Пролісок... Цей символ весни завжди дарує радість і святковий настрій, але зовсім скоро ми зможемо на нього подивитися хіба що на картинках. Він може просто зникнути. В Україні щороку у лютому-березні знищують мільйони первоцвітів і, як показує практика, не завжди винні несуть за це покарання. У цьому переконався і ForUm, побувавши із захисниками природи на рейді з виявлення порушників.
 
Передісторія

Спочатку журналістам розповіли про те, які квіти в Україні можуть незабаром зникнути. Це не тільки проліски, а й цикломен, шафран Гейфелова, цибуля ведмежа або черемша, сон чорніючий, цикламен Кузнєцова.
 

Але головний акцент екологи сьогодні робили на первоцвітах, пролісках та шафрані, які переважно везуть у великі міста для продажу з Криму і Карпат.
 

За словами директора Київського еколого-культурного центру Володимира Борейка, митниця спростила перевірку потягів, у яких провозять квіти.
 

«За певну плату провідники погоджуються перевезти спеціальні ящики, в яких знаходяться такі кишеньки, куди вкладаються квіти. Туди додаються акумулятори холоду для того, щоб квіти не зів'яли», - розповів Борейко.


За його словами, є група перекупників. «Кримська квіткова мафія тут не продає. Є люди, яким вона скидає товар», - зазначив він, і додав: «На жаль, наша митниця не звертає увагу на перевезення пролісків та інших первоцвітів. Також зовсім не працює транспортна міліція». Він обурився, що ніхто не звертає увагу на величезну кількість коробок у тамбурах.


Знову ж, покарання, як для збирачів, так і для реалізаторів рідкісних квітів, у нас несерйозне. Продавець ризикує бути оштрафованим на суму від 100 до 500 гривень, а також компенсувати збиток державі - по 10 грн за кожен пролісок.


Але є і позитивні тенденції. Зокрема, ще кілька років тому за сезон тільки в Києві реалізовувалося до мільйона первоцвітів, а по Україні - майже 20 мільйонів. За останні п'ять-сім років, за словами Борейка, столичні продажі первоцвітів скоротилися у 50 разів.


У нас так, а як у Європі?

 
Захисник природи, заступник командира ДОП «Зелене майбутнє» Іван Парнікоза розповів, як вирішують проблему первоцвітів наші сусіди - поляки. За його словами в Польщі ними майже не торгують, оскільки ніхто не хоче потрапити під дуже серйозні штрафні санкції. За незаконний продаж первоцвітів можна викласти з кишені суму, що дорівнює 3-4 тисячам гривень. Там також заборонено купувати нелегальні квіти.
 
Цікавий і той факт, що в Польщі можна отримати дозвіл на вирощування та подальшу реалізацію первоцвітів.
 

У рейді
Після прес-конференції журналісти та експерти їдуть до метро «Лівобережна» - там незаконна точка продажу первоцвітів, виявлена ​​«спецрозвідкою» екологів.
 

Але, як тільки бабуся-продавець відчула щось лихе, то відразу «пішла у відмову»: мовляв, і я не я, і сумка з пролісками не моя. Це не зупинило екологів. Вони все одно склали акт вилучення квітів.
 

Правда покарання за продаж двадцяти букетиків із червонокнижних рослин ця жінка не понесе. Хоча, якби було доведено, що це її сумка і товар, довелося б викласти 10 тисяч гривень.


«Жінка відмовилася від квітів. Протокол складається тоді, якщо продавець підтверджує, що це він продає. І складати протокол, у даному випадку, ми не маємо юридичного права», - пояснює Борейко.
 

Незважаючи на те, що продавця тільки налякали, а не покарали, екологи задоволені результатом. Вони кажуть, що завдяки таким акціям у середньостроковій перспективі все-таки вдасться викреслити одну з рослин з «Червоної книги України», наприклад - травневу конвалію.
 

Доля «конфіскату»

Конфісковані квіти зібрали і відвезли до столичного парку «Перемога», поклали до кургану Безсмертя. Символічно - чи не так?..


Фото Андрія Єловікова,

Мар'яна Шевчук,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1137