20 січня 1991 відбувся загальнокримський референдум, на якому більшість кримчан висловилися за відновлення Кримської автономії. Це зумовило статус Криму у складі України. 12 лютого 1991 Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки». У Статті 1 Закону сказано: «Відновити Кримську Автономну Радянську Соціалістичну Республіку у межах території Кримської області у складі Української РСР».

Сьогодні політичний статус Криму – Автономна Республіка у складі України, республіка має власну символіку – герб і прапор Автономної Республіки Крим.

Є у Криму і своя Конституція. Вона була прийнята 21 жовтня 1998 року. Але ось днями Вищий адміністративний суд Києва дав дозвіл на судове скасування чинної Конституції Криму, прийнятої у 1998 році. Тепер суд першої інстанції має розглянути цю справу по суті. Позов подавав голова Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» Валерій Подячий, раніше судимий за сепаратизм. За його словами, пишуть ЗМІ, він має намір відновити дію колишньої конституції АРК від 1992 року, якою Крим визнавався самостійною державою, що перебуває з Україною у конфедеративних відносинах.

Нагадаємо, Конституція Криму 1992 року свідчила: Республіка Крим є правовою, демократичною державою. На своїй території Республіка володіє верховним правом щодо природних багатств, матеріальних, культурних і духовних цінностей, здійснює свої суверенні права і всю повноту влади на даній території; Республіка в особі її державних органів і посадових осіб здійснює на своїй території всі повноваження за винятком тих, які вона добровільно делегує Україні.

Про те, який сьогодні Крим, чи бачить він себе у складі України, як вирішити проблему сепаратистських настроїв і про багато іншого в інтерв'ю ForUm'у розповів перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

- Рефате Абдурахмановичу, з моменту проведення загальнокримського референдуму і створення автономії пройшов уже 21 рік. Але досі не вщухають спори про статус Криму. Знову ж, є спроби повернутися до Конституції АРК 1992 року. Скажіть, чому?

- Кримські татари завжди одночасно з боротьбою за свою батьківщину вимагали відтворення автономії, виходячи з права кримськотатарського народу на самовизначення. Таким чином, створення, відтворення Кримської автономії на основі референдуму 1991 року відбулося без урахування прагнення кримськотатарського народу на самовизначення.

Що стосується судових справ стосовно визнання Конституції Криму зразка 1992 року, то це свідчить про те, що основи відтворення Автономії у 1991 році були фальшивими.

Потрібно було брати за основу право народу на самовизначення. Але оскільки цього не сталося, Українська держава надовго отримало проблему, а Росія – можливість тиснути, втручатися у внутрішні справи нашої країни, реалізовувати свої інтереси на території України.

- Як вирішити ці проблеми?

- Сьогоднішнє завдання українського політикуму – переформатування автономії. Причому зробити це потрібно з урахуванням минулих помилок.

Зрозумійте, кожен будинок повинен стояти на надійному фундаменті. Так от, у сьогоднішньої Кримської автономії немає цього фундаменту. При її створенні була реалізована воля тільки російської більшості населення, без урахування прав кримських татар. Я вже не кажу про права українців, яких у Криму понад півмільйона.

Потрібно врахувати права кримськотатарського народу на самовизначення. Необхідно зробити все так, щоб люди, які живуть у Криму, могли з упевненістю сказати: переформатована Автономія забезпечує всі наші права.

- Чи є загроза територіальній цілісності України?

- Скажу так: до тих пір, поки Кримська Автономія залишатиметься у нинішньому вигляді, вона може служити інструментом дестабілізації ситуації в Україні. І при існуючих у ній правових засадах така загроза існує.

Не виключаю, що за умови подальшої кризи відносин Києва і Москви кримська проблематика буде використовуватися активніше, ніж раніше.

- А як вирішити проблему сепаратизму?

- Треба прибрати фактори, які живлять його. У чому вони криються? У звичайних нормах правління більшості, які деколи здаються демократичними, без урахування інтересів інших народів.

Так сталося, що переважна більшість – це росіяни, які оселилися на півострові після депортації кримських татар і мають свої певні настрої з приводу статусу Криму. Нема збалансованості. Якщо будуть враховуватися точки зору і українців, і кримських татар, і росіян, думаю, нам вдасться уникнути багатьох причин для політичного сепаратизму.

- Як Ви вважаєте, Криму потрібна нова Конституція?

- Так, обов'язково. Але це повинна бути Конституція, яка вирішить хоча б найголовніші завдання. Їх три.

По-перше, потрібно, щоб ця Конституція забезпечила повну гарантію збереження Криму як невід'ємної складової Української держави.

По-друге, вона повинна надати кримськотатарському народу можливість реалізувати своє право на самовизначення.

По-третє, необхідні рівні можливості участі в управлінні Кримом усіх етнічних громад, які живуть в АРК.

Якщо у Конституції будуть враховані названі положення, це гарантує нормальний розвиток Криму у складі України.

Юлія Артамощенко, Сергій Одаренко

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1267