У сучасному світі навіть жителі віддалених сіл можуть дивитися десятки телеканалів і сотні програм на будь-який смак. Проте і сьогодні, як і двадцять років тому, коли телевізор «ловив» усього три-чотири канали, у лідерах перегляду – прогноз погоди. І це не дивно, адже яким він буде, цікавить усіх: селян і рафінованих городян, дорослих і дітей. Особливо актуальною ця тема стає навесні, коли всі з нетерпінням чекають тепла і сонця.

Але що ми знаємо про тих, хто «робить» погоду? Багато хто думає, що прогнози складають усміхнені панянки модельної зовнішності. Ті, хто граціозно проходжується перед картою України і розповідає нам про температуру, вологість і силу вітру на найближчі три дні. Скажемо відразу – це не вони, а зовсім інші люди. Їх не показують по телевізору. Вони не виступають на радіо. Але саме від їхньої роботи залежить, чи почуємо ми сьогодні ввечері прогноз погоди. Напередодні Дня синоптика ForUm познайомився з метеорологами та з їхнею «кухнею».

Вирушаємо на Київську метеорологічну станцію. Нас зустрічає її директор Надія Гапиченко.

 
 
«Наша станція – одна із десятків метеостанцій, розкиданих по всій країні, - розповідає її директор Надія Василівна. - Заснована вона ще у другій половині ХІХ століття. Близько ста років вона розташовувалася у центрі Києва, біля червоного корпусу університету Т.Г.Шевченка. Але у шістдесяті роки нас переселили сюди, на проспект Науки».
 
 
Метеостанція – на пагорбі, навколо якого дерева, зарості чагарників і навіть невеликі грядки. Незважаючи на близькість великого транспортного вузла – Центрального автовокзалу, здається, що ми на далекій околиці міста.

Станція складається із двох невеликих будівель і метеорологічного майданчика – рівного місця приблизно 50 на 50 метрів з різноманітними загадковими для неспеціаліста об'єктами.

 
 
Директор веде нас на екскурсію. Перше, що привертає увагу, – невеликі скриньки, схожі на шпаківні з жалюзі, на висоті близько двох метрів. Це – жалюзні будки.
 
 
«Вони мають саме таку конструкцію для того, щоб усередині була тінь, але щоб у той же час будка вентилювалася. Це потрібно, щоб прилади у ній показували справжні параметри», - пояснює Надія Василівна.

Заглядаємо всередину. Там встановлені прилади для вимірювання температури повітря та вологості. Також градусники, які фіксують мінімальну і максимальну температуру протягом доби.

Цікаво, що традиційні вимірювачі сусідять із сучасними електронними датчиками. В одній будці вологість вимірюється шляхом порівняння показників сухого і зволоженого термометрів, а в іншій вимірювання проводять електронні датчики, підключені до комп'ютера у будівлі метеостанції.

 
 
Старе і нове сусідить також і у приладах для вимірювання кількості опадів. Вони нагадують величезну металеву квітку з пелюстками і серцевиною-циліндром посередині.
 
 
«Відмінність у тому, що у старому приладі кількість опадів вимірюється вручну: дощова вода, яка скупчилася у циліндрі, заливається у спеціальний посуд для вимірювання, а новий прилад проводить автоматичне вимірювання і видає результат на комп'ютер», - розповідає Гапиченко.

Є на майданчику і прилади, що вимірюють показники, про які не говорять у звичайних прогнозах. Наприклад, вимірювач забрудненості повітря. Ці дані отримують двома пристроями.

В одному у спеціальній камері встановлено електродвигун з лопатями. Він працює за принципом пилососа: всмоктує атмосферне повітря через спеціальний фільтр, на якому осідають різноманітні домішки. Фільтр працівники станції раз на кілька днів знімають і віддають на аналіз у лабораторію. Аналізів ми не бачили, але по брудно-сірому кольору осаду видно, що кияни дихають далеко не альпійським повітрям.

Другий прилад простіший: на дерев'яному стовпчику невеликий майданчик з натягнутою марлевою тканиною. Те, що на цю тканину надув вітер, також відправляється на аналіз.

 
 
Ще один пристрій вимірює висоту хмар над землею. Він складається з лампи-стробоскопа і фотоелемента-приймача. Лампа постійно посилає спалахи у небо, промінь світла відбивається від хмар і потрапляє на приймач. Чим більше часу потрібно променю, щоб потрапити на приймач, тим вищі хмари. Висоту розраховує комп'ютер.
 
 
Кілька приладів несуть корисну інформацію насамперед для селян, автомобілістів і комунальників. Вони вимірюють цілу низку параметрів.

Наприклад, товстий дріт, розтягнутий на спеціальному кріпленні, сигналізує про обмерзання: якщо на ньому утворюється шар льоду – такий же буде на дротах і на деревах.

 
 
Є і техніка, яка вимірює температуру ґрунту на різних глибинах, від 20 см до понад півтора метра. Це термометри, заховані під землю у спеціальні трубки. «Незабаром вимір стане автоматичним, - говорить директор метеостанції, - термометри замінять електронними датчиками і підключать до комп'ютерів».
 
 
«Усі нові прилади виготовлені нашими фахівцями у Львові, - зазначає Надія Василівна, - модернізація почалася недавно. Торік була встановлена ​​більша частина нового обладнання».

Радує, що при модернізації обладнання метеостанції використовують розробки українських інженерів.

І це далеко не всі прилади, встановлені на метеостанції. Розповідати про них можна ще довго.

Але найцікавіше відбувається двічі на добу – о 13:30 та 01:30 на станції запускають метеорологічний зонд. Він являє собою величезну (близько метра у діаметрі) білу повітряну кулю, до якої на довгій мотузці прикріплений бокс з датчиками. ForUm став свідком цього процесу.

 
 
«Радіозонд задоволення недешеве. Один запуск обходиться у 700 гривень, на добу – 1400, а запуски ми проводимо щодня. З нашого бюджету грошей на ці цілі не виділяють. Ситуацію рятує аеропорт «Бориспіль». Він нам гроші на зонди, а ми йому – зібрану ними інформацію», - розповідає метеоролог.

Процедура підготовки «до польоту» непроста. Кулю надувають воднем у спеціальному приміщенні, поодаль від будівлі метеостанції. Процедуру проводять з особливою обережністю, бо газ надзвичайно вибухонебезпечний. До речі, водень отримують тут же шляхом змішування реактивів у довгому і вузькому балоні, схожому на кисневий.

 
 
Запитуємо, чому кулю не накачують безпечним гелієм, яким навіть кульки для дітей надувають.

Відповідь проста: гелієм дорого. «Ми цього собі дозволити не можемо, так само як і купувати готовий водень у балонах», - пояснює керівник об'єкта.

 
 
Далі зонд виносять на вулицю, прикріплюють до нього бокс з датчиками і ... він стрімко злітає у небо. Хвилина – і кульки не видно, вона розчиняється серед хмар.
 
 
 
Яка ж від неї користь, запитуємо, і чи варта вона тих чималих фінансових витрат? «Величезна, - запевняє директор метеостанції, - з її допомогою ми дізнаємося температуру, вологість повітря, силу і напрямок вітру на різних висотах аж до двадцяти кілометрів. Ці дані необхідні не тільки нам, метеорологам, а й авіації. Наприклад, зонд може показати, на якій висоті можливе обмерзання літака».

Вчений розповідає, що зонд не менше години передає дані на антену-локатор, встановлену на даху метеостанції під яйцеподібним куполом, схожим на НЛО. Під антеною, на другому поверсі метеостанції, розташований її мозковий центр. Туди стікається інформація як від датчиків на метеомайданчику, так і від радіозонду. Потім ці дані після опрацювання надходять у Гідрометцентр, де їх використовують для складання прогнозу погоди.

 
 
Дивимося на монітор радіолокатора, який відслідковує політ зонда: минуло хвилин десять з моменту запуску, а куля вже на висоті 500 м і віддалилася на 4 км від точки запуску. Монітор також повідомляє, що напрямок вітру там, біля зонду, північно-західний, а швидкість 20 метрів на секунду. Для порівняння: у цей час на вулиці плюс п'ять тепла і вітер вдвічі тихіший.

Цікаво, а що буде далі, чи довго куля ширятиме у небі, чи може полетіти у космос, чи не впадуть датчики комусь на голову. Наше запитання викликає усмішку: «Ні, у космос не полетить. Зонд сконструйований так, що на висоті більше 20 км куля лопне через зростаючу різницю тиску всередині неї і в атмосфері і впаде на землю. Буває, що вона досягає висоти і у 40 кілометрів».

За словами Гапиченко, була з зондом і цікава історія: «На голову вона нікому ще не падала, але одного разу, у 2002 році, вона все-таки наробила переполоху, коли впала біля аеропорту «Бориспіль». Однак там швидко розібралися, що невпізнаний літаючий об'єкт – це ніяке не НЛО, а звичайний метеозонд із нашої станції. Визначили це за спеціальним номером на його корпусі. До речі, кожен запуск ми погоджуємо з аеропортом. На моїй пам'яті лише двічі нам не дозволили у встановлений час його провести. Один раз, коли в Україну прилітав президент США Білл Клінтон, а другий – коли Ющенко і Тимошенко ділили літак».

У розмові завершуємо нашу екскурсію на першому поверсі метеостанції. У фойє звертаємо увагу на плакати з цікавою інформацією про погодні рекорди Києва та України, а також на почесні грамоти.

 
 
Однією із них наших метеорологів відзначили їхні швейцарські колеги: зайве свідчення, що українські творці погоди даром хліб не їдять.
 
 
Шкода тільки, що їхня праця часто недооцінена, а фінансування і зарплата залишають бажати ліпшого… Але не будемо про погане, побажаємо краще метеорологам напередодні їхнього свята гарного настрою і точних прогнозів, а всім нам – щоб в Україні було без опадів, вітер – попутний, а погода – сприятлива.

Фото Андрія Єловікова

Дмитро Хилюк,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1930