![Небезпечне дитинство: Яких іграшок варто боятися?](https://for-ua.com/static/images/previews/50/507295-2.jpg)
Побалувати дитину новою цікавою іграшкою хочеться кожному із батьків. Але найчастіше, вставши перед вибором що купити – суперсучасний вертольотик чи теплу куртку (а у деяких дитячих магазинах ці товари коштують приблизно однаково), майже кожна мама віддасть перевагу одягу. А потім буде довго пояснювати цю дорослу арифметику волаючому карапузові. Прагнучи уникнути сварок з власним чадом, багато українців перемкнулися на покупку більш дешевих дитячих товарів, вибираючи їх на ринках і у невеликих магазинах. Однак, на думку фахівців, такий спосіб економії не завжди виправданий.
Результат у наявності
Батьки в Україні знають, що проблема алергії у дітей останнім часом дуже актуальна. Часто у розмові молодих мам можна почути про те, що всього кілька поколінь тому алергія у малюків не зустрічалася так часто, як тепер. Наскільки подібні припущення правдиві і близькі до реальності, розповідає головний дитячий алерголог Києва, завідувач відділення алергології Київської міської дитячої лікарні №2 Микола Макуха. За словами фахівця, проблема з виникненням і зростанням кількості алергій у людей спостерігається не тільки в Україні, а й в усьому світі. І потерпають від алергії найчастіше саме маленькі українці. «Якщо брати місто Київ, то різні прояви алергії спостерігаються у десятків тисяч дітей», - зазначив Макуха. Він також повідомив, що в останні роки кількість дітей, які потрапляють до лікарні з гострими формами алергії, збільшилася. «Якщо раніше подібних випадків за рік спостерігалося у середньому 40-50, то за 2011-й таких дітей надійшло більше 170. Це говорить про те, що у нас є причина. Причина – це іграшки, це продукти, які вживають наші діти, і одяг, який вони носять», - впевнений медик.
Найгірше те, що лікарі не завжди можуть встановити причинний зв'язок алергії зі станом дитини, яка потрапила у відділення. Оскільки невідомо, якому впливу, впродовж якого часу і яких хімічних речовин піддавалися малюки. Однак, як правило, саме неякісні дитячі товари стають причиною проблем зі здоров'ям у маленьких українців. Медик застерігає батьків не купувати товари для дітей невідомого походження, уважно читати етикетки і запитувати детальну інформацію у продавця. Більше того, він нагадує, що їжа для малюків не повинна містити консервантів і барвників.
Такі популярні небезпечні іграшки
Невтішні результати покупок для дітей викликають занепокоєння і у держави. Так, у минулому році Держспоживінспекція перевірила ринок дитячих товарів. Як розповідає заступник начальника управління ринкового нагляду Держспоживінспекції України Микола Дмитрієв, у 2011 році інспекція перевірила 100 тисяч іграшок. 55% перевірених іграшок не відповідали вимогам нормативних документів і становили небезпеку для дітей. «По факту, 98% неякісних іграшок були імпортні», - підкреслив Дмитрієв, додавши, що частка в 1-2% – це товари вітчизняних виробників.
Експерт також назвав головного імпортера-виробника, товар якого масово присутній в Україні. «Я не вправі пред'являти якісь претензії країні. Але у 90% випадків неякісні іграшки мають китайське походження», - підкреслив він. Крім того, Дмитрієв застеріг батьків від придбання іграшок на ринках.
«Найголовніше: не варто ходити купувати іграшки на ринках. Тому що 90% виявлених небезпечних іграшок реалізовувалися саме на ринках», - зазначив представник Держспоживінспекції.
Однак небезпечні для здоров'я малюків іграшки реалізуються не тільки на ринкових прилавках, але й у супермаркетах.
Дмитрієв зауважив, що, на жаль, навіть наявність торгового бренду у мережі дитячих супермаркетів не є доказом того, що це одна компанія. «Як правило, кожен окремо взятий магазин з цілком зрозумілих причин оформляється як фізична особа-підприємець», - пояснив він.
Разом з тим у Держспоживінспекції підкреслюють, що цього року у бюджеті закладено кошти на перевірку якості товарів для реалізації на рівні 24 млн гривень. І цілком можливо, що протягом наступного місяця буде прийнято документ, який скасовує норму закону щодо повідомлення підприємців про заплановану перевірку їхнього товару за 10 днів. Таким чином, Держспоживінспекція зможе проводити перевірки упродовж усього року і по всій території України без попередження. «Перевірки будуть раптові і незворотні», - обіцяють чиновники.
Дмитрієв також запевняє, що за пріоритетністю у Держспоживінспекції у планах на поточний рік перевірки дитячих іграшок – на першому місці.
Догралися
Дмитрієв визнає, що у більшості випадків українців штовхає на покупку більш дешевих іграшок саме банальне бажання заощадити. Однак затребуваність китайських іграшок відзначається зараз у всьому світі – і в США, і в європейських країнах зокрема.
У Держспоживстандарті також нарікають, що після своїх спроб купити подешевше українці потім скаржаться не тільки на неякісні дитячі іграшки, а й на якість одягу для малюків, а також харчування. Так, минулого року загальна кількість скарг перевищила 60 тисяч. 20% українців були незадоволені іграшками та одягом для дітей. Після проведених перевірок Держспоживінспекція встановила, що у 60-70% випадків дитячий одяг і взуття не відповідали вимогам законодавства.
За словами Дмитрієва, в Україні найкраще купувати одяг для дітей із волокон природного походження. «Від покупки синтетики особисто для своїх дітей я б утримався», - каже він.
Здавалося б, чого простіше: побачив красиву іграшку відомого бренду і купив – нехай чадо радіє. Однак у питаннях придбання дитячих товарів батькам необхідно бути максимально пильними. Навіть під виглядом найвідоміших брендів можуть «ховатися» потенційні небезпеки для здоров'я дітей. І не завжди питання економії варто вирішувати за допомогою чергового походу на ринок. Можливо, краще не так часто балувати дитину новою іграшкою, а спробувати накопичити грошей і придбати для свого улюбленого малюка справді безпечну забаву.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом