Національний банк України пропонує на законодавчому рівні закріпити можливість вирішувати суперечки між банками і споживачами фінансових послуг у досудовому порядку. Про це, як передає кореспондент ForUm’у, під час першого Всеукраїнського з'їзду споживачів фінансових послуг заявив директор юридичного департаменту НБУ Віктор Новиков.

Він пояснив, що зараз виникає дуже багато судових суперечок щодо захисту прав споживачів фінансових послуг. «У цьому процесі повинен бути певний баланс, як по відношенню до споживачів, так і по відношенню до банків. Банки прагнуть до співпраці зі споживачами, і банки абсолютно не зацікавлені в наданні таких кредитів, які потім будуть оскаржені в суді», - сказав він.

За словами Новикова, в українському законодавстві є певні неузгодженості, які призводять до виникнення подібних суперечок. «Тому необхідно вводити європейську практику щодо досудового вирішення таких суперечок», - запропонував представник НБУ. Зокрема, для вирішення проблем, що виникають при наданні споживчого кредиту, Новиков пропонує ввести таке поняття, як «тиха година для споживача». Якщо фізособа матиме можливість перед підписанням кредитного договору ознайомитися з ним на протязі певного часу, то це допоможе у багатьох випадках уникнути конфліктних ситуацій на рівні «споживач-банк».

Нагадаємо, у жовтні 2011 року Президент України Віктор Янукович підписав Закон № 3795-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав кредиторів і споживачів фінансових послуг».

«Прийняття цього Закону дає можливість забезпечити баланс і однаково високий рівень правового захисту прав, як кредиторів, так і споживачів фінансових послуг, а також сприяє зменшенню кількості проблемних кредитів, створенню сприятливих умов для розвитку кредитування банками реального сектора економіки та підвищенню інвестиційної привабливості країни», - зазначив у коментарі ForUm'у заступник голови НБУ Ігор Соркін.

Зокрема, кредитору забороняється встановлювати в договорі про надання споживчого кредиту будь-які збори, платежі, відсотки, комісії, які не є послугою і не передбачені чинним законом. Відповідні умови договору визнаватимуться нікчемними. Крім того, кредитор не має права відмовити позичальникові в прийнятті платежу в разі дострокового повернення споживчого кредиту, а також встановлювати додаткову плату у зв'язку з достроковим поверненням кредиту.

Глава НБУ Сергій Арбузов назвав прийняття даного Закону вагомим досягненням останнього часу не тільки для Національного банку, а й для всієї банківської системи.

Ярослава Кривцун,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

443