В Україні вже давно велися розмови про те, що необхідно жорсткіше контролювати те, як і якої якості у нас продаються ліки, чи не нав'язує реклама людям непотрібні препарати.
І ось 20 грудня 237 народних депутатів проголосували за посилення державного контролю за якістю та реалізацією лікарських засобів, прийнявши у другому читанні та у цілому проект Закону України №7007 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері охорони здоров'я (щодо посилення контролю за обігом лікарських засобів, харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок)».
Застерігати людей від самолікування при безрецептурному відпуску ліків в аптеках чи при безконтрольній рекламі через засоби масової інформації – справа марна. Цим законом ми на законодавчому рівні прагнемо запобігти поширенню практики самолікування шляхом заборони реклами ліків та заборони реалізації лікарських засобів, які повинні відпускатися за рецептом лікаря, без пред'явлення такого рецепта, а також посилення контролю за достовірністю реклами медичних виробів і харчових добавок.
Зокрема, у статті 21 Закону України «Про рекламу» забороняється реклама ліків, які внесені до Державного реєстру лікарських засобів і повинні відпускатися тільки за рецептом лікаря, а також визначається перелік інформації, яку забороняється та яку дозволяється наводити у рекламі. Крім того, пропонується визначити, яка інформація і які застереження обов'язково повинні супроводжувати таку рекламу.
Розвиток фармацевтичного ринку України, на жаль, сьогодні має стихійний характер. Крім того, загрозливого характеру набуває ситуація з неконтрольованим відпуском аптечними установами рецептурних лікарських засобів. За даними аналітичної системи дослідження ринку «Фармстандарт», у 2009 р. населенням України було придбано без рецептів ліків на суму 8,68 млрд. грн.
При цьому експерти стверджують, що принаймні близько 50% придбаних без рецептів і без призначення лікарем препаратів куплені абсолютно без будь-якої у них потреби або про запас і не застосовуються. Тобто громадянами марно витрачено понад 4 млрд. грн. (або по 87 грн на кожного на рік).
У той же час нерідко самолікування та застосування ліків, придбаних без призначення лікаря, призводять до непоправних негативних результатів. За даними ВООЗ, смертність від неправильного та неконтрольованого прийому ліків посідає п'яте місце у світі серед причин смертності.
Медики визнають, що випадки передозування препаратів зустрічаються досить часто, і в одному із семи випадків призводять до хронічних захворювань або навіть інвалідності.
Інший аспект проблеми, який спонукає людей до самолікування та сприяє поширенню немедичного вживання ліків, це неконтрольована реклама лікарських засобів у ЗМІ.
Громадяни без попередніх консультацій з лікарями і без встановлення їм правильного діагнозу захворювання, переглянувши або прослухавши рекламу лікарського засобу, нерідко купують і безконтрольно вживають лікарські засоби. При цьому споживачі не звертають уваги або часто не знають про те, що рекламуються ліки, які повинні відпускатися тільки за призначенням лікаря; що подається інформація щодо можливого лікування хвороб, які не піддаються або важко піддаються лікуванню, не повідомляється про певні обмеження і застереження щодо застосування препаратів.
Усе це формує у споживача реклами думку про те, що лікування можливе без консультацій з лікарем, тільки на підставі тієї інформації, яку вони отримали з реклами. Такий підхід до використання ліків може не тільки не поліпшити здоров'я споживачів ліків, а й значною мірою погіршити його або призвести навіть до випадків смерті.
Розповсюджувачі ж реклами не несуть відповідальності за достовірність наданої у рекламі інформації.
Не менш загрозлива ситуація складається з рекламою харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок. Так, на сьогодні рекламування таких харчових продуктів (так званих БАДів) завдає непоправної шкоди здоров'ю громадян, оскільки реклама цих продуктів надається недобросовісно і агресивно. У зв'язку з цим у широкого кола споживачів створюється враження, що будь-яку хворобу можна вилікувати тільки за допомогою застосування БАДів. Формування такої думки у значної кількості населення пов'язане з безконтрольністю наданої у рекламі інформації, неоднозначним її трактуванням і тотальним порушенням з боку розповсюджувачів реклами законодавства про рекламу. Така ситуація становить пряму загрозу здоров'ю нації та її генофонду.
Також зміни вносяться у статтю 19 Основ законодавства України про охорону здоров'я, Закон України «Про лікарські засоби», статтю 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».
Держава і надалі займатиметься поліпшенням ситуації у цій сфері, адже Україні потрібна здорова нація. Однак люди і самі повинні ставитися до того, що вони вживають, більш відповідально, адже не все те золото, що блищить.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом