завжди земля може відфільтрувати всі шкідливі речовини.
- Виходить, що забезпечення якісною питною водою себе і своєї сім'ї - це особиста справа кожного. Як тоді бути в цій ситуації: де добути гарантовано придатну для пиття воду?
- Альтернативою може бути хороша бутильована вода, або бювет. Також можна заморожувати звичайну воду з-під крана. Головне, злити утворений осад, після чого її можна використовувати як талу. Якщо ж ви хочете «сподіватися» на бювет, то необхідно поцікавитися документацією, де буде вказана інформація про його структуру, про якість води в ньому.
- А яку шкоду людині може завдати вживання забрудненої води?
- Ми на 80% складаємося з води, відповідно, вона є основою нашого здоров'я. І захворювань, викликаних вживанням неякісної Н2О, може бути безліч: інфекційні, серцево-судинні і т.д. Крім того, українці активно використовують у домашньому господарстві неякісні миючі засоби. Але ж усе це потім потрапляє в стічні води. От за кордоном, скажімо, американці використовують хімічні миючі засоби, що розкладаються самі.
- То чи є якийсь вихід у цій ситуації?
- Людина сама повинна цікавитися якістю споживаної питної води і правильно з нею поводитися. Крім того, потрібно пам'ятати, що солодка вода, яка продається в магазинах, може також нести певну небезпеку. Оскільки ви ж не знаєте її якість, метод її очищення і т.д. Також необхідно не забувати, що альтернативою може бути тала вода.
Ярослава Кривцун,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом