![Лубківський: До середини травня ми будемо повністю готові приймати гостей Євро-2012](https://for-ua.com/static/images/previews/50/502416-2.jpg)
Здавалося, тільки вчора Україна і Польща отримали право на проведення Євро у далекому 2012 році. А ось уже до стартового матчу залишилося менше півроку. Про те, як Україна проведе Євро-2012 і що буде після, а також про багато іншого в ексклюзивному інтерв'ю ForUm'у розповів Директор турніру УЄФА Євро-2012 в Україні та керівник оргкомітету «Євро-2012 Україна» Маркіян Лубківський.
- Маркіяне Романовичу, перше питання традиційне: яка зараз готовність України до проведення Євро-2012?
- В останні два роки наша держава продемонструвала чималу наполегливість у підготовці до Євро-2012. На сьогоднішній день готовність складає 90%. Решта 10% передбачають дуже інтенсивну роботу, причому за різними напрямами.
Абсолютно впевнено можу вам сказати, що до моменту проведення першого матчу Україна буде готова на всі 100%. Україна – молода держава, у якої великі амбіції, зокрема, європейські. Євро-2012 – це шанс продемонструвати себе, свої можливості на міжнародній арені. Я щиро сподіваюся, що чемпіонат буде реальним поштовхом для нашої країни.
- Що саме ще належить зробити?
- Стадіони у нас уже практично готові. Залишилися питання організації операційної складової функціонування арен під час матчів. УЄФА посилила операційні команди стадіонів, запропонувавши свої експертні послуги та щодо безпеки, а також щодо загального управління, розуміючи те, як арени повинні функціонувати.
Знову ж таки, потрібно враховувати той факт, що в Україні відбудуться найцікавіші матчі групового турніру – Німеччина, Англія, Франція, Голландія та Португалія гратимуть у нас. Традиційно команди цих країн супроводжують великі групи вболівальників. А це означає, що навантаження на аеропорти і українсько-польський кордон буде інтенсивним. І сьогодні ми прораховуємо всі можливі сценарії, думаємо, як забезпечити безперешкодний рух людей через кордон, щоб усі могли вчасно потрапити на матч, а потім швидко вилетіти/виїхати на інший стадіон в Україні чи у Польщі, або ж повернутися до себе на батьківщину.
Відповідно, важлива і процедура перетину кордону. Ми спільно з МЗС України і Прикордонною службою працюємо над цим питанням. Думаю, що процедура буде простою і зрозумілою.
Також важливо, щоб люди, які не володіють українською мовою, могли отримати максимум інформації англійською. Думаю, міста впораються і донесуть всі відомості, необхідні іноземцю в Україні.
- А якщо оцінювати готовність Києва, Донецька, Львова і Харкова, яке із приймаючих міст найкраще готове до гідної зустрічі гостей?
- Очевидного лідера немає. Підготовка кожного міста має свою специфіку. У кожного є як сильні, так і слабкі сторони.
Київ. Це столиця, місто, яке концентрує у собі найбільші ресурси (фінансові, транспортні, готельні тощо). Надзвичайно важливо, що вже завершено будівництво НСК «Олімпійський».
Відповідно, Київ сьогодні міг би вважатися найбільш підготовленим. Але є ще чимало питань, які потребують вирішення вже найближчим часом.
Великою перевагою Києва є і наявність метрополітену, що допоможе вболівальникам потрапити у центр міста. Залишається відкритим питання, як вони покинуть стадіон. Як будуть доставлені в аеропорт, безпосередньо до терміналів. Потрібно все продумати і зробити так, щоб і людям було зручно і не було надмірного навантаження на аеропорт «Бориспіль».
Зараз ми вирішуємо питання транспортного сполучення між аеропортом «Бориспіль» і найближчою до нього станцією метро.
- Навантаження буде серйозне...
- Так. Під час проведення матчів Євро-2012 Київ може приймати 150-170 рейсів на день. У Донецьку ми теж очікуємо близько 150 рейсів. А це означає, що за одну годину в аеропортах буде здійснюватися до двадцяти «movements» (рухів) – десять злетів, десять посадок. Відповідно, потрібно розрахувати кількість громадського транспорту, щоб уболівальники могли безперешкодно добиратися до центру міста.
Але повернеміся до Києва. У столиці, якщо говорити про готелі, немає проблем з розміщенням ні цільових груп УЄФА, ні вболівальників. Сьогодні до іноземців необхідно донести важливу інформацію англійською мовою, наприклад, про наявність номерів. Це завдання, як я уже говорив, стоїть і перед Києвом, і перед іншими приймаючими містами.
Якщо говорити про Львів, то там теж немає проблем з розміщенням. Там нам потрібно вирішити транспортні питання.
У першу чергу, відкрите питання руху так званих шаттл-басів за маршрутом Львів-Трускавець, Трускавець-Львів. (У Трускавці планується розмістити як цільові групи УЄФА, так і вболівальників).
Також потрібно вирішити проблему громадського транспорту у Львові, його там недостатньо для того, щоб здійснювати всі перевезення. Знову ж, ми не можемо відібрати його у городян, щоб використовувати для перевезень уболівальників. Це було б неправильно. Тому Львів повинен забезпечити достатню кількість рухомого складу.
У Львові завершується будівництво аеропорту. Стадіон провів перші контрольні матчі. Вдосконалює свою роботу операційна команда на «Арені Львів». Облаштовується територія навколо нього.
- Отже, навколо львівського стадіону не буде все таке сіро-похмуре, як зараз?
- Ні. Звичайно, ні.
По-перше, зараз все здається таким сірим, оскільки зима. По-друге, вже навесні ми почнемо оформлення не тільки стадіонів і аеропортів, а й міст. Все буде дуже яскраво, барвисто, цікаво і привабливо.
Тепер стосовно Донецька. Там також завершується будівництво аеропорту. Зі стадіоном усе в порядку. Він – один із кращих у Європі, причому як з архітектурної точки зору, так і з управлінської. На «Донбас Арені» працює найдосвідченіша сьогодні операційна стадіонна команда в Україні.
Головна проблема для цього міста – це яким чином розмістити цільові групи УЄФА та вболівальників під час чвертьфінального і півфінального матчів.
Сьогодні йде робота над тим, яким чином забезпечити людей якщо не проживанням у Донецьку, то можливістю дістатися туди, наприклад, із Києва і повернутися до столиці після матчу.
Те ж стосується і Харкова. Ні Донецьк, ні Харків не є туристичними центрами. І було б неправильно набудувати там готелів під Євро-2012, які б потім простоювали.
Стадіон у Харкові споруджено. Вирішуються питання, пов'язані з управлінням ним, розподілом повноважень між різними інститутами (область, місто, приватний інвестор). Що стосується аеропорту, то термінали побудовані і функціонують. Є питання ще до смуги і перону. Харкову також важливо завершити будівництво доріг навколо стадіону.
Але все це можна вирішити. До середини травня ми будемо вже повністю готові приймати і гостей, і команди, і цільові групи УЄФА. Знову ж таки, нам допомагатимуть волонтери. Вже сформована команда добровольців із 5,5 тисячі осіб, які працюватимуть за 20 напрямами в Україні та Польщі. В Україні, всупереч скептицизму навколо перспектив спортивного волонтаріату, конкурс перевищив будь-які очікування і встановив небувалий рекорд – 24 тисячі охочих на менш ніж 3 тисячі місць. Ми відібрали найбільш гідних.
Також ми вводимо інститут стюардингу на стадіонах. Стюарди – це люди, які допоможуть орієнтуватися на стадіоні і попереджатимуть кризові ситуації. На «Донбас Арені» стюарди вже себе дуже добре зарекомендували – вони забезпечують і комфорт, і безпеку. Але якщо станеться щось серйозне – працюватимуть інші компетентні органи.
Цей чемпіонат уже багатий на рекорди. Це справді так. Крім волонтерської програми, це і фінальне жеребкування, яке ми проводили у грудні 2011 року. Ми пишаємося тим, що, за оцінкою УЄФА, воно стало наймасштабнішим та найорганізованішим за всю історію УЄФА та чемпіонатів Євро.
Заявка на квитки у нас також рекордна – дванадцять мільйонів на п'ятсот тисяч квитків. Це на 17% більше, ніж на Євро-2008. Думаю, що хороших рекордів у нас ще буде багато.
- Створюється «Система 112». Міліціонери вчать англійську. Уже вирішено, що школярі та студенти раніше закінчать навчання. Важко переоцінити важливість співпраці різних відомств і міністерств під час підготовки такої масштабної події. Наскільки добре координуються сьогодні всі дії? Можливо, Ви проводите якісь ревізії?
- Взаємодія з урядом, міністерствами, відомствами дійсно важлива. І тут гріх скаржитися. У нас дуже хороший контакт з віце-прем'єром Борисом Колесніковим. І весь перелік проблемних питань доводиться і до його відома. У нас немає проблем з точки зору взаємодії.
Звичайно, є багато питань цивілізаційного плану. Це і мовна підготовка міліціонерів, і якість наших медпослуг, і забезпечення потреб людей з обмеженими можливостями, і багато іншого. Але можу вас запевнити – ніщо не залишається поза нашою увагою.
Наприклад, якщо у міліціонера при спілкуванні з іноземним гостем чемпіонату виникнуть труднощі з англійською, допоможуть волонтери. Вже вирішується питання надання медичної допомоги у разі такої необхідності. І так далі, і так далі.
- Наскільки безпечно буде в Україні під час проведення Євро-2012?
- Євро-2012 – це велике футбольне свято. Коли з'являється інформація про терористичні загрози, необхідності не пустити на нашу територію агресивно налаштованих фанатів тієї або іншої команди – це дещо, м'яко кажучи, неприємно. Звичайно, ми повинні все передбачити, бути готовими до будь-якого розвитку подій.
Але нам потрібно зробити все, щоб цей футбольний фестиваль був проведений якомога краще. Ми розраховуємо на те, що всі, хто приїде до нас, повернуться додому з найкращими враженнями.
- Погодьтеся, у сучасному світі зростає загроза тероризму. І повірте, для багатьох жителів України набагато важливіше не футбол, а безпека.
- Безпечно і комфортно буде всім: і приїжджим, і місцевим.
Ми серйозно працюємо над тим, щоб забезпечити найвищий рівень безпеки, до того ж – ненав'язливої.
Зрозумійте, Євро-2012 – це як айсберг. Зверху те, що пропонується уболівальникам. Внизу – невидима частина підготовки, яка передбачає всі ризики.
Але зрозумійте також, що не можна подавати сигнали: «Ми будемо жорстко протидіяти всім ризикам!» Ми – дружня країна, яка готова забезпечити безпеку всім.
- Багатьом захочеться залишити собі шматочок Євро-2012. Як сьогодні йдуть справи з сувенірною продукцією, захистом ринку від підробок?
- На жаль, є і контрафактна продукція. Її багато. Люди ще не розуміють, наскільки серйозна відповідальність за порушення прав на інтелектуальну власність.
Але вже почалося виробництво законної продукції. Наші партнери активно працюють.
Національний Банк України став першим ліцензіатом. Випущені прекрасні монети.
Так що я впевнений: кожен зможе взяти з собою частинку Євро-2012 і України.
- Дозвольте Вас детальніше розпитати про монети «Євро-2012». Ви для себе їх придбаєте?
- Безумовно. Тим більше, я монети колекціоную.
- Можливо, Вашу колекцію поповнить і золота півкілограмова монета «Фінальний турнір Чемпіонату Європи з футболу 2012 р.»?
- Ой, на неї у мене грошей не вистачить.
- Скажіть, а що після Євро-2012? Адже у кожному святі головне – не перегуляти. Чи не настане болісне похмілля після того, як з часом ми порахуємо і виявиться, що для нашої країни це було занадто дороге задоволення?
- Давайте порахуємо вже зараз. Почнемо з аеропортів. Згадайте, які, вибачте, «курники» були зовсім недавно у Львові, у Харкові, у Донецьку. Можливо, для 1960-70-х років, для Радянського Союзу вони були нормальні. І ось тільки тепер, вперше за двадцять років незалежності, Україна отримала нові термінали, злітно-посадкові смуги, рівень сервісу. Чотири нові аеропорти – це приваблює туристів, відповідно, підуть гроші у державу. Так що, на мій погляд, питання про те, наскільки виправдана була інвестиція держави в аеропорти, риторичне.
Тепер про стадіони. Важливо, щоб вони продовжили жити і після Євро, причому 365 днів на рік. За умови правильного управління так і буде. Вже сьогодні укладені договори про те, що «Динамо-Київ» виступатиме на «Олімпійському», львівські «Карпати» – на «Львів Арені». На цих стадіонах виступатиме збірна Україна з футболу. Там будуть проводитися концерти, функціонуватиме система корпоративної гостинності, ресторани, тренувальні центри та інші об'єкти, які приноситимуть прибуток для спортивних арен. Сподіваюся, що ці стадіони будуть функціонувати і заробляти, а не існувати на дотації.
Важливо й те, що на Євро-2012 в Україну приїде величезна кількість уболівальників. Люди будуть жити у готелях, харчуватися, купувати сувеніри – а це гроші. Наприклад, в Австрії та Швейцарії вболівальники залишили понад мільярд євро, що стало хорошим вливанням у малий бізнес.
Під час підготовки в Україні реформується система перетину кордону, спрощуються процедури. Наводиться порядок у функціонуванні багатьох служб, наприклад, таксі.
Так, це перші кроки, які не завжди успішні. І це тому, що є опір. Наприклад, люди звикли їздити у старих розбитих маршрутках. Зараз є шанс пересісти у хороші, комфортабельні автобуси.
Життя після Євро-2012 є. Це однозначно. Складно точно підрахувати і чітко сказати, чи окупиться ця інвестиція. Ось як виміряти ціну іміджу держави?.. Але я думаю, що цей проект – прибутковий. І нехай це не відчувається сьогодні-завтра, але для держави, її майбутнього, європейських аспірацій – це великий плюс.
- Ми не осоромимося ні перед своїми, ні перед чужими?
-Я впевнений, що Україна підкорить усіх своєю гостинністю і безпосередністю.
Дуже часто ми самі себе з'їдаємо пошуком негативу. Згадайте, скільки разів у нас «забирали» право на проведення чемпіонату, скільки було критиків, песимістів і скептиків. Але, незважаючи ні на що, проект – в Україні, і він буде втілений у життя на найвищому рівні.
- Обов'язково будуть порівнювати Євро-Польщу і Євро-Україну. Як думаєте, наше футбольне свято буде кращим, ніж у партнерів?
- У поляків є свої плюси, у нас – свої. Повірте, не все так погано, як нам часто хочуть розповісти. І якщо порівнювати нас з поляками, то я не хочу сказати, що ми будемо кращими. Але наш шлях дійсно тяжчий. Нам доводиться вирішувати багато питань, про яких Польща навіть не думає. Але і смак успіху від такого складного завдання буде яскравішим і солодшим.
- Скажіть, а де Ви бачите себе після Євро?
- Я про це не думав. Чесно. Поки я себе не бачу ніде, крім як тут. І ніяких планів, домовленостей у мене немає. Як буде – так буде.
Для мене головне – провести Євро-2012, фінальний матч у Києві, а потім виїхати з родиною на тиждень-другий відпочити.
Фото Віктора Ковальчука
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом