![Вдала покупка: Менше емоцій – більше уваги](https://for-ua.com/static/images/previews/50/509572-2.jpg)
Виробники товарів і послуг не особливо шанують українських покупців – порушення прав споживачів виявляються у 91% випадків перевірок. Щоправда, і споживач гроші свої мало цінує. Для багатьох головне – дешево, а не якісно. І тільки потім, коли виявляється, що «вдала покупка» насправді обман, люди біжать скаржитися, вимагають повернути гроші або обміняти на інший товар, розібратися з виробником і продавцем.
І таких обдурених покупців досить багато. Як уточнюють у Державній інспекції України з питань захисту прав споживачів, у 2011 році неякісних товарів і послуг українці придбали (або хотіли придбати) на суму понад 204 млн гривень. Крім того, 35 тисяч нечесних продавців понесли покарання – їх притягнули до адмінвідповідальності. Таким чином у кишені українців повернулося 6,1 млн грн. Але любителі швидких грошей не припиняють продавати неякісний товар та послуги. ForUm спробував розібратися, як же розірвати це замкнене коло.
Найбільше дурять у магазинах і ЖЕКах
В Україні за дотримання прав споживачів товарів і послуг відповідає Держспоживінспекція. Згідно з даними цього відомства, у 2011 році було перевірено понад 40 тисяч суб'єктів по всій країні. Із них 1400 представників сфери послуг і продавців товарів перевірили після звернення українців.
За даними Держспоживінспекції, найбільш проблемні галузі у нас – торгівля і сфера послуг. У 91% зі 100% вони не проходять перевірку.
Фахівці відомства зазначають, що часто проблеми виникають тому, що підприємства не надають споживачам необхідну достовірну інформацію у доступній формі. Це стосується послуг, тарифів і цін.
Скупий платить двічі
Маркетологи в Україні знають свою справу, вміло підказуючи підприємцям ідеї для підвищення продажів товар і послуг. На їхню думку, трюк з акціями та знижками завжди спрацьовує. Покупці буквально «злітаються» на все дешеве, щоразу сподіваючись, що заощадять. Погодьтеся, складно встояти перед знижкою, а тим більше вчасно запитати себе: чому ж товар уцінено?
У той же час фахівці з просування товарів і послуг прекрасно знають: жоден продавець у супермаркеті чи бутіку, не продаватиме собі у збиток. «Від усіляких знижок не варто очікувати нічого хорошого. А наклейка на товарі «акція» діє на споживача як психологічний подразник», - зізнається ForUm'y експерт Агентства політики та репутації «Chervona Kalyna» Юрій Палійчук.
Маркетологи називають чотири головні причини цінової «доброти» продавців товарів і послуг:
- Сумнівна якість, причому як початкова, так і набута. Продукція могла бути зіпсована/пошкоджена при транспортуванні чи зберіганні, або вже вироблена неліквідною. Найчастіше намагаються швидко збути сміття за допомогою акцій, ніж списати.
- Надлишок товару – теж проблема для торговців, які погано розрахували попит на ту чи іншу продукцію, наприклад, перед святами, сезонним похолоданням і т.д. Це ж стосується несезонного товару, який зберігати дорого, а повертати виробникові – клопітно. Магазинам одночасно потрібно швидко збути зайве, звільнити склади від непотрібних речей.
- Термін реалізації є в усього, крім антикваріату, яким не торгують з лотків та у маркетах. За реалізацію простроченого товару продавець може понести адміністративну відповідальність, і магазини шукають способи уникнути цього. І як тільки, наприклад, сирок або шоколад з дня на день стане непридатним до вживання – готуйтеся отримати їх у «подарунок». Їм знайдуть таку ж пару, склеять скотчем і ось готова спец пропозиція – «два за ціною одного».
- Рекламна кампанія з просування того чи іншого товару, тієї чи іншої торгової марки. Згадайте, або ви, або ваші знайомі мабуть збирали кришечки, етикетки, чеки, букви або коди, міняли їх на чашку, ще одну порцію товару і т.д. Вас таким чином заманювали у гру: купи більше і отримаєш льодяник. Але це хоч безневинно, а часто і весело.
Розвиваємо спостережливість і наполегливість
Так як же все-таки не потрапити у халепу? «Покупець повинен розраховувати на свою пильність», - стверджує Палійчук. Уберегтися від поганих покупок можна, навіть не виходячи із дому. В Інтернеті вивчіть докладно інформацію про майбутню покупку, почитайте різні відгуки. Не соромтеся також запитати поради у друзів і знайомих. Коли все ж зважилися піти до магазину, не поспішаючи перевірте товар на місці. Існує достатня кількість способів убезпечити себе від покупки неякісного товару. ForUm вирішив перерахувати основні:
1. Звертайте увагу на назву. Це правило, здебільшого, стане у нагоді при виборі продуктів харчування у магазинах. Виробники зобов'язані давати своїм виробам однозначні, зрозумілі назви, у яких обов'язково відображаються характеристики продукту. Зараз ця вимога стала більш жорсткою.
Так, приміром, «м'яке масло» (зовсім не схоже на коров'яче через велику кількість рослинних жирів) стало «спредом». Або, скажімо, у цьому пломбірі масло має бути тільки вершковим, так що виробники, які замінили його рослинними жирами і дешевою кокосовою олією, повинні писати на етикетці «рослинно-молочне морозиво».
Крім того, важливо перевіряти інформацію про наявність сої у продуктах. Як правило, компоненти страви перераховуються у порядку зменшення. Тобто чим ближче інгредієнт до початку списку, тим більше його міститься у продукті.
2. Правило, яке також убезпечить від купівлі неякісних продуктів харчування: розрізняйте термін придатності, термін зберігання і термін реалізації. Часто можна побачити, що на одній полиці лежать два однакових продукти, скріплені разом. Це маркетинговий хід, який дозволяє розпродати «залежаний» товар.
Разом з тим, як розповідає експерт Агентства політики та репутації «Chervona Kalyna», бувають випадки, коли «товари-двійнята» справді якісні. Палійчук пояснює, що рекламники запускають на ринок новий продукт і «прикріплюють» його до іншого – він дістається покупцеві у подарунок. «У супермаркетах, буває, наприклад, до пляшки горілки йде у подарунок банка огірків. Не завжди у такому разі подібна акція означає, що у цих огірків закінчується термін реалізації і її намагалися таким чином вам «впарити». Це може бути рекламна акція, спрямована на виведення на ринок нової марки. У такому разі ви справді безкоштовно отримуєте якісний товар. Інша справа, якщо вам пропонують два однакових товари за ціною одного. Такі товари можуть становити небезпеку – терміни їхньої реалізації під питанням. Власники консорціумів – люди жадібні. Тому потрібно це враховувати», - радить експерт.
3. Будьте наполегливими: уважно роздивіться потенційну покупку. Всі ми розуміємо, що яскрава краса може виявитися ілюзорною. Наприклад, багато мам переконувалися, що занадто яскрава іграшка, блискітки з якої осипаються, фарба облазить, – не дитяча радість, а реальна небезпека.
4. Не треба соромитися – влаштуйте речі «тест-драйв». Ось, наприклад, ви побачили чудову маєчку з лейблом відомої фірми. Хапаємо і до каси? Спокійно! Подивіться уважно, за що ви збираєтеся віддати чесно зароблені. Маєчку можна спробувати трохи розтягнути і подивитися, чи дійсно вона натуральна, як переконує консультант магазину. Ви ж прекрасно знаєте, що неякісна тканина неприємна на дотик, а стара нитка – не тримає шов. Якщо вас хоч щось насторожує – відмовтеся від покупки.
5. Щоб убезпечити себе і близьких від «хімічної атаки» одягу, потрібно перед покупкою понюхати річ. Погана фарба – неприємно, іноді навіть різко пахне, залишається на руках. Фахівці також рекомендують: уже вдома, перш ніж надіти на себе обновку, бажано її випрати. Так вимиються можливі залишки токсичних речовин, які використовуються для закріплення фарб і на фініші виробництва не «невиполоскані» через економію води.
«А якщо це, наприклад, лопата чи цвях, що, їх теж нюхати?» - скажете ви. Тут варто звернути увагу на матеріал, із якого зроблений товар. Корисно подивитися в Інтернеті, з чого роблять найкращі моделі, щоб не виявилося, що вони настільки «якісні», що новою яскравою лопатою можна тільки черв'яків копати, та й то у м'якому ґрунті, а цвях хіба що у масло заб'ється, не зігнувшись.
6. Головне правило для бажаючих придбати дорогу брендову річ: заздалегідь накопичите побільше інформації від знайомих, із Інтернету про те, де її купити, як вона має виглядати і скільки коштуватиме. «Безумовно, якщо ви вирішили цілеспрямовано йти за дорогою покупкою певної марки чи бренду, вивчіть для початку все про цю річ. Буває, що у бутіках в Україні продають речі неіснуючих світових брендів», - застерігає Палійчук. За словами експерта, трапляється, що на звичайному ринку продають такі ж футболки, як і в бутіку. «Тільки на ринку вони коштуватимуть у рази дешевше», - нарікає він. Палійчук також попереджає про те, що в українських бутіках ціни на речі відомих брендів можуть коштувати набагато дорожче, ніж такі ж товари у Європі. «Буває, що у Європі брендові речі коштують у десятки разів дешевше, ніж у бутіках в Україні», - зазначає він.
Одним словом, що б ви не купували, пильність збереже вам і гроші, і здоров'я, і настрій. А якщо все ж, незважаючи на всі запобіжні заходи, вас погано обслужили або продали неякісний товар, у кожному обласному центрі є територіальне представництво Держспоживінспекції, куди можна звернутися за допомогою.
Вдалих вам покупок!
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом