Міністерство фінансів пропонує населенню вкладати готівкові долари у валютні облігації внутрішньої державної позики (ВОВДП), пише видання «Економічна правда» у статті «Валютна заначка».
«Крім 100% держгарантії, покупцеві облігацій пропонується ще й хороший дохід - 9,5% річних. Залишається навчити банки продавати ОВДП і внести деякі зміни у законодавство», - йдеться у матеріалі.
Експерти видання впевнені, що менше, ніж під 10% річних Україна найближчим часом займати на зовнішніх ринках не зможе. У зв'язку з цим боргова політика держави буде більше орієнтована на внутрішній, ніж на зовнішній ринок, наголошує директор департаменту боргової та міжнародної фінансової політики Мінфіну Галина Пахачук. «Краще всередині країни 9% платити своїм і не вивозити відсотки з країни», - говорить вона.
За даними видання, ідея створення валютних ОВДП належить НБУ і банкам, але Міністерство вирішило нею скористатися. Найближчим часом Мінфін має намір спростити доступ населення до купівлі валютних ОВДП. Зокрема, мова йде про те, щоб дозволити громадянам купувати валютні ОВДП у будь-яких банках, а також знизити номінал ОВДП з 1000 дол до 50 дол. На думку директора департаменту НБУ Олександра Дубихвоста, ринок державних цінних паперів можна оживити, дозволивши банкам купувати урядові цінні папери як агенти - за заявкою клієнтів.
Крім цього, НБУ і Мінфін мають намір ініціювати зниження ставки податку за операціями купівлі-продажу ОВДП до 6%. «Оподаткування курсової різниці не грає ніякої ролі, якщо людина купує облігацію на первинному аукціоні і тримає до погашення. Тобто ВОВДП вже зараз є прямими замінниками банківських депозитів. А в деяких моментах вони навіть кращі», - наголошується у статті.
За оцінкою видання, прибутковість валютних ОВДП перевищує прибутковість валютних депозитів. Деякі найбільші банки платять за річними доларовими вкладами 4-5% річних, а у середньому прибутковість по всіх банках становить 7,3% річних. Мінфін пропонує валютні ОВДП за ставкою понад 9%.
У той же час, якщо власнику ВОВДП терміново знадобляться гроші, необов'язково продавати папери. Зокрема, голова правління Ощадбанку Сергій Подрєзов звернув увагу, що ВОВДП є ідеальними паперами для отримання кредиту під заставу.
У свою чергу, банкіри розраховують, що велику роль зіграє надійність цього виду вкладів. Так, якщо за банківськими вкладами держгарантія надається на суму 150 тис. грн, то за валютними ВОВДП держава гарантує повернення всієї суми вкладу.
«Операції з продажу цих паперів фізособам банки вже проводили. У мене є така інформація від банків», - резюмував Дубихвіст.
Як нагадує видання, можливість випускати валютні ОВДП з'явилася восени 2011 року, коли були внесені зміни у Закон «Про цінні папери та фондовий ринок». Після чого у грудні 2011 року Мінфін випустив валютні ОВДП на суму 412,95 млн дол з середньозваженою дохідністю 8,92% річних. За перші півтора місяця 2012 року уряд продав валютних ОВДП на суму майже 240 млн дол за ставками 9,3-9,6% річних.
У даний час купити валютні ОВДП можна через 16 банків - первинних дилерів Мінфіну (у тому числі Ощадбанк, Укргазбанк, «Райффайзен Банк Аваль», "Ерсте Банк", Укрсиббанк, "УніКредит Банк", "ОТП Банк", банк "Київ", "Дочірній банк Ощадбанку Росії", Укрексімбанк, "ВТБ Банк", "Хрещатик", "Дельта Банк", "Надра Банк", Сітібанк, "ІНГ Банк".
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом