Аномально тепла погода обдурила природу, і в південній частині нашої країни посеред зими розквітли підсніжники. І тут же на вулицях Києва та інших великих міст з'явилися торговці первоцвітами. У людних місцях бабусі за 5-10 гривень пропонують букетики підсніжників, сон-трави. А люди купують, не замислюючись, що заради сьогочасного задоволення вони заохочують тотальне варварське знищення рідкісних красивих рослин.
До речі, хорошого мало і в самому «неплановому» цвітінні. Адже коли настане сильне похолодання, рослини, що прокинулися, можуть замерзнути. Втім, за словами начальника Гідрометцентру України Миколи Кульбіди, хвилюватися особливо не варто.
«Будь-які аномальні погодні умови шкодять рослинам, і не лише підсніжникам. На півдні Криму вже є випадки цвітіння плодових дерев. Але переоцінювати негативний вплив нинішньої погоди теж не потрібно. Природа за себе постоїть, рослини адаптуються до таких примх погоди, і значної шкоди флорі після завершення зими чекати не варто», - пояснив
ForUm'у синоптик.
Але якщо від примх природи квіти оговтаються, то від людської жадібності та невігластва - навряд чи. Жага швидких і легких грошей стимулює цілу індустрію: від збирачів квітів у кримських лісах, до кур'єрів, які ці квіти возять до столиці, та продавців на міських вулицях.
У той же час, закон забороняє не тільки торгівлю первоцвітами, але навіть їх збір.
«За несанкціоновану торгівлю може бути штраф від одного до семи неоподатковуваних податком мінімумів або ж попередження», - розповів
ForUm'у голова прес-служби МВС
Володимир Поліщук.
При цьому він додав, що в українському законодавстві відсутнє покарання за купівлю червонокнижних квітів, і тому залишається сподіватися тільки на свідомість громадян: «потрібно розуміти, що на такий товар є попит, і лише штрафами не перемогти такі правопорушення. Потрібно пояснювати людям, що, купуючи букетик підсніжників, вони сприяють знищенню цих квітів».
Втім, фінансові санкції за продаж червонокнижних все ж таки є, але їх розміри просто смішні: від 17 до 119 грн. Кого цим злякаєш? (Більше того, такий штраф передбачено за будь-яку несанкціоновану торгівлю, незалежно від того, чим саме торгують - червонокнижними квітами чи шкарпетками).
Продаж підсніжників - це кінцева ланка нелегального бізнесу. Починається вона зі збору квітів. За такі дії санкції набагато серйозніші, але і зловити таких «старателів» складніше, адже діють вони не на вокзалах та потягах, як продавці, а в лісах, де до кожного дерева міліціонера не поставиш.
Як повідомила
ForUm'у глава прес-служби кримської прокуратури
Наталя Бояркіна, у 2011 році був один випадок, коли збирача квітів оштрафували на справді серйозну суму.
«За рішенням суду було стягнуто майже 50 тисяч гривень за нанесення матеріального збитку одному з держлісгоспів. Збиток порахували беручи до уваги кількість зірваних підсніжників. Правопорушника затримали під час операції «Первоцвіт» працівники ДАІ та екологічної інспекції», - розповіла Бояркіна.
ForUm зв'язався також з кримською міліцією. Співробітник прес-служби
Ольга Богославська підтвердила, що в Криму відловлюють переважно не збирачів первоцвітів, а кур'єрів і продавців. І що штрафи за такі правопорушення незначні. Та й ловлять браконьєрів тільки навесні.
«Операція «Первоцвіт» ще не проводиться, вона розпочнеться ближче до весни. Але тижнів зо три тому в Сімферополі міліція вже виявила факт продажу підсніжників, жінку-продавця було затримано й оштрафовано. Минулого ж року в операції «Первоцвіт» брали участь 167 міліціонерів, 42 представники зацікавлених відомств та 38 представників громадськості.
Усього було затримано 157 осіб за порушення у сфері торгівлі й охорони природи та складено адміністративні протоколи за низкою статей Кодексу про адміністративні правопорушення. Загалом правопорушників було оштрафовано на 5083 грн», - повідомила вона.
Виходить, що правоохоронці в рамках дозволеного законом намагаються боротися з квітковим браконьєрством. Але! Підсніжники з Криму вивозять великими базарними сумками, у яких містяться тисячі букетиків. Отже, продаж лише одного баула з квітами гарно окупає всі штрафи, нараховані браконьєрам в Криму минулого сезону.
Штрафи безсумнівно потрібно піднімати, але це вже юрисдикція парламенту. А от змусити підсніжників розквітати згідно з календарним планом не може ніхто. Можливо, нашим відомствам варто починати боротьбу з браконьєрами за фактом, а не за планом?
Дмитро Хилюк, Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом