В Укргідрометцентрі прогнозують, що холоднеча протримається як мінімум до 2 лютого, після чого почне відступати, починаючи із заходу країни.
«Попередньо морози протримаються до другого лютого. Найхолодніше буде на сході, у центрі і на півночі України. Вночі місцями температура опуститься до мінус 28 градусів. Але вологість повітря не очікується дуже високою, оскільки морозну погоду приніс антициклон. Відносна вологість буде 70 - 80%. Третього-четвертого лютого почнеться поступове ослаблення морозів, починаючи із заходу України», - розповів ForUm'у перший заступник директора Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко.
У принципі, нічого дивовижного в такій погоді для України немає, але щоразу кілька тижнів водохресних морозів перетворюються у випробування для людей та інфраструктури.
Уряд вже стурбований прийдешніми холодами, створивши спеціальну оперативну робочу групу, головною метою якої, за словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, має стати ліквідація можливих НП.
«Синоптики попереджають про значне похолодання на всій території країни. Враховуючи крайню зношеність теплотрас, водопроводів, інших мереж, а також попередній гіркий досвід аварій у розпал холодів, ми повинні всі можливі ризики зустріти у всеозброєнні і бути готовими до екстремальної роботи і надзвичайних заходів», - заявив прем'єр-міністр на засіданні уряду.
МНС також готується до холодів, плануючи відкрити пункти обігріву в обласних центрах, Києві і Севастополі.
«У таких пунктах надаватиметься допомога малозахищеним верствам населення з метою попередження випадків переохолодження. Крім того, люди забезпечуватимуться продовольством. У раціон буде включено гарячий чай, цукор, сало, бутерброди і т.д. Видача продуктів здійснюватиметься в одноразовому посуді», - повідомили ForUm'у в прес-службі міністерства.
Це, звичайно, все добре. Але людей більше цікавлять прикладні завдання. Наприклад, багато батьків задаються питанням, чи будуть припинені заняття в школах в особливо холодні дні. У Міністерстві освіти і науки ForUm'у розповіли, що рішення, закривати чи не закривати школи і дитсадки, залежить не тільки від температури, але і від швидкості вітру і вологості повітря.
Марченко також зазначив, що можливість і термін припинення занять цього року може розглядатися. Однак не Міністерством освіти, а місцевими органами виконавчої влади при виникненні відповідної ситуації.
«У разі призупинення занять шкільну програму буде надолужено шляхом інтенсифікації в процесі навчання», - резюмував Марченко.
Під час сильних холодів традиційно відбувається сплеск захворювань. Люди частіше переохолоджуються, імунітет слабшає... Про прогнози захворюваності цієї зими ForUm запитав у начальника відділу організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Держсанепідслужби України Віктора Ляшка.
«За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в епідеміологічному сезоні 2011-2012 рр. в Україні не очікується появи нових вірусів, збережеться циркуляція тих же штамів, що і торік. А саме: A/California/7/2009 (H1N1), B/Brisbane/60/2008, A/Perth/16/2009 (H3N2).
Показники захворювань на грип та ГРВІ не перевищують епідпоріг у жодному регіоні України і знаходяться в межах від 3,1% у Дніпропетровській до 71,8% в Івано-Франківській областях», - зазначив Ляшко.
За словами медика, всього за останній тиждень на грип та ГРВІ в Україні захворіли 147 тис. 956 осіб.
«Показник захворюваності дорівнює 32 випадкам на 10 тис. населення, що на 29,84% більше, ніж на попередньому тижні», - уточнив представник МОЗ і додав, що за звітний і минулий тиждень летальні випадки серед хворих на грип та ГРВІ не зареєстровано.
Як же захистити себе в настільки холодну пору? За порадою ForUm звернувся до заслуженого лікаря України, начальника управління медичного забезпечення МНС Ростислава Валіхновського.
Він розповів, що під час морозів потрібно тримати в теплі голову і ноги, оскільки їх переохолодження насамперед призводить до простудних захворювань. Важливо також у холодну пору збалансовано харчуватися, приймати вітаміни, а також препарати, що стимулюють імунну систему.
Перебуваючи на вулиці, потрібно пам'ятати, що морозне повітря може також призвести до захворювання. Тому при сильному морозі потрібно дихати через шарф.
«Якщо ви все ж таки перемерзли, то, прийшовши додому, необхідно прийняти низку профілактичних заходів. Приготувати теплий водяний компрес для ніг, як кажуть у народі, «пропарити» ноги. Також можна приготувати засіб для інгаляції на основі карбонатних мінеральних вод або трав. Треба пити багато рідини, вона на клітинному рівні сприяє боротьбі з простудними захворюваннями», - радить лікар.
Що стосується поширеної в народі думки про те, що для профілактики застуди корисно випити невелику кількість міцного спиртного, то Валіхновський застерігає від подібного «зігріву».
«Я ставлюся до цього скептично. Безумовно, в малих дозах спирт має певну антивірусну і антисептичну дію, але не більше. Кращою профілактикою простудних захворювань є загартовування. Але це не означає, що потрібно зараз пірнати з головою в крижану воду. Загартовуватися потрібно починати поступово, з прийому прохолодного душу вранці», - резюмував він.
Загалом, нас чекає мінімум вісім днів сильних морозів. Чи впораються з ними комунальники, тепловики та інші причетні відомства, побачимо вже найближчим часом. Сподіваємося, що сумний досвід 2006 року, коли в Алчевську замерзла система опалення у всьому місті, не повториться. Бажаємо всім здоров'я і тепла!
Дмитро Хилюк, Сергій Одаренко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом