Голова правління Укргазбанку, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Сергій Мамедов розповів в інтерв'ю ForUm'y, чому саме НАБУ може запропонувати банкам хороший майданчик для обговорення ініціатив, чому їм простіше відстоювати інтереси спільно і що чекає банківський ринок найближчим часом.
- Сергію Геннадійовичу, НАБУ – банківська асоціація, створена зовсім недавно, але вже сьогодні претендує на звання основної для банківського співтовариства. Чим викликане створення ще однієї асоціації в Україні і чим обумовлений настільки успішний старт?
- Дійсно, незважаючи на досить молодий вік асоціації, у нас уже понад 70 банків-учасників з активами, що перевищують 80% активів банківської системи.
Нам за короткий проміжок часу вдалося налагодити конструктивний діалог з регулятором, парламентськими комітетами, міністерствами. Вдалося відпрацювати спільними зусиллями кілька важливих для банківської системи рішень і регуляцій. Це стосується і вимог до регулятивного капіталу банків у залежності від виду операцій, і вирішення питань щодо списання проблемних активів, і в частині формування резервів, і багато іншого. А найголовніше – за короткий час нам вдалося стати реальним механізмом побудови та реалізації системи комунікацій всередині банківського співтовариства, а також із зацікавленими учасниками ринку, у тому числі з регулятором і законодавцем.
Що стосується причин створення НАБУ як альтернативи чинним асоціаціям і, насамперед, АУБ, то просто-напросто прийшов час щось змінити. У якийсь момент часу ринок перестав влаштовувати той стан справ, який був усередині організації, той рівень комунікацій, який склався, відсутність конструктивних рішень, відсутність ефективного лобізму в інтересах ринку.
Спочатку учасники банківського ринку (які платили чималі членські внески) намагалися щось змінити всередині АУБ, внести свіжі рішення, пропонували нові моделі роботи. Але коли численні спроби виявилися безуспішними, тоді і було прийняте рішення про створення іншої асоціації, здатної більш ефективно працювати. І це вдалося зробити.
- І все-таки, за АУБ стоїть 22-річна історія, чому ж вона втратила свою сферу впливу?
- Абсолютно вірно. Абсолютна більшість банкірів віддає належне тій роботі, яку виконала АУБ за всю історію. Насправді АУБ стоїть біля витоків створення, розвитку і становлення банківської системи України, і абсолютна більшість основоположного законодавства, навіть, я б сказав, законодавчої інфраструктури, у рамках якої на сьогоднішній день оперує банківська система, були створені за активної професійної підтримки АУБ. Але світ не стоїть на місці, і сьогодні все змінюється настільки стрімко, що виникають нові виклики перед банківським співтовариством, які вимагають нових, інноваційних підходів у їхньому вирішенні та реагуванні на ті чи інші ситуації. Саме тому зміни у підходах, мисленні, швидкості прийняття рішень назріли і були реалізовані. І той факт, що на сьогоднішній день абсолютна більшість банків (виходячи із розмірів активів та кількості клієнтів) є членами НАБУ, говорить про те, що ми на правильному шляху і кредит довіри відданий новому поколінню і новим підходам.
- Що зараз відбувається у НАБУ з точки зору організації?
- Дуже багато чого. Ми сповідуємо принципи активності, лідерства, принципи залучення у процес. НАБУ дуже відкрита організація, тому у нас зараз йде активна побудова роботи Комітетів, вироблення регламентів. Ми хочемо чути кожного і щоб кожен брав участь. Все для цього робимо, щоб кожен був у діалозі і був здатний зробити свою пропозицію щодо тих чи процесів. Є багато ідей. Намагаємося їх структурувати і створити план дій щодо їх реалізації. Це стосується і міжнародного співробітництва, і обміну досвідом, і створення потужних аналітичних центрів, і дискусійних панелей, «круглих столів», мозкових штурмів, аж до освітніх програм.
- Якщо подивитися на ринки, то вартість фондування зараз зростає. А якщо завтра криза, і прострочення за кредитами почнуть зростати? Що чекає на банківський сектор?
- Я не прогнозую песимістичного сценарію, який був у 2008-2009 роках. У різних банках ситуація може відрізнятися, але у цілому ми бачимо, що ситуація з ліквідністю у банківському секторі стабілізувалася. У НБУ обіцяють розглянути питання здешевлення грошових ресурсів. Вартість ресурсів на міжбанківському ринку падає, і вже є тенденція до зниження прибутковості депозитів. Особливо валютних, що пов'язано зі збільшенням розміру обов'язкового резервування щодо них з боку НБУ. Хоча, на мій погляд, у 2012 році можливе деяке уповільнення темпів зростання споживчого кредитування.
- Чому Ви чекаєте уповільнення темпів зростання споживчого кредитування?
- Напевно, якась частина населення, навчена кризою 2008-2009 років, у разі уповільнення зростання доходів буде обережніше брати на себе нові кредитні зобов'язання.
Але, повторюся, якихось істотних катаклізмів ми не очікуємо. Криза багато чому нас навчила – отримали розвиток нові ризикові стратегії, які дозволяють нам більш точно оцінити платоспроможність клієнтів. Ми також удосконалили свої продукти, які пропонуємо клієнтам.
- Які Ваші прогнози щодо зростання кредитування у наступному році? У 2011 році всі очікували уповільнення темпів кредитування, а вийшло – 9,6%, у єврозоні – всього 4,4% ...
- Ми не очікували ніякого уповільнення, а навпаки, очікували зростання, і наші очікування підтвердилися. Адже давайте згадаємо 2009 -2010 роки – практично повна зупинка кредитування всіма учасниками ринку. 2011-й мав стати роком початку відновлення зростання банківської системи. І він ним став, не дивлячись на труднощі з ліквідністю наприкінці року. Ми очікуємо продовження темпів зростання кредитування і у 2012 році.
- Хоч «Укргазбанк» і має свою специфіку ведення бізнесу, оскільки держава націоналізувала його під час кризи, наскільки ви плануєте наростити кредитування у 2012 році?
- «Укргазбанк» став лідером серед банків України за темпами зростання кредитного портфеля. Загальний кредитний портфель виріс більш ніж на 70%. Рік 2011-й став роком прориву для УГБ щодо багатьох фінансових і об'ємних показників. Що ж стосується 2012 року, то ми плануємо зберегти ті кількісні показники, яких ми досягли у 2011 році і навіть наростити портфель на 5%-10% як за рахунок роздрібу, так і корпоративного сектора. Ми не йдемо у ризикове кредитування, у «кеш-кредити», у нас класична іпотека, автокредитування.
- Але ж зараз багато банків стикаються з проблемою відсутності цікавих проектів для кредитування...
Наш нинішній статус і ті обсяги кредитування, які ми можемо запропонувати, дозволяють нам знаходити нових клієнтів. Більше того, у нас 250 точок продажу по країні, понад 600 банкоматів, і ми можемо надавати корпоративному клієнтові повний комплекс послуг.
У 2011 році наша команда умовно підвела риску: ми показали реальне фінансове становище банку відповідно до вимог міжнародної звітності та сформували реальний баланс.
І другим ключовим напрямом нашої роботи було активне стягнення заборгованості. Це два наших головних прориви у минулому році.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом