Фінансовий ринок має свої особливості. Традиційно у січні властиво робити прогнози на рік, що почався, у тому числі і з приводу ринку валют та їхнього курсу. Нинішній період особливо цікавий: у світі поширюється кризовий «вірус», який загрожує світовим фінансам, а значить, не можуть бути якісь сюрпризи. Безумовно, будь-яка людина, яка має заощадження, хоче уберегти їх від непередбачуваних втрат. У кожного свої суми. Великі чи малі, але завжди дорогі і важливі.

Довіряючи або перевіряючи, але якщо є ресурс, потрібен і «носій». У якій же валюті чи, може, у золоті сьогодні зберігати гроші? Кожен вибирає сам. Багато що залежить від персональної стратегії, термінів, на які людина хоче розмістити свої ресурси. У короткостроковому періоді більш ефективним може бути один фінансовий інструмент, у довгостроковому – інший. Спробуємо зорієнтуватися у нинішній ситуації, а далі кожен для себе певною мірою зрозуміє: гривня, іноземна валюта чи золото.

Європейські валюти – солідно, але нестабільно

Коливання євро і друга хвиля кризи змусили українців позбуватися цієї валюти. На вибір євро як валюти заощадження негативно впливають і нинішні тенденції у єврозоні: почалася рецесія, боргова криза держав, «за п'ять хвилин» дефолт Греції. Дійсно, складно визначитися, коли щодня звучать апокаліптичні заяви експертів, мовляв, гряде крах євро і розпад єврозони.

Однак не варто робити передчасних висновків. Важливо усвідомити для себе кілька моментів. Сьогодні курс євро більш-менш стабілізувався, проте, за словами експертів, це не довгострокова тенденція, оскільки проблеми єврозони тільки набирають обертів. Валютні стратеги із Barclays Plc. (одна із найбільших у Великобританії та у світі фінансових і банківських груп - авт.) прогнозують, що, швидше за все, євро може продовжити падіння у нинішньому році, змушуючи при цьому дешевшати і деякі європейські валюти: швейцарський франк, шведську крону і британський фунт, оскільки боргова криза у Європі призводить до уповільнення економічного зростання і зниження процентних ставок. Згідно з прогнозами Fitch, у 2012 році економічне зростання у єврозоні знизиться до 0,4%, тобто практично зупиниться.

Долар – звично, але теж ризиковано

Після проблем щодо збільшення планки держборгу і ризику настання технічного дефолту стосовно американських боргів у серпні минулого року особливої ​​довіри народ уже не має і до долара. Сьогодні американська валюта продовжує залишатися «заручником» ринкових настроїв і розвитку ситуації у Європі та у світі.

Експерти академії Masterforex-V не виключають у 2012-му зростання долара, хоча зараз тренд у нього, як і раніше, «ведмежий», тобто з переважанням зниження ціни цієї валюти. «Цей процес триватиме доти, поки світ не відштовхнеться від «дна кризи» і не почнеться поступове зростання економіки у світі. Після цього всі національні валюти світу (євро, фунт, юань, рубль, гривня, білоруський рубль і т.д.) почнуть своє довготривале зростання стосовно долара», - кажуть вони.

Що ж до динаміки валютної пари «гривня-долар», то перший віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв прогнозує у 2012 році стабільний курс гривні на рівні 8 гривень за 1 долар. «Курс буде стабільним», - пообіцяв він. Такий же курс був закладений і в закон про держбюджет на 2012 рік.

Золотий резерв

В останні місяці року, що минув, Національний банк Україна (НБУ) почав активно пропонувати населенню зберігати заощадження у золоті, точніше – у золотих інвестиційних монетах. Як запевняють у НБУ, їх можна буде купувати і продавати так само легко, як і звичні паперові валюти. Головний мотив НБУ при цьому – запропонувати українцям альтернативний долару і євро механізм зберігання своїх грошей.

«Довіра до долара і євро у ході останніх подій у США та Європі була суттєво підірвана. На порядок денний гостро постало питання про надійне зберігання заощаджень. Нацбанк України пропонує своє рішення, - каже голова НБУ Сергій Арбузов. - Упевнений, можливість зберігати гроші у прив'язці до золота, а не до долара чи євро, дасть можливість людям почуватися спокійно. Адже на відміну від будь-яких грошових одиниць золото не девальвує і не схильне до інфляції».

По суті, сенс у пропозиціях регулятора є і – істотний. Так, золото за рік дійсно подорожчало з 370-380 до 445-455 грн/г. Десятирічний період зростання вартості металу став найтривалішим періодом збільшення ціни. За словами експертів фінринку, основними факторами підтримки вартості золота, яке розглядається інвесторами як більш надійна альтернатива нестабільним валютам і схильним до серйозних коливань акціям компаній, залишаються, знову-таки, боргова криза у Європі і прискорення інфляції у різних країнах.

Разом з тим ціни на золото і курс долара протистоять один одному з перемінним успіхом. Зараз, коли євро під тиском і ситуація у єврозоні залишається невизначеною, інвестори знову почали купувати золото. «Якщо стан глобальної економіки буде поліпшуватися, ціни на сировину будуть рости за рахунок підвищення попиту. Якщо стан глобальної економіки погіршуватиметься, центробанки будуть друкувати гроші, і інвесторам буде необхідно купувати реальні активи. Тобто потенціал у секторах дорогоцінних металів залишається», - пояснив голова правління одного із банків Володимир Скидан.

Гривня – рідніше і надійніше

Незважаючи на негативні тенденції у «павутині» світових фінансів, за словами експертів, на даний момент відсутні чинники, які могли б призвести до сильних коливань курсу гривні. А в умовах стабільного валютного курсу можна говорити про отримання максимального прибутку за допомогою депозиту. Тому аналітики в один голос стверджують, що сьогодні найбільш ефективними є вклади саме у національній валюті, а от відсотки за вкладами у доларах і євро – істотно нижчі.

«Навіть при найбільш негативних сценаріях Нацбанк, по-перше, має достатньо резервів для згладжування різких коливань курсу гривні. По-друге, чистий приплив капіталу в Україну від нерезидентів стабільно перевищує перекази на їхню користь. Нарешті, ми врахували досвід минулих років і намагаємося уникнути тих помилок, які поглибили кризу 2008-2009 років. Наприклад, за рахунок заходів щодо утримання капіталу в країні та інструментів залучення нових ресурсів», - підкреслив глава Нацбанку Сергій Арбузов в одному із інтерв'ю.

Більше того, для підтримки і зміцнення гривневої ліквідності НБУ запровадив валютні свопи. Таким чином, банки будуть мати можливість продавати іноземну валюту НБУ і одночасно укладати форвардну операцію щодо викупу тієї ж валюти у майбутньому за заздалегідь фіксованим курсом. З одного боку, це дозволить хеджувати валютні ризики як банків, так і самого регулятора, а з іншого боку, також регулювати гривневу ліквідність.

«Продаж валюти регулятору є ще одним механізмом залучення банками гривневих ресурсів. Це зменшить ризик виникнення дефіциту ліквідності у банківській системі. А достатня ліквідність на коррахунках банків, зменшення відсоткових ставок на міжбанку позитивно позначиться на зниженні відсотків за депозитами і, як наслідок, ставок за кредитами, що активізує кредитування», - говорить Володимир Скидан.

Перешкодою «тверезого» вибору носія для заощадження свого ресурсу дуже часто бувають суб'єктивні пояснення і прогнози деяких експертів і політиків щодо курсу нацвалюти. За словами голови Всеукраїнського союзу вчених-економістів (ВСВЕ) Олександра Кендюхова, «багато економістів дивляться на економіку як на набір статистичних показників». «Дехто із них вважає себе великими фахівцями тільки тому, що володіють великими масивами цифрової інформації у себе у голові і вміло, з проникливим виразом обличчя знавця таємниць Всесвіту, озвучують з екранів телевізорів курси валют або вартість акцій якоїсь фірми на якийсь біржі, засмічуючи свідомість більшості українців усіляким інформаційним сміттям», - додав він.

У цьому зв'язку на початку нового року Нацбанк вирішив убезпечити населення від хвилювань, які нерідко «сіють» економічні експерти. Простіше кажучи, найближчим часом НБУ може заборонити оприлюднювати необґрунтовані прогнози щодо курсу національної валюти. Якщо ініціатива буде прийнята, то прогнозувати майбутнє валюти можна буде тільки за умови, якщо автор здійснюватиме оцінку об'єктивно і неупереджено, з наданням відповідних розрахунків. Порушники заборони будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.

«Зараз готують законопроект, яким буде передбачена можливість запровадження тимчасової або постійної заборони на критику дій НБУ», - зазначило джерело ForUm'у у Нацбанку.

І все ж більшість вітчизняних і зарубіжних експертів, спираючись на цифри і прорахувавши майбутні ризики, не бачать причин для серйозного ослаблення гривні у найближчій перспективі. Погоджуються з ними й економісти Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) та Світового банку (СБ). На їхню думку, гривня залишиться стабільною валютою у найближчі місяці. У свою чергу, постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр зазначив, що НБУ зіграв важливу роль у тому, щоб пом'якшити наслідки кризи для України, правильно вибравши методи утримання ситуації під контролем.

Ну, а принцип довіри, про який йшлося вище, безумовно, важливий фактор, який передує діям. Якщо думка одностайна, то, напевно, до неї варто прислухатися, щоб мінімізувати ризики і вберегти себе від помилок у і так нестабільному світі.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

865