Донбас – провідний індустріальний регіон України, який володіє величезним економічним і науковим потенціалом. В одній тільки Донецькій області живе понад 4,5 млн осіб, а це приблизно 10% населення країни. Область забезпечує понад 20% національного обсягу реалізованої промпродукції, займає у державі перше місце з експорту та 4-е – з імпорту. Саме на Донеччині виробляється кожна друга тонна вітчизняного вугілля, коксу, чавуну, сталі.
Про сьогоднішнє життя регіону та його перспективи в ексклюзивному інтерв'ю ForUm'у розповів голова Донецької облдержадміністрації Андрій Шишацький.
- Андрію Володимировичу, яким став 2011 рік для Донецької області?
- Зараз стало модно боятися нової хвилі кризи. Що ж, певні негативні явища є. Головна бюджетоутворююча галузь в Україні – металургія, а наприкінці минулого року на світовому ринку ціни на металопродукцію впали. Щоправда, у січні знову намітилося підвищення.
Але у цілому в 2011 році ми продовжували відновлюватися після кризового провалу і закріплювати досягнуте. Так, за результатами року область наростила промвиробництво на 13,1%. Хоча в окремо взятому грудні регіон повторив загальноукраїнську тенденцію: щодо листопада випуск промпродукції впав на 0,6%, а проти грудня-2010 – на 3,3%. Але ми вважаємо цей спад тимчасовим і ситуативним.
В аграрному секторі показники підвищилися на 17,7%, у будівництві – аж на 36%. Останнє досягнуто багато у чому за рахунок підготовки до Євро-2012: це не тільки «Донбас-Арена», а й дороги, аеропорти, вокзали. Так, на одну тільки реконструкцію вокзального комплексу станції «Донецьк» у 2011 році направлено понад 355 млн грн, а у новому році це буде 370,1 млн грн. Побудовано всі основні будівлі вокзалу, пропускна здатність підвищиться до 30 тис. пасажирів на добу.
- Які галузі промисловості стали лідерами зростання у 2011 році?
- Перша трійка виглядає так: хімія і нафтохімія зросли на 41,4%, вуглепром – на 19,7%, видобуток неенергетичних корисних копалин – на 16,7%. На четвертому місці машинобудування з 15,2% зростання.
Не підкачала і металургія, де виробничі обсяги збільшилися на 10,9%. Так що ми попрацювали на славу, тут приховувати нічого.
- А чим можна похвалитися у соціальній сфері?
- Зараз гостре питання – морози. Ми постійно тримаємо це питання на контролі, поставили для малозабезпечених намети обігріву, банки теплих речей та пункти роздачі продуктів. Є аварії комунальних систем, але вони швидко усуваються, за день-півтора. Дороги теж від снігу чистяться оперативно (це правда: незважаючи на нещодавній снігопад, можна було переконатися, що автодороги у Донецьку і передмістях очищені майже ідеально. - Авт.).
У зв'язку з цим зазначу: яким би не був результат газових переговорів з Росією, тарифи на природний газ ми для населення підвищувати не будемо. Навіть незважаючи на те, що в останні 2 роки заборгованість жителів області за газ зросла до 1,6 млрд грн. У будинку повинно бути тепло і це не повинно бити по кишені споживача. Те, що Президент України стримує ціни на газ для населення, це цілком реальна турбота влади про людей.
- Які основні завдання на 2012 рік?
- Розвивати промислові та економічні успіхи всупереч кризовим очікуванням. А з високою ціною на газ будемо боротися енергозбереженням: загальний кошторис програми енергоефективності на 2010-2015 роки – 25,7 млрд грн, у т.ч. більше 8 млрд грн. – власні кошти підприємств. Тим самим підприємства профінансують програму більше, ніж держбюджет.
Напрями енергозбереження різні – від скорочення втрат тепла при його подачі у житлові будинки до впровадження сучасних технологій у тій же металургії. До 2015 року ми хочемо знизити енергоємність обласного ВВП на 20% у порівнянні з показником 2009 року. Для цього треба, серед іншого, оптимізувати енергобаланс регіону: зменшити споживання газу і нафтопродуктів на користь альтернативних енергоресурсів.
Це – метан вугільних пластів, біопаливо, вітрова, сонячна, геотермальна енергія. Загальний техніко-енергетичний потенціал нетрадиційних та відновлюваних енергоресурсів по області – 3,3 млн т умовного палива. Це 5,7% сукупного потенціалу країни.
- Раніше Ви заявляли, що Донбас може стати лідером України щодо залучення інвестицій. Чи є для цього передумови, крім потужного індустріального потенціалу?
- Звичайно. По-перше, саме у нас великий досвід роботи у рамках вільних економічних зон. Зараз в країні будуть створюватися так звані індустріальні парки, на які у нас є певні надії.
По-друге, регіон розташований поруч з Росією і такими ємними ринками, як Кубань, Ростовська область, Поволжжя. З тими ж ростовчанами у нас багато спільних проектів, і нам треба об'єднувати зусилля. Ми вже створили з російськими партнерами так званий єврорегіон «Донбас».
По-третє, ми як і раніше, маємо висококваліфіковану промислову робочу силу. За рахунок усіх цих факторів ми ставимо собі за мету до 2015 року підвищити в області кумулятивний обсяг інвестицій в основний капітал хоча б до 30-35 млрд грн (у 2007 – 13,6 млрд грн).
- А як планується втілювати в області національну стратегію реформ?
- Тут у нас на першому місці розвиток людського потенціалу: підвищення рівня життя населення, поліпшення його здоров'я, забезпечення якісними житлово-комунальними послугами, розвиток освіти тощо.
Не менш важливо розвивати малий бізнес як елемент структурної перебудови економіки та становлення середнього класу. Крім того, потрібно створити у регіоні високоефективний інноваційно-виробничий комплекс.
У цьому зв'язку відрадно, що Комітет економічних реформ передає у регіони великі повноваження. Притому необхідні кошти будуть направлені областям для безпосереднього розподілу і реалізації намічених перетворень. І ми постараємося, щоб 2012 рік став для регіону роком переможного і незворотного успіху.
Андрій Боярунець,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом