У грудні стан платіжного балансу України значно покращився. Його дефіцит зменшився до $91 мільйона (у порівнянні з $870 мільйонами у листопаді). А кумулятивне сальдо зведеного платіжного балансу за останні 12 місяців покращилося до 2,4 млрд. у порівнянні з $3 млрд. у листопаді. Про це йдеться в аналітичному огляді «Оцінка стану платіжного балансу України», підготовленому Департаментом платіжного балансу Нацбанку і розміщеному на сайті НБУ.

Зокрема, дефіцит поточного рахунку у грудні скоротився до $1.2 млрд (порівняно з $1.5 млрд у листопаді). Перш за все, це відбулося у зв'язку зі скороченням негативного сальдо за статтею «Доходи».

Крім того, дещо скоротився дефіцит зовнішньої торгівлі товарами, хоча у попередні роки у грудні спостерігалося переважно його зростання. Річні темпи зростання у грудні для експорту були вищими, ніж для імпорту - 21.2% та 19.1% відповідно.

Профіцит щодо фінансового та капітального рахунку у грудні виріс до $1.1 млрд (у листопаді - $580 млн). Збільшення профіциту було раніше обумовлене зростанням надходжень прямих іноземних інвестицій (до $842 млн) і обсягів чистих залучень реального сектора за кредитами і облігаціями (до $1.6 млрд). Крім того, скоротився приріст готівкової валюти поза банками. Банківський сектор продовжував скорочувати свою зовнішню заборгованість за кредитами та облігаціями: чисті виплати у грудні склали $942 млн. Також Урядом було здійснено планове погашення ОВДП на суму $600 млн.

Дефіцит зведеного платіжного балансу у грудні ($91 млн. дол.) був профінансований за рахунок резервних активів.

Поліпшити платіжний баланс у грудні допомогло скорочення попиту населення на готівкову валюту, у тому числі через вжиті НБУ заходи щодо дедоларизації економіки, а також активізація реального сектора щодо залучення інвестиційного та боргового капіталів.

Крім того, дефіцит платіжного балансу у 2011 році був викликаний значним зростанням потреб економіки в інвестиційному імпорті. У свою чергу, ці показники закладають основу для майбутнього зростання, нарощування виробництва, зростання конкурентоспроможності і, відповідно, поліпшення стану зовнішньої торгівлі у майбутньому.

Слід також враховувати, що, за оцінками експертів, це найкращий результат, який змогла отримати Україна при названих факторах і в умовах затримок з отриманням фінансування від МВФ.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

798