У Службі безпеки України фіксують тенденцію зменшення потоку в Україну нелегальних спеціальних технічних засобів для зняття інформації.
На прес-конференції у вівторок у СБУ журналістам продемонстрували кілька предметів (ручку, годинник, брелок тощо), які належать до спеціальних технічних засобів для негласного зняття інформації. У спецслужбі підкреслили важливість попередження українців не купувати такі засоби, оскільки придбання, збут та використання цих засобів передбачає кримінальну відповідальність. Зокрема, продемонстровані наручні годинники є аудіо- і відеореєстратором з вбудованою пам'яттю, а також знімають у темряві; ручка, яка також є аудіо- і відео реєстратором, і брелок автоматичної сигналізації, який також належить до засобів негласного зняття аудіоінформації, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
«Простий громадянин навіть не здогадується, що його записують. Це соціальна небезпека, тому такі засоби і відносяться до спеціальних технічних засобів », - пояснив судовий експерт Українського науково-дослідного інституту спецтехніки та судових експертиз СБУ Олександр Гуменський.
У свою чергу, заступник начальника відділу захисту інформаційної безпеки СБУ Олексій Цимбалюк нагадав, що такі засоби можуть використовуватися лише оперативними підрозділами після отримання санкцій суду.
Начальник відділу головного слідчого управління СБУ Василь Климчук зазначив, що у 2011 році було вилучено понад 1,5 тис. одиниць таких пристроїв. «У 2012 році зменшуються потоки надходжень в Україну цих засобів», - зазначив він.
При цьому Климчук підкреслив, що, швидше за все, така тенденція пояснюється тим, що «населення усвідомлює, що це протизаконно».
За його словами, у 2011 році слідчі СБУ розслідували 106 кримінальних справ стосовно 117 осіб, більшість із цих справ уже направлені до суду.
Говорячи про те, як можна відрізнити технічний пристрій від спеціального технічного засобу для зняття інформації, Гуменський пояснив, що якщо якість зображення буде низька, а органи управління (як то індикація запису) не заховані, то це не є спеціальним технічним засобом.
Він повідомив, що на сьогоднішній день жоден із диктофонів, якими користуються журналісти, не визнаний таким, що належать до спеціальних технічних засобів.
Цимбалюк розповів, що на сьогоднішній день в Україні ліцензію на виготовлення спеціальних технічних засобів для зняття інформації має 31 підприємство, і виробництво такої продукції відстежується СБУ.
За його словами, не було зафіксовано фактів того, щоб акредитовані підприємства продавали таку продукцію нелегально. Тобто, в основному нелегальні спецзасоби для зняття інформації виготовлені кустарним способом.
Що стосується цінової політики, то, за словами Цимбалюка, ручка з аудіо- і відеофіксацією коштує на чорному ринку близько $50-60, брелок з аудіофіксації - близько 250 грн, а годинник і окуляри, які також є спецзасобами для зняття інформації, і їхні технічні можливості не візуалізуються, коштують на чорному ринку близько $100-150.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом