![НБУ наблизив зростання фондового ринку](https://for-ua.com/static/images/previews/50/505277-2.jpg)
«Цілком підтримую ідею випустити такі облігації для населення, оскільки це дозволить залучити в бюджет ресурси, необхідні на покриття його дефіциту, й одночасно підживити резерви Нацбанку», - зазначив у коментарі ЗМІ голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін.
Однак до цінних паперів держави, як, втім, і будь-яких інших, є дві головні вимоги - адекватні ставки (зараз це у середньому 9,3% річних у доларах за валютними ОВДП) і створення зручної інфраструктури розрахунків по них.
Зараз у НБУ визначилися, в якому напрямі розвивати систему клірингу та розрахунків за операціями з державними цінними паперами в цілому. Своє бачення регулятор виклав у новому Положенні про депозитарну діяльність (постанова № 456 від 15.12.2011), що набуває чинності 21 травня.
Про неї якраз і йшлося під час круглого столу за участю представників Нацбанку, Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), Адміністрації Президента, банків, фондових бірж та інших учасників ринку.
Саме Положення не змінювалося вже досить тривалий час, тому що ринок ОВДП певний час розглядався як виключно внутрішньобанківський. При цьому фахівці біржового ринку неодноразово зазначали, що неврегульованість процедур клірингу і розрахунків за договорами з цінними паперами, укладеними на фондових біржах, стримує розвиток ринку в цілому і привабливість роботи з державними цінними паперами зокрема.
Вектор
Документ готували упродовж півроку разом з учасниками ринку. І якщо говорити про новації в цілому, то мова йде, зокрема, про більш чітке визначення моделей розрахунків як біржових, так і небіржових операцій (одиночних розрахунків, розрахунків з одно-і двостороннім забезпеченням, неттінгових розрахунків). Це, в кінцевому рахунку, призведе до зниження загальних витрат учасників ринку при проведенні операцій, дозволить спростити розрахунки і підвищить ефективність роботи в цілому.
Як пояснює директор гендепартаменту НБУ Олена Щербакова, «сьогодні ми повинні говорити про необхідність залучення коштів населення як основного національного внутрішнього інвестора, для якого мають бути створені сприятливі умови активно інвестувати в якомога більш широкий і надійний інструментарій фондового ринку, зокрема, у державні цінні папери».
Світовий досвід підтверджує: якщо створити передумови для активізації роботи фондового ринку, то незабаром операції з цінними паперами можуть виявитися вкрай привабливими для населення через різноманітність, простоту умов торгівлі і можливість вільного обігу. Для порівняння: у США близько 60% сімей є активними біржовими гравцями. Крім того, прибутковість операцій з ОВДП обіцяє бути порівнянною з нинішніми ставками за валютними депозитами в банках і вже точно буде вище, ніж якщо просто складати валюту в «панчохах» і під матрацами.
Держава також залишиться у виграші: приплив коштів від внутрішнього інвестора при купівлі ОВДП допоможе уникнути зростання зовнішніх позик, поповнить резерви, а крім того, забезпечить «довгі» гроші для реалізації масштабних проектів. З «технічної» точки зору цей крок дозволить зменшити витрати держави з управління держборгом і посприяє активізації операцій з коштами на єдиному казначейському рахунку Мінфіну.
Для НБУ, як зазначили експерти під час круглого столу, стимулювання ринку ОВДП має значення не тільки в контексті розвитку національного фондового ринку, але й для вирішення центробанком питань кредитно-грошової політики.
У НБУ і не приховують, що хочуть, щоб населення більш активно вкладало кошти в ОВДП, повіривши в надійність цього ринку. Це дасть можливість збити ще досить значний, хоч він і падає, попит на валюту з боку населення. З цією метою, за словами Щербакової, на першому етапі була розширена лінійка пропозицій ОВДП, впроваджені такі їх різновиди як індексовані і валютні. Сьогодні ж йдеться вже про коригування механізмів такої діяльності. Зокрема, шляхом введення технологій клірингу і розрахунків, спрямованих на підвищення інвестиційної привабливості ОВДП.
«Умови роботи на цьому ринку стануть більш демократичними. При цьому НБУ залишається центральним депозитарієм по відношенню до ринку ОВДП, що є однією з можливостей для подальшого розвитку внутрішнього грошового ринку. НБУ керуватиме ним через процентні ставки, а не через встановлення кількісних жорстких показників», - пообіцяла представник НБУ.
Нарешті, з точки зору біржових гравців, розширення операцій з ОВДП посприяє як більш об'єктивному ціноутворенню і, відповідно, підвищить інтерес інвесторів до них, а також забезпечить оперативність у розрахунках і зручність в торгах. І, як наслідок, загальне зростання біржового обороту даних паперів - приплив нових учасників і зростання кількості угод.
Як зазначив член НКЦБФР Олексій Петрашко, ринок ОВДП є найбільш значущим сегментом фондового ринку, про що свідчать показники його діяльності за минулий рік: з 240 млрд грн загального обсягу торгів 100 млрд грн, або понад 40%, становить обсяг торгів на ринку ОВДП.
Про моделі
Відносно самої моделі, то вона, згідно з документом, передбачає створення оперативного і надійного способу перерахування коштів за результатами біржових торгів за ОВДП, де для забезпечення розрахунків потрібно попереднє блокування не тільки державних цінних паперів (як це було раніше), але і грошових коштів. Грошові розрахунки, згідно з новою моделлю, незалежно від технології клірингу, здійснюються через обслуговуючий банк фондової біржі.
На думку представника НБУ, система розрахунків за ОВДП, на відміну від моделей, побудованих українськими депозитаріями цінних паперів, більш адаптована до національної платіжної системи.
Олексій Петрашко підтвердив, що в новій редакції Положення містяться прогресивні новації, зокрема, більш чітке визначення моделей клірингу та розрахунків у розрізі біржових і позабіржових операцій. «У результаті ми отримаємо той інструментарій клірингових розрахунків, який, у принципі, успішно працює на багатьох європейських і світових фондових майданчиках», - додав він.
У свою чергу, координатор Координаційного центру з впровадження економічних реформ Адміністрації Президента Юрій Буца упевнений, що прийняття нової редакції Положення про депозитарну діяльність НБУ є особливим кроком, який дасть можливість підвищити ліквідність основного інструменту фондового ринку - ОВДП, що дуже важливо в умовах низької ліквідності інших інструментів. І саме запропонована НБУ модель розрахунків за ОВДП буде врахована при підготовці законів про депозитарну діяльність і деривативи, передбачені планом реформ Президента на 2012 рік, додав він.
Учасники ринку
Загалом учасники ринку дуже позитивно оцінили нову редакцію Положення, підтверджуючи, що нова модель розрахунків, попереднє депонування грошових коштів та впровадження неттінгових розрахунків (взаємозалік у галузі грошового обігу) сприятимуть підвищенню рівня ліквідності біржового ринку. «Ліквідність повинна стати національною стратегією», - підтвердив загальну думку присутніх начальник управління фінринків ПАТ «ІНГ Банк Україна» Андрій Потапов.
У свою чергу, президент Ради організації торговців цінними паперами «Українські фондові торговці» Сергій Антонов назвав цей документ доцільним, а систему розрахунків за ОВДП найбільш адаптованою до національної платіжної системи. Тому саме досвід побудови такої моделі у майбутньому може бути розширений на інші фінансові інструменти.
Дискусію підсумувала голова Ради директорів групи компаній «Інвестиційний Капітал Україна» Валерія Гонтарєва, зазначивши, що «не повинно бути ейфорії тільки в операційній складовій».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом