Cтатті

Хрещення: Йорданська вода у Дніпрі

Хрещення: Йорданська вода у Дніпрі

Відомо, що християнським традиціям уже більше двох тисяч років. Вони глибоко вкоренилися у нашій свідомості. Щоправда, у сучасному світі люди більше звертають увагу на зовнішній бік культу. Ця тенденція притаманна і Україні, і всій Європі. Одних обрядів дотримуватися досить легко, а деяких навіть приємно – усім відомо, як люблять розговлятися наші люди на Великдень.

Та свято Водохреща у цьому плані – особливе. Погодьтеся, не кожен ризикне пірнути у крижану воду, особливо коли на вулиці тріщить мороз. Що ж насправді спонукає людей до такого кроку і вирішив розібратися ForUm.

 

Для початку ми вирушили до київського Свято-Покровського собору на Оболоні. Тут були не тільки прості люди, а й вищі чини держави. У цьому зв'язку на набережну, де стоїть Собор, дістатися було досить непросто. На під'їздах до храму були затори. Було і традиційне оточення правоохоронців. Для безпеки людей на березі чергували бригади МНС і медики.
 

Щоб побачити своїми очима Президента, який був присутній на освяченні води, біля зупинки річкового трамвая зібралися сотні киян. Спочатку людей відтісняла охорона, однак Віктор Янукович, помітивши це, наказав усіх пропустити.

 
Разом з Главою держави участь у заході взяли прем'єр-міністр Микола Азаров, голова Адміністрації Президента Сергій Льовочкін, голова КМДА Олександр Попов та інші чиновники.

 
Місце водохресного священнодійства постаралися прикрасити. Над купіллю височіла висічена із льоду скульптура Святого Володимира. Святкову службу здійснювали намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павло та архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.
 

«Для нас Дніпро – це є Йордан, у якому Господь через Хрестителя Володимира хрестив нашу святу землю – Київську Русь. Сьогодні ми святкуємо три свята: Богоявлення, Просвітництво і Хрещення. Нехай милостивий Господь береже кожного із нас», - звернувся митрополит Павло до парафіян. Після служби можновладці причастилися святою водою і хутко поїхали.

 
 
Як тільки відбули чиновники, до освяченої ополонки посипав народ. Поринути в ополонку приходили цілими сім'ями. «Цього року вперше вирішив скупатися. Чому? По телевізору регулярно показують, як занурюються в ополонку політики. Ось і захотілося випробувати на собі», - розповів Володимир, який щойно вийшов із ополонки і активно розтирався рушником.

 
«Захват і жах! - поділилася емоціями киянка Тетяна. - Подруги підбили на таку авантюру, але я не шкодую. Непередавані відчуття! Навіть не можу підібрати слова, щоб описати те, що я пережила».
 

«Ми вже вп'яте купаємося на Водохреще. І щоразу це доставляє нам величезне задоволення. Холодна вода, зізнатися, викликає «залежність». І ми, мабуть, підсіли на цей наркотик», - ділиться враженнями Олександра Григорівна, яка прийшла скупатися разом з чоловіком. Незважаючи на те, що жінка щойно вийшла із ополонки, вона абсолютно не виглядає замерзлою, а від шкіри навіть піднімається пара.
 

«Ви не уявляєте! Це крутіше багатьох атракціонів! - хвалиться парубок, який назвався Кирилом. Від нього злегка пахне алкоголем. - Я ось думаю, може, ще раз зануритися? Мені не слабо!»

Тим часом рятувальники у гідрокостюмах пильно вдивлялися у силуети тих, хто купався.

 

«Наше завдання – запобігти надзвичайним випадкам. Стежимо, щоб нікому не стало зле. Якщо це, не приведи Господи, трапиться, ми готові надати першу екстрену допомогу. Коли бачимо занадто п'яну людину – не допускаємо її до ополонки», - пояснив рятувальник Григорій.

Щоб порівняти, як святкують Водохреща у різних районах столиці, ми заїхали і до Гідропарку. Там зібралися, в основному, парафіяни Української православної церкви Київського патріархату.

Патріарх Філарет відслужив святковий молебень біля каплички, яка розташована над ополонкою. У натовпі були помічені екс-мер Києва Олександр Омельченко та заступник Попова Анатолій Голубченко.

 

Також Філарет освятив ополонку на дитячому пляжі. Після служби частина людей вишикувалася у величезну чергу до священного джерела або машин-водовозів, а інша частина вирушила купатися.

 
«Я «морж» з багаторічним стажем. Сьогодні прийшов не один, привів із собою друзів. Довго їх агітував, але, врешті-решт, переконав, - говорить киянин Валерій, переступаючи босими ногами. - Для мене вода навіть тепла, як у травні. А ось для друзів це був справжній шок! Але у підсумку вони мені дякували. Головне, перед зануренням проконсультуватися у лікаря, щоб не було ніяких протипоказань».

«Для мене – це священне таїнство. Я це роблю не тому, що зараз це модно, а тому, що того вимагає моя Віра, - каже Галина Кравцова, у білій мокрій довгій сорочці, яка щільно облягає тіло. - Мені дуже сумно, коли політики це роблять заради піару – для них це піде не на користь, а на шкоду».

Незважаючи на те, що Хрещення цього року припало на будній день, народу біля води було багато. Студенти охоче прогуляли пари, а робочий народ чи відпросився, чи використовував для купання обідню перерву.

«У нас сьогодні лекції, але я потім конспекти візьму у когось. Хрещення ж тільки раз на рік», - розповіла Олена із Наргоспу.

 
«Друзі притягли мене за компанію. Коли заходив у воду, було неймовірно холодно. Але потім, коли вже вийшов на берег, тіло наповнилося теплом, з'явилося відчуття ейфорії, і я вирішив, що наступного року обов'язково прийду скупатися, - зізнався киянин Руслан, який втік заради омивання в ополонці з роботи.

Дійсно, атмосфера біля води панувала радісна, незважаючи на мороз. Мужність тих, хто купався, справді вражала: люди в ополонці, здавалося, зовсім не замерзли, на відміну від нас, закутаних по самі вуха.

 
Звичайно, не можна сказати, що всі, хто купається у цей день, істинно віруючі. Багато хто приходить до хрещенської ополонки з цікавості або у гонитві за порцією адреналіну. Але нічого поганого у цьому немає. Головне, з яким настроєм і для чого все це робиться.

Христос хрестився! У річці Йордані!


Фото Віктора Ковальчука