![Як не стати жертвою Нового року: поради лікарів](https://for-ua.com/static/images/previews/49/499075-2.jpg)
Напередодні новорічних свят не зайвим буде згадати, що деякі наші традиції пов'язані з великим навантаженням на організм людини. А вітчизняна культура пиття - пряма загроза здоров'ю. Про те, які ризики несе в собі святкове застілля і як пережити його без шкоди для здоров'я, ForUm дізнався у профільних фахівців.
«Розділіть застілля у часі»
Головний лікар Київського міського Центру здоров'я Отто Стойка рекомендує новорічну вечерю починати за три-чотири години до півночі, а до святкового столу подавати тільки легкі закуски. Він також радить вживати їжу, яка легко засвоюється, а від екзотичних страв по можливості взагалі відмовитися. «Важливо не накидатися на всі смакоти одночасно, а вибрати лише кілька», - говорить Стойка.
За його словами, перевантаження шлунка загрожує загостреннями хронічних шлунково-кишкових захворювань: панкреатитів, холециститів, гастритів. А інколи навіть призводить до госпіталізації.
У той же час Стойка впевнений: їжа може бути смачною і одночасно корисною, якщо вона дієтична.
«Замініть майонез оливковою або іншою якісною рослинною олією. Замість м'ясних страв бажано подавати горіхи або боби, солодощі замініть фруктами. Їжте побільше клітковини. Особливо корисними для обтяженого шлунка будуть овочі. Також зверніть увагу на програми дієт - вони можуть вам стати в нагоді», - радить Стойка.
Важлива й інтенсивність споживання їжі та алкогольних напоїв. По можливості застілля слід розтягнути в часі, а не поглинати все одразу.
«Розділіть поїдання салатів, не їжте одночасно декілька, - говорить лікар. - Що стосується коронного «олів'є», без якого Новий рік не свято, я б радив поставитися до нього з обережністю. Особливо небезпечний цей салат для людей з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Якщо зовсім не під силу від нього відмовитися, ковбасу замініть куркою, а майонез, скажімо, сметаною. Літнім людям краще взагалі не вживати алкоголь - він підвищує тиск».
«Вино придумали розумні люди для розумних людей»
А ось головний позаштатний спеціаліст Головного управління охорони здоров'я (ГУОЗ) з терапії Марина Олійник закликає народ розвінчати міф про традиції гучного святкування Нового року.
«Для нашої нації «розгуляєво», що культивується вітчизняними ЗМІ, рекламою та телебаченням, не властиво, - переконана терапевт. - Усе це підступи рекламних агентств, для яких першочергове завдання - збільшити продажі».
Проте головний позаштатний спеціаліст з токсикології Борис Шейман з Мариною не погоджується. На його переконання, слов'яни завжди любили погуляти на широку ногу і при цьому неабияк випити. Підтвердження тому офіційна статистика, за якою отруєння алкоголем становить п'яту частину всіх отруєнь. Для прикладу: тільки в Києві через Центр дорослої токсикології за рік проходить близько 1900-2200 пацієнтів з діагнозом отруєння, в дитячому центрі токсикології аналогічна картина - 450-600 пацієнтів з подібним діагнозом.
«П'ята частина з них викликана алкоголем», - заявив Шейман.
Він також розповів, що протягом трьох років вивчав специфіку отруєнь. І результати отримав досить невеселі: щорічно від отруєння етанолом в Україні помирає 9-11 тис. людей.
«Вино придумали розумні люди для розумних людей. Не вмієш пити - не берися», - підсумував токсиколог.
«Будьте рухливі, не засиджуйтеся за столом»
Колега Шеймана - головний позаштатний спеціаліст ГУОЗ з наркології Володимир Ярий зазначив, що в столиці відсутні сезонні коливання кількості госпіталізованих.
«У Києві щорічно стовідсоткова наповненість ліжок, - заявив він. - Примітно, що відразу ж після Різдва кількість госпіталізованих збільшується в 15-20 разів. У цей період ми змушені у відділеннях реанімації та палатах інтенсивної терапії ставити додаткові ліжка».
За словами Ярого, біля приймального відділення шикується справжня черга з доставлених «швидкою допомогою».
«Усе це наслідки новорічних свят», - резюмував нарколог. Щоб уникнути такої долі, він порадив вживати алкоголь у менших дозах, а також не змішувати різні види алкогольних напоїв і обов'язково закушувати і випивати багато води.
«Будьте рухливі, не засиджуйтеся за столом. Першого січня намагайтеся не повторювати «алкогольні подвиги» минулої ночі. Другий день пиятики організм може просто не пережити», - попередив Ярий. «Як і друге застілля», - зазначає головний позаштатний спеціаліст ГУОЗ з гастроентерології Ігор Червак.
«Алкоголь - це отрута, а сп'яніння - отруєння»
Червак рекомендує вставати з-за столу з відчуттям легкого голоду. За його словами, їжа, потрапляючи в шлунок, через деякий час збільшується в об'ємі.
«Таке перевантаження підшлункової залози і переповнення шлунка чреваті гострим панкреатитом, - попереджає Червак. - До речі, зловживання алкоголем може призвести до захворювань печінки: алкогольного гепатиту і цирозу».
А ось головний позаштатний спеціаліст ГУОЗ з кардіології Леонід Кушнір повідомив, що після свят збільшується кількість гіпертонічних кризів та порушень ритмів серця і мозкового кровообігу.
«Алкоголь може розвинути або посилити серцеву недостатність. Багато хто думає, що пиво через низький вміст алкоголю нешкідливе. Однак це не так, - попереджає Кушнір. - При рясному і частому його споживанні в людини виникає так зване «пивне серце». При цьому відбувається розширення всіх порожнин серця, порушення його ритму і провідності».
За словами кардіолога, 5% смертності в Україні викликані серцево-судинними захворюваннями. Причина багатьох з них також полягає в алкоголі.
«Важливо пам'ятати, що заради зустрічі Нового року з шампанським не можна переривати планове лікування, тому, якщо ви приймаєте ліки, від алкоголю вам необхідно відмовитися навіть на свята. Пам'ятайте: алкоголь - це отрута, а сп'яніння - отруєння», - підсумував Кушнір.
За інформацією головного позаштатного спеціаліста ГУОЗ з ортопедії і травматології Олександра Косякова, кількість травмованих у стані алкогольного сп'яніння щороку зростає на 1,5-2%. А за останні 20 років зростання склало 30%.
«У стані алкогольного сп'яніння людина отримує більш серйозні травми. Крім того, зазначу фактор погоди, коли на вулиці ожеледиця. Ми називаємо цей період травматичною епідемією. І хоча він триває всього 1-2 дні, наслідки доводиться розсьорбувати до двох місяців», - поскаржився Косяков.
Він також рекомендував травмпунктам ретельно підготуватися до новорічних свят: посилити бригади, закупити необхідні медикаменти. А організаторам масових заходів - приділити увагу безпеці.
«Доставте п'яного додому»
Головний позаштатний спеціаліст ГУОЗ з медицини невідкладних станів Анатолій Вершигора попереджає, що під дією алкоголю у людини притупляються відчуття.
«Я звертаюся до громадян, щоб вони уважно ставилися до тих, хто вже почав святкування Нового року на корпоративах і дружніх зустрічах. Після пиятики люди повертаються додому напідпитку. Хтось може присісти на зупинці, заснути. При цьому відчуття холоду притупляється, і людина може просто замерзнути, - попереджає Вершигора. - Тому я всіх закликаю: якщо ви бачите таку людину - підійдіть до неї і запитайте: «Сер, чим я можу бути вам корисний?». Якщо сер пошле вас куди подалі, ви зрозумієте, що він п'яний і його потрібно терміново доставити додому. Для цього запитайте у нього домашню адресу чи телефон, щоб викликати родичів. Якщо ж людина вам не відповідає, це явна ознака того, що вона потребує медичної допомоги».
Вершигора також звернув увагу на підготовку до корпоративних свят. За його словами, слід відповідально поставитися до цього питання і завчасно заготовити консервні ключі та штопори.
«Непоодинокі випадки, коли люди, відкриваючи консерви або пляшки підручними засобами, отримують серйозні травми», - попереджає фахівець. - В останні роки люди травмуються за досить несподіваних обставин. Людині напідпитку часом хочеться вручити ксерокопію своєї голої дупи колегам. Але коли вона сідає на апарат, скло тріскається і травмується п'ята точка. Щорічно ми фіксуємо до десяти таких випадків, просто зазвичай їх не афішуємо».
Він також зазначив, що окрім травм у 16% випадках корпоративи закінчуються тим, що людина йде з роботи.
«Пристойний чоловік напився і почав танцювати стриптиз або обізвав шефа придурком. Наслідки цього пояснювати, думаю, немає необхідності, - говорить Вершигора. - Також не забудьте попередити своїх близьких і рідних про те, де і коли у вас планується корпоратив - щоб вони не шукали вас, панікуючи, по лікарнях, витверезниках і моргах».
Інформований, значить - озброєний, говорить народна мудрість. Сподіваємося, наші поради допоможуть вам пережити святкові застілля без шкоди для здоров'я. А новорічні свята залишать тільки хороші спогади.
Сергій Одаренко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом