Наприкінці минулого року економіка України отримала позитивний сигнал. За попередніми оцінками НБУ, у грудні 2011 р. дефіцит платіжного балансу скоротився майже до нуля, а саме зменшився до $91 млн. (Для порівняння: у листопаді дефіцит сягав $870 млн.). І це на тлі розгортання боргової кризи у єврозоні, глобального погіршення світової кон'юнктури, затримки з отриманням фінансування від МВФ та необхідності погашення урядом єврооблігацій на суму $600 млн.
При цьому дефіцит поточного рахунку платіжного балансу скоротився до $1,2 млрд із листопадових $1,5 млрд. Нагадаємо, що поточний рахунок включає експорт та імпорт товарів і послуг, дохід від інвестицій і чистий обсяг трансфертних платежів.
Крім того, у грудні профіцит фінансового та капітального рахунку зріс до $1,1 млрд проти $580 млн у листопаді. Це, насамперед, пов'язано зі збільшенням прямих іноземних інвестицій (до $842 млн) і чистих залучень реального сектора за кредитами і облігаціями (до $1,6 млрд). Також сповільнилося зростання обсягу готівкової валюти поза банківською системою. Банки продовжили знижувати розмір зовнішніх боргів: грудневі чисті виплати досягли $942 млн.
І от якщо брати ПБ у цілому за 2011 рік, орієнтуючись на аналітичний огляд «Оцінка стану платіжного балансу України», розміщений на сайті НБУ, то з'ясовується, що його сальдо виявилося не таким уже і поганим: мінус $2,4 млрд.
Загалом, ситуація не така однозначна, як могло б здатися на перший погляд. ForUm вирішив розібратися, що ж відбувається насправді з платіжним балансом нашої країни?
Не тільки негатив
Як відомо, у 2011 році ціна на поставлений із Росії природний газ зросла багаторазово. Збільшення вартісного обсягу імпорту енергоносіїв на $8,8 млрд стало важливим фактором зростання дефіциту поточного рахунку торік (у цілому за рік дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України виріс до $9,3 млрд, що становить 5,5% ВВП, тоді як у 2010 р. він був $3 млрд, або 2,2% ВВП).
Ще одна причина погіршення показників – розвиток внутрішнього попиту у зв'язку з реалізацією низки інвестпроектів, притому як під Євро-2012, так і щодо оновлення основних фондів промислових підприємств. У результаті активно збільшувався імпорт продукції, необхідної для задоволення цього інвестиційного попиту. Так, ввезення машинобудівної продукції у минулому році зросло на $7,3 млрд, або в 1,6 рази (у 2010 р. обсяг імпорту у даній групі склав трохи менше $8,2 млрд).
Одночасно у ІІ півріччі 2011 р. ускладнилася кон'юнктура зовнішніх ринків збуту, що призвело хоч і не до різкого, але все ж спаду експорту. Також на $2,5 млрд відносно 2010 р. зросли виплати доходів за інвестиціями.
Що стосується поліпшення показників поточного рахунку у грудні, то, перш за все, це сталося через скорочення негативного сальдо за статтею «доходи».
Крім того, дещо знизився дефіцит зовнішньої товарної торгівлі, хоча в останні роки у грудні він зазвичай збільшувався. Так, у перший місяць зими експорт у річному обчисленні ріс швидше імпорту: темпи зростання експортних поставок склали 21,2% проти 19,1% для імпортних. Фахівці пов'язують це зі збільшенням вартісних обсягів експорту металургійної, хімічної та машинобудівної продукції, а також із збереженням великих експортних поставок зернових.
Нарешті, у грудні суттєво сповільнилося зростання імпорту за такими основними напрямами, як мінеральні продукти, машини та обладнання, хімічні товари.
У цьому зв'язку керівник групи радників голови Нацбанку України Валерій Литвицький зазначає: сам по собі факт негативного сальдо ПБ (і погіршення цього сальдо) не можна вважати однозначним негативом для економіки.
За словами фінансиста, «зростання попиту на імпорт свідчить про розвиток внутрішніх ринків і, отже, про загальний прогрес економіки країни. Простий приклад: у 2006-07 рр. український товарний експорт був слабкий і розвивався набагато повільніше імпорту. Але при цьому у 2006 р. збільшення реального ВВП досягло 7,3%, а у 2007-му – 7,9%. Буває і зворотне: експортні продажі ростуть, але економічне зростання при цьому невелике». Крім того, значні золотовалютні резерви Нацбанку (на 1 січня – $31,8 млрд) дозволяють 3,5 місяця компенсувати ті ефекти подальшого зростання імпорту, які негативні у поточний момент для економіки.
Прорвемося!
Економісти зазначають, що результати 2011 р. щодо платіжного балансу виявилися ліпшими за прогнозовані, незважаючи на початок боргової кризи у єврозоні та помітне погіршення світової економічної обстановки. А дефіцит зведеного ПБ у $2,4 млрд – це ліпший результат, ніж очікувався на тлі ситуації на світових ринках та в умовах затримки отримання грошей МВФ. Крім того, розвиток інвестиційного імпорту закладає основу для майбутнього зростання економіки і виробництва, зростання конкурентоспроможності товарів з України та поставок на зовнішні ринки.
У цілому, на думку експертів, грудневе поліпшення ПБ стало можливим завдяки зменшенню попиту населення на готівкову валюту, у т.ч. через вжиті НБУ заходи щодо дедоларизації економіки. Інтервенції Нацбанку на валютному ринку були профіцитні (тобто купівля валюти перевищувала продаж).
Крім того, позитивна динаміка ПБ у грудні викликана активізацією реального сектора у частині залучення інвестиційного та боргового капіталу. Цим викликана і зафіксована у 2011 р. непогана ситуація з фінансовим та капітальним рахунком. У минулому році профіцит цього рахунку склав $6,8 млрд (у 2010-му – $8 млрд). Головним фактором стало саме надходження інвестиційного і позикового капіталу. У той же час чисті позики Кабміну були значно нижчі рівня-2010, а банки продовжували скорочувати свою зовнішню заборгованість.
Аналітики резюмують: незважаючи на низку тривожних сигналів, драматизувати ситуацію не варто.
По-перше, газовий імпорт у 2012 р. буде істотно меншим, до того ж у Кабміні, як і раніше, бачать підстави для нижчих цін на газ за результатами переговорів з Москвою.
По-друге, попит на глобальних товарних ринках поступово відновлюється. До того ж, нагадують ринкові оператори, у 2011 р. країна отримала рекордний урожай зернових – 56,7 млн т. Причому більша частина цього зерна ще перебуває на складах і буде експортована у подальшому, що вплине на показники ПБ.
Завершимо наше дослідження словами прем'єр-міністра Миколи Азарова: «У цьому році Україну чекають серйозні виклики, пов'язані, насамперед, зі станом світової економіки. Але у 2010-11 роках ми вже зробили багато для того, щоб вирватися із прірви кризи. А у 2012 році ще більше наростимо зусилля, не тільки не допускаючи нового спаду, але і зберігши економічне зростання».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом