![У Різдво українці хочуть спокою у душі та бути ближче до Бога](https://for-ua.com/static/images/previews/49/499718-2.jpg)
«Христос народився! Славімо Його!» - це вітання у Святвечір було найбільш популярним у нашій країні. І ним же продовжують вітати один одного українці у день Різдва Христового. За традицією, на Святвечір українці готують дванадцять страв, і з появою першої зірки, яка сповіщає про народження Христа, приступають до трапези. Однак з кожним роком все більше співвітчизників віддають перевагу духовній їжі. За нею вони, природно, йдуть до церкви. Відправився на вечірню літургію і ForUm.
Для цього ми вибрали один із найдавніших храмів Києва – церкву Святих Кирила і Афанасія Олександрійських. У народі вона більше відома як Кирилівська. Щорічно сюди прямують сотні віруючих із усіх куточків України.
Варто зазначити, що у звичайні дні церква служить музеєм, а службу у ній правлять тільки по великих святах. Прямо під стінами древнього храму розташована Трапезна церква, де помолитися можна у будь-який час. Так було і у Святий вечір.
«Скажіть, а завтра буде служба у Кирилівській церкві?» - цікавилися один у одного парафіяни. У Трапезній церкві їм пояснювали, що святкова різдвяна літургія буде проходити там лише 7 січня ввечері.
Втім, розсерджених цією звісткою не було. У Трапезній церкві вільно помістилися всі бажаючі, і в її стінах панувала радісна і таємнича атмосфера.
При вході ми помітили стареньких та інвалідів, які традиційно просять подаяння. За нашими спостереженнями, подає їм кожен другий прихожанин: від однієї до двадцяти гривень. Кинули червінець і ми.
У церкві привертає увагу пишна двометрова сосна, прикрашена старими, ще радянськими, іграшками у вигляді різних звіряток та казкових персонажів. Поверх різдвяне дерево закутали блискучим дощиком і електрогірляндами. У повітрі витає заспокійливий запах ладану і розплавленого воску та парафіну.
«Для мене Різдво – свято душевне, - перехрестившись, розповів нам киянин Віталій Ковальов на виході із церкви. - Незважаючи на те, що сьогодні і завтра велике свято, я не можу прийти у церкву як на день народження: веселитися, плескати у долоні. У мене своя душевна радість всередині».
Дві сестри, які спеціально приїхали на Різдво до столиці із Сум, при вході до храму стали на коліна. Помолившись, сестри ще хвилин десять слухали церковний хор, а потім вийшли на вулицю.
«Взагалі-то ми сподівалися потрапити до Кирилівської церкви, але не знали, що вона не завжди працює, - зізналася сумчанка Олена Токарєва. - Але ми не засмутилися, у Трапезній церкві теж непогано».
За словами Токарєвої, вона вважає себе грішною через те, що не дотрималася посту.
«Я взагалі вперше на Різдво прийшла до церкви, - розповіла її сестра Ірина Вікторівна. - У душі я – віруюча людина, але у житті не дотримуюся церковних канонів. Тим не менше, у Святвечір хочу бути ближче до Бога. Тому прийшла сьогодні сюди. Звичайно, краще б зробити це 7 січня, на саме Різдво, але так вийшло, що у цей час я буду в дорозі».
Цікаво, що біля церкви ми зустріли наряд міліції з величезною вівчаркою. Виявилося, що МВС України спеціально посилило охорону правопорядку на час Різдвяних свят.
І, до речі, такі заходи були прийняті не марно. Наприклад, 6 січня біля тієї ж Кирилівської церкви правоохоронці затримали двох молодих хлопців, підозрюваних у крадіжці кольорового металу.
Щоб мати можливість порівняти, 7 січня ForUm також відправився на ранкову літургію у Свято-Троїцький собор, що на Троєщині. Більшість жителів цього столичного району віддали перевагу рідному собору.
Це було помітно ще при підході до церкви, де зібралися охочі потрапити всередину святині. Але вдалося це не відразу. Приміром, ми, поставивши свічки біля ікони Христа, хвилин десять вибиралися із церкви, вщент набитої парафіянами. Втім, святковий настрій людям штовханина не псувала.
«Мене переповнюють найрадісніші емоції! - вигукує киянка Раїса Іванівна. - Сьогодні велике свято, у церкві йде урочиста служба».
«Сьогодні – одне із найбільших свят у році. Гроші є, а спокою у душі немає. Ось я і приходжу до церкви, щоб знайти себе, - зізнається семінарист Ігор Присяжнюк. - Людина не може без віри, а церква – це душевна здравниця. Люди не відають, що творять. Якби вони знали, що буває за наші гріхи, вони б так не поводилися, не було б убивств, крадіжок».
Мирний і дружелюбний настрій панує не лише у храмах і на вулицях нашої країни, але і у найбільш скандальній сфері – в Інтернеті. Користувачі соцмереж активно вітають один одного, а якщо і вступають у перепалки, то намагаються обійтися без ненормативної лексики. Для Інтернету, переповненого нецензурною лайкою, це справжнє різдвяне диво.
Колектив ForUm'у бажає усім нашим читачам, щоб у кожного у душі сталося своє різдвяне диво!
Христос народився! Славімо Його!
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом