Настала календарна весна – метеорологи прогнозують повільне, але впевнене потепління. А значить, і крига з кожним днем ​​ робитиметься все тоншою. Після 11 березня, як попереджають рятувальники, перебувати на ній стане і зовсім небезпечно – йде різке потепління.

За даними МНС, упродовж зимових місяців на воді загинуло 43 людини. Тим не менше, рибалки поки не збираються відмовлятися від зимової риболовлі, реально ризикуючи життям заради задоволення. Рятувальники не втомлюються попереджати рибалок про небезпеку перебування на водоймах під час танення криги. Але рибалки «моралі» слухають мало. Тому МНСники на ділі показали, як треба поводитися на льоду і що робити у разі НП. Побував на цьому майстер-класі і ForUm.

 
 
Найбільше київських любителів зимової риболовлі традиційно збирається біля Московського мосту, у затоці «Похмура». Тому МНС для навчань обрало саме це місце.

«Сьогодні ми проводимо роз'яснювальну роботу серед любителів зимової риболовлі, - говорить заступник прес-секретаря ГУ МНС України у місті Києві Андрій Онищенко. - Закликаємо утриматися від виходу на ненадійну кригу, розповідаємо їм, що необхідно мати при собі на випадок, якщо хтось із товаришів потрапив у біду. Сподіваємося, що будемо почуті. Адже тільки цього сезону у київській акваторії було два випадки, коли рибалки провалилися і втопилися».

 
 
Рано вранці рятувальники вирізали бензопилою у льоду велику ополонку. І почали «показовий урок». Роль потопельників грали самі рятувальники. Рибалки, як і журналісти, були учнями – просто спостерігали за всім, що відбувається.
 
 
 
«Для одного пішохода безпечною вважається крига зеленуватого відтінку товщиною не менше семи сантиметрів, для масової переправи – не менше 15 см, - каже старший водолаз столичного МНС Андрій Шубанов. - Категорично забороняється перевіряти міцність криги ударами ніг. Це можна визначити і візуально».
 
 
За словами Шубанова, під час руху по кризі необхідно звертати увагу на її поверхню: обходити ділянки, вкриті товстим шаром снігу, місця з швидким плином або кущами і травою, які виступають на поверхню. Групі людей потрібно йти слід у слід на відстані 5-6 метрів один від одного і бути готовими надати необхідну допомогу тим, хто йде попереду.

«Якщо крига під ногами тріщить – негайно повертайтеся. Але не біжіть, а йдіть повільно, не відриваючи стопи від льоду, - пояснює Шубанов. - Якщо ви все ж провалилися, не панікуйте. Намагайтеся переміститися до того краю ополонки, звідки йде течія. Це убезпечить вас від затягування під лід. Діставшись до краю ополонки, намагайтеся налягти грудьми на край і закинути ногу на кригу. Якщо лід витримав, обережно перекиньтеся на спину і повільно, відштовхуючись ногами, рухайтеся до берега. На суші поспішіть зігрітися. Переохолодження небезпечне».

 
 
«Головне – без паніки. Зазвичай рибалка одягнений у ватяні штани і бушлат. Вони додають плавучості, - розповідає рятувальник Олег Сальников. - Тому у потопаючого є три хвилини, щоб вибратися із води самотужки. Потім одяг намокає і тягне на дно. Тоді його слід негайно зняти».

А що ж робити, якщо не ти провалився, а той, хто поряд? У МНС кажуть: телефонувати у «101» і допомагати. Рятувальник радить озброїтися будь-якими підручними засобами – палицею, дошкою, сумкою, шарфом, ременем – і обережно поповзом рухатися до потерпілого. На відстані п'яти метрів подати потопаючому, наприклад, кінець шарфа, щоб той міг ухопитися, потихеньку, без ривків і поспіху, тягнути його на себе. Але! Потрібно чітко оцінити ситуацію. Якщо крига неміцна і є великий ризик самому провалитися, тоді необхідно телефонувати рятувальникам, у яких є все для надання оперативної допомоги.

 
 
 
МНСівці продемонстрували свої знання та вміння на місці. Для початку – витягли того, хто «провалився» під кригу, за допомогою звичайної дошки.

Потім для порятунку використовували мотузку-ласо.

 
 
Також усі змогли побачити, як дістають людей із тонкого льоду. Для цього використовується спеціальний надувний човен з отвором у дні. Він працює за принципом рятувального круга.
 
 
 
 
За всім, що відбувається, з усмішкою спостерігали «винуватці» навчань. ForUm вони запевнили – крига безпечна.

«Так, з льодом жарти погані. Але я не боюся провалитися. До того ж я знаю, як поводитися і врятуватися», - упевнений рибалка Василь Петрович.

 
 
«Немає у мене ніяких рятувальних засобів. Де небезпечно – я не ходжу, - відмахнувся рибалка, який назвався дідом Грицьком, і тут же похвалився ForUm'у уловом: за ранок зловив два окуньця, буде на юшку».
 
 
 
Втім, улов для рибалки – не найголовніше. Люди з криги вважають, що зимова риболовля – це щось на кшталт медитації.
 
 
 
Як кажуть, охота – гірше неволі. І скільки б МНС не попереджав, рибалки сидітимуть на кризі «до упору», поки спекотне квітневе сонце не пересадить їх у човни. І нехай. Головне, щоб усе було з задоволенням, а рятувальні операції проводилися тільки для навчань.

Фото Віктора Ковальчука

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

965