Новорічні дні - це період святкових частувань і гостинців. Кожен з нас напередодні Нового року по-особливому дивиться на полиці з солодощами, які так і ваблять квітчастими обгортками. Хочеться спробувати і те, і це. Тим більше, що тепер у магазинах дуже багато різних страв, про які колись можна було тільки мріяти. Що пропонує сьогодні індустрія солодощів українському покупцеві, розбирався ForUm.

Шоколадна палітра

За словами експертів, на «солодкому» ринку є дві основні групи товарів: 1) шоколад і вироби на його базі, 2) булочно-кондитерська продукція. А за призначенням виділяють чотири типи солодощів:
- Для втамування голоду (шоколадні батончики і плитки, вафлі);
- Для чаювання (пряники, печиво);
- Для споживання у вихідні (вафельні торти, кекси, рулети);
- Для святкового столу (кремові торти, тістечка).

Інформаційно-аналітичне агентство «Союз-Інформ» повідомляє, що у 2010-11 рр. обсяг кондитерського ринку України становив 1,5-2 млн т, або $ 2-3 млрд «в грошах». Шоколад і шоколадні вироби займають в цій структурі 15-20%. У дослідницькій групі TNS доповнюють: кожен українець у середньому щорічно з'їдає близько 2 кг «шоколаду». Це вдвічі менше, ніж у країнах Східної Європи, і в 2,5-3 рази менше середнього західноєвропейського споживання. Рекордні цифри зафіксовані у Швейцарії - понад 13 кг/рік шоколадної продукції на людину.
 
Повертаючись до нашої країни, зазначимо, що попит на шоколад є і під час кризи, і це давно вже привело до заповнення ринку найрізноманітнішими видами і марками. Активна конкуренція змушує постачальників стримувати ціни, постійно розвивати пропозицію, пропонувати новинки і т.п. У той же час багато виробників заощаджують і підміняють дорогі і натуральні компоненти на дешевші. Так, замість какао використовуються варіації на тему пальмового масла, сої та ін. На щастя, в даному сегменті ці заміни не настільки великі і   шкідливі для здоров'я, як у випадку з тією ж ковбасою та сосисками.

Усе шоколадне, що є на полицях, можна розділити на кілька груп. По-перше, це просто шоколад-плитка, який залежно від вмісту какао може бути чорний, молочний та білий. Причому як звичайний, так і пористий, який з'явився у нас років 15 тому і з тих пір прижився. За даними TNS, 43% українців воліє молочний шоколад, 32% - чорний, для 20% це не має значення, а 5% любить «білий» варіант.

По-друге, шоколад пропонується з горіхами і начинками. Горіхи можуть бути цілі і мелені, начинки - найрізноманітніші, з кожним роком їх вибір зростає. Шоколадки з начинками зазвичай дешевші, тому що наповнювач робиться з більш дешевої сировини.

При цьому основні торговельні мережі в останні роки почали випуск плиток під власними ТМ. Такі шоколадки дешевші на 1-2 грн, а за смаком і якістю цілком нормальні.

Що стосується цукерок, то їх поділяють на два базові види: карамельні й шоколадні. До останніх належать і вафельні (в народі їх часто називають «Ведмедик на півночі» незалежно від реальної марки). Один з популярних наборів цукерок - «асорті», який виробляють всі основні фабрики і який вважається хорошим доповненням до будь-якого святкового столу. Також ще з радянських часів люди люблять цукерки з горіхами (відомий приклад - «Київ Вечірній»), алкогольною начинкою, або ж ягодами-фруктами (та ж вишня в шоколаді).

Трохи про імпортне

Варто зазначити, що і шоколад, і цукерки в країні в основному вітчизняні, але є й імпортні, дорожчі. Деякі покупці по-старому люблять шоколадні вироби з Росії, інші балують себе і близьких елітним французьким і бельгійським продуктом. Так, вже не тільки в Європі, але й у нас широко відомі франко-бельгійські набори типу «дари моря», які вважаються вишуканим презентом. Цей продукт настільки полюбився в країні, що деякі українські підприємства почали його копіювати і за значно нижчою ціною продавати на вагу разом з іншими солодощами.

Ще одна «фішка» - цукерки і шоколад з Білорусі, де збереглися суворі вимоги до якості. З цієї причини білоруські «шоколадні» в Україні майже не знайдеш, інакше різниця в якості з внутрішньою продукцією була б занадто помітною. Автор багато разів бував у гостях у північних сусідів і може це підтвердити. Наприклад, саме в Мінську роблять найбільші в СНД шоколадно-вафельні цукерки (в 3-4 рази більші за «Гуллівера»), які до цих пір ніколи не продавалися в нашій країні.

Основна ж частина імпортного шоколаду надходить до нас з Литви (74%), що пов'язано з нюансами митних правил цього члена ЄС. У той час як з Польщі завозиться всього 2% шоколадних виробів, але зате 46% імпортних пряників. РФ - також солідний постачальник: 19% привізного шоколаду, 76% вафель, 54% печива і 32% пряників.

Як повідомляє експерт аграрних ринків Тарас Висоцький, за 10 місяців 2011 р. на вітчизняний ринок імпортовано всього 16,6 тис. т всіх типів «кондитерки» - це лише мала частина загального обсягу, що становить, нагадаємо, до 2 млн т. Вартість цього імпорту склала $ 44 млн. А ось експортовано в рази більше - українські солодощі користуються стабільним попитом за кордоном. Обсяг експорту у січні-жовтні склав майже 76 тис. т на $ 161 млн, насамперед, до Росії (31,7 тис. т), потім у рейтингу йдуть Казахстан (9,6 тис. т) і Азербайджан (7,5 тис. т).

Нюанси переваг

Окрема група «солодких радощів» - борошняні вироби. По-перше, це торти, які є традиційним вінцем святкового столу. Деякі види тортів, скажімо «Київський», багато десятиріч є «візитною карткою» столиці України, та й країни взагалі. На сьогоднішній день в одному тільки Києві пропонуються десятки видів тортів цілої низки фабрик. Продукція виробників-лідерів - найчастіше стабільної якості, тоді як у не дуже відомих постачальників буває по-різному.

Крім того, практично в кожному великому мережевому супермаркеті є «кулінарія», де поряд із салатами і напівфабрикатами «на друге» продаються торти і рулети власного приготування. Такі вироби можуть бути трохи дорожчі від звичайних (найчастіше продаються на вагу), але вносять різноманітність до асортименту і викликають інтерес покупців. Автор і сам багато років робив покупки в торговельних мережах, і часто не відмовляє собі в задоволенні подивитися вітрини з апетитними тортами і принести що-небудь до чаю домашнім.

Аналітики додають: на всьому кондитерському ринку яскраво виражена сезонність. Новий рік, день святого Валентина, 8 Березня, та й те ж 9 травня означають скачки продажів у середньому в 1,5 рази відносно звичайного рівня. Приміром, напередодні новорічних свят покупці люблять новизну і часто вибирають незвичайні кондитерські набори. Де, крім солодощів, є м'які іграшки, рюкзаки, маски, наклейки, ігри та ін. А частка новорічних цукеркових «подарунків» (як їх звикли називати в СРСР) у спеціальній святковій упаковці до кінця грудня досягає 90% продажів усіх солодощів.

У той же час пряники й печиво популярніші влітку, коли загальний попит на «кондитерку» падає. Чому? Справа в тому, розповідає заступник генерального директора Української аграрної конфедерації (УАК) Олександр Ярославський, що такі товари сприймаються як десерт до чаю або кави. Плюс подібна продукція не потребує особливих умов зберігання і не псується при високих літніх температурах, за що також полюбляється мандрівниками і дачниками.

На завершення - трохи про ціни. За відомостями УАК, у 2010 р. какао-боби в світі подорожчали на чверть, і тенденція зберігається. Але на вітчизняному ринку це відображається з уповільненням і в досить м'якій формі. Постачальники прекрасно розуміють, що подальше зростання цін призведе до банального падіння попиту і переходу людей на більш дешеві солодощі. І тому намагаються компенсувати подорожчання сировини не стільки підвищенням вартості, скільки більш активним випуском недорогих марок.

А ось цукор в Україні минулого року ще й подешевшав, констатує Ярославський. Так що в найближчі місяці особливих цінових стрибків щодо солодощів не буде - за винятком святкових днів, коли магазини прагнуть заробити побільше.
 
...Шумлять новорічні свята. А потім почнуться робочі 12 місяців, і вони будуть у чомусь й іншими, не такими, як попередні. Але, як би там не було, нехай у вас у 2012 році все буде «в шоколаді»!

Андрій Боярунець,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1548