![Єдиний податок: нові правила роботи](https://for-ua.com/static/images/previews/50/501761-2.jpg)
Що ж змінилося для «спрощенців», і що потрібно для того, щоб працювати за спрощеною схемою в майбутньому, - розбирався ForUm.
Головні зміни
Насамперед, перерахуємо основні новації. По-перше, підвищено граничний обсяг щорічного доходу, який може оподатковуватися за єдиним податком: з 500 тис. до 3 млн грн для фізичних осіб і з 1 до 5 млн грн для юросіб. «Також введено процентну ставку єдиного податку для фізосіб з доходом до 3 млн грн - 3% за умови сплати ПДВ і 5% без оної», - зазначає директор департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Мінфіну України Микола Чмерук. При цьому фізособи отримали право реєструватися як платники ПДВ.
Крім того, тепер платник податку на прибуток може на свої витрати відносити суми, витрачені на покупку товарів, робіт і послуг у фізосіб-«єдиноподатників». Нарешті, скасовано 50%-у надбавку до фіксованих ставок єдиного податку, що раніше застосовувалася за кожного найманого працівника.
Що ж треба робити, щоб вписатися в нові правила? Тим підприємцям, які хочуть перейти на «спрощенку» з інших фіскальних базисів, треба подати відповідну заявку не пізніше 25 січня. Це підтверджує начальник відділу оподаткування самозайнятих осіб Управління адміністрування податків на доходи фізичних осіб департаменту оподаткування фізичних осіб Державної податкової служби (ДПС) Тетяна Федченко. «Якщо хтось не встиг цього зробити, він зможе подати заявку про перехід на єдиний податок починаючи з ІІ кварталу не пізніше ніж за 15 днів до його початку», - уточнює вона.
А ті, хто вже працює на єдиному податку, (або за фіксованим патентом) і здатні документально це підтвердити, можуть переоформити аж до 1 червня 2012 р. Нагадаємо, днями Президент Віктор Янукович доручив голові ДПС Олександру Клименку максимально полегшити «єдиноподатникам» таке переоформлення.
Тепер «спрощенцем» бути легше
Спрощені і загальні дозвільні процедури для єдиного податку, додають у Мінфіні. Так, свідоцтво платника більше не потрібно переоформляти щороку - тепер термін його дії не обмежений. Скасовано і авансові внески для «єдинників», які платять податок за відсотковими ставками: подібний податок сплачуватиметься за даними декларації, а не авансами щомісяця, як раніше.
А фізособи-підприємці з незначним річним доходом (до 150 тис. грн) зможуть звітувати перед Податковою службою тільки раз на рік, продовжує заступник начальника управління податкової та митної політики Мінфіну Віктор Овчаренко. «Також фізичні особи, які не використовують найману працю, можуть не платити єдиний податок під час своєї відпустки, якщо вона триває не більше місяця. Ця ж норма впроваджена і в разі хвороби, підтвердженої лікарняним», - сказав він.
У той же час, додав чиновник, фізособи-«спрощенці» повинні будуть вести книгу обліку доходів (без урахування витрат), форма якої затверджена наказом Мінфіну № 1637 від 15.12.2011. Це не стосується підприємців-платників ПДВ. Платник може самостійно зробити для себе цю книгу, роздрукувавши її з сайту Мінфіну.
Щоб не ухилялися
Говорячи про зміни у спрощеній системі, Тетяна Федченко акцентує: раніше ця система активно використовувалася для ухилення від податків, що порушувало інтереси найманих працівників та учасників податкового процесу. Тому, крім перерахованих вище змін, вводиться ще кілька позицій.
По-перше, платники податку на прибуток подаватимуть перелік доходів і витрат в розрізі своїх контрагентів-«єдинників». По-друге, фізособи-платники податку за єдиною ставкою тепер можуть працювати виключно з населенням і «спрощенцями».
По-третє, у разі порушення правил роботи за єдиним податком порушнику будуть призначені підвищені ставки цього податку, повідомляє Федченко, - аж до анулювання свідоцтва.
У цілому експерти ForUm`у сходяться на думці, що всі ці зміни спрощують і поліпшують роботу «єдиноподатникам». Микола Чмерук доповнює: суми платежів залишаться приблизно колишніми, як і загальний баланс бюджетних надходжень від єдиного податку. У той же час посилення прозорості та простоти спрощеної фіскальної схеми приверне до неї нових учасників, а значить, малий бізнес у країні отримує новий імпульс розвитку. І за результатами цього року валові надходження від єдиного податку можуть удвічі перевищити показник 2011 р., досягнувши 2 млрд грн.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом