Притулок для бездомних тварин у Пирогово, що існує вже близько 18 років, опинився під загрозою закриття. Майже 2 тисячі собак та 200 котів незабаром можуть залишитися без свого спільного дому. Виною всьому - брак фінансування. «У нас є якийсь запас ще на місяць. А далі як - не знаю», - розповіла президент Міжнародної громадської організації Товариства захисту тварин «SOS» Тамара Тарнавська. Вона пояснила, що міжнародні організації, що допомагали раніше притулку, більше його не фінансують. А в міському бюджеті поки не знайшли грошей на цей проект.
У «дім», де живуть колись бездомні тварини, запрошують всіх бажаючих. Майбутнім гостям радять брати з собою смачні «презенти» для чотириногих мешканців. Тарнавська розповідає, що собаки, наприклад, дуже люблять бублики. У цьому переконався і
ForUm.
По дорозі до притулку вже чути гучний гавкіт собак. Деякі зустрічають відвідувачів прямо біля воріт. «Вони прийшли до нас із сусіднього села. Тепер ми їх тут і годуємо», - розповідає Тарнавська. Вона пояснює, що багатьох тварин просто підкидають до притулку, решту - привозять волонтери.
Гостей мешканці притулку зустрічають дуже доброзичливо і з великим інтересом, із задоволенням беруть частування. Чотирилапі проводять візитерів у своє «місто». Головного «поводиря» видно відразу. Це великий чорно-білий пес по кличці Полкан. Судячи з поведінки, Полкан тут одна з найважливіших персон.
Собачі вольєри розташовані по обидва боки від входу до притулку. Однак, не всі тварини знаходяться в них. Більшість «кращих друзів людини» вільно розгулюють по території, при цьому можуть в будь-який момент повернутися в свій «будиночок». Вони настільки скучили за звичайною увагою, що шукають будь-які способи доторкнутися до відвідувачів і «напроситися» на ласку. Усі собаки не агресивні, навпаки - вони заглядають гостям в очі і намагаються сподобатися.
У притулку особливе ставлення до тварин. Адже у кожної з них своя історія. Дуже часто бездомних собак і кішок, які потрапили під машину, або з якими стався інший нещасний випадок, до притулку привозять волонтери. І тут тваринам намагаються допомогти. Тарнавська розповідає, що, наприклад, сенбернарові було зроблено 5 операцій. Зараз у місцевого велетня знову проблеми зі здоров'ям: необхідне лікування шкіри.
«Раніше у нас був ветеринар. Але тепер потрібно звертатися в клініки», - пояснила вона. Адже більшість тварин потрапляють до притулку хворими, покаліченими. Чимало можна побачити триногих собак, у деяких - проблеми з очима.
Як тільки дозволяє стан здоров'я, всіх «новачків» у притулку обов'язково стерилізують.
Є на території притулку «ізолятор». Там, як пояснила директор Наталя Мехнєва, знаходяться маленькі цуценята. Крім того, іноді в ізолятор поміщають хворих тварин.
Показуючи відвідувачам теплий і затишний «дім» для кішок, директор одночасно відповідає на дзвінки по мобільному. Судячи з її реплік, є бажаючі приїхати до притулку. «Хтось приїжджає сюди, щоб допомогти, привезти корми для тварин. Є й ті, хто хоче вибрати собі «друга» і забрати його додому», - пояснює Наталя.
Директор дуже пишається «своїми» кішками. Вона всіх хвалить і може розповісти про них багато. «Ось цього котика знайшли в якійсь трубі, витягли і привезли до нас», - говорить вона. Всього «мурок» і «барсиків» у притулку близько двох сотень. І всі вони різних кольорів і розмірів, є гладкошерсті і кошлаті. Приємно бачити, що багато з них досить-таки вгодовані, а значить, на брак їжі не скаржаться. Як і собаки, коти з усіх сил намагаються сподобатися гостям. Деякі труться об ноги і чекають, коли їх погладять. Інші без попередження починають активно грати.
Незважаючи на те, що співробітники притулку отримують копійки і працюють просто з любові до тварин, вся територія виглядає доглянутою і чистою, немає ніяких запахів, а годують собак і кішок за розкладом. «Я прийшла сюди працювати 9 років тому. Думала, що попрацюю трохи, та й усе. Але не змогла піти», - посміхається директор притулку. Тварин Мехнєва називає ласкаво - «дітки», але може і розсердитися, якщо хтось із них «посварився» один з одним.
Та вже через місяць мешканці притулку можуть залишитися без їжі і догляду через відсутність грошей. Річний бюджет притулку - близько 600 тисяч гривень. Захисники тварин сподіваються, що ці гроші вдасться знайти.
Безумовно, найбільше тут мріють про те, що у тварин знайдуться нові, відповідальні господарі. Адже кожна тваринка чекає від людей хоч трохи уваги і любові.
На жаль, у Київській міській державній адміністрації ForUm'у поки не прокоментували, чи робитиме столична влада хоч якісь дії, щоб допомогти вирішити ситуацію з можливим закриттям притулку в Пирогово. Прес-служба КМДА перенаправила запит у Головне управління екології та захисту природних ресурсів м. Києва. Там, у свою чергу, обіцяли відповісти, але поки ніяких звісток не надходило...
Ярослава Кривцун, фото Віктора Ковальчука,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом